GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Gezi davasında ilk duruşma

Gezi davasında ilk duruşma

Gezi davasının ilk duruşması bugün görülüyor. Taksim Dayanışması sözcülerinin de yargılandığı davada Mücella Yapıcı savunmasını verdi. Yapıcı,” Ben çocuklarımızı öldürenlerin yargılanmasını istiyorum” dedi.

Taksim Gezi davasının ilk duruşması bugün başladı. Mimar Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası eski Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, aralarında bulunduğu Taksim Dayanışması’nın 26 üyesi hakkında "örgüt üyesi" oldukları iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması devam ediyor. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Niyazi Duranay, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu üyelerinden Ali Ekinci, Fikret Oğuz da davayı izleyenler arasında.  Geiz davası’nda mimar Mücella Yapıcı savunmasını verdi. Mücella yapıcı savunmasında “ o kadar haklıyız ki tüm dünya gördü” dedi. Yapıcı şöyle devam etti: “27 mayıs 2013 te  gece yarısı gezi parkında yasadışı inşaat yapılmıştır. Usulsuz tahrip nedeniyle ve kesilen ağaçlara tepki veren çevre halkı bizi oraya çağırdı. İnşaat yapan yetkililerin izinleri var mı diye sorduk, böyle bir şeyin olmadığını öğrendik. Kamuyu zarara uğratan ve çevreyi tehdit edecek şekilde  inşaatı devam ettirenlere  izin var mı? diye sorulmuştur izin olmadığı öğrenilmiştir.  Yine hiç bir yetkili yokken sadece kepçeci ile konuşulmuştur teknik insan yoktur. Biz bunu engellemeye çalışırken çevik kuvvet gaz kapsülü ve silahlarıyla yer almış ve o sırada kırmızılı kadın la hepimize gaz sıkmışlardır. Kepçe gaz sıkılırken inşaata devam ediyordu. Elimizde taş sapan yoktu, elimizde sadece kitaplar vardı.Bana 50 cm den iki tüp gaz boşaltıldı. Beni kurtarmaya çalışan arkadaşlarım çok ciddi darp edildi. Bağırdığım fotoğrafımda suç delili olarak kullanıldı.Buna rağmen inşaattan vazgeçilmediği için hepimiz orda gecelemeye başladık.Şiddet çok aşırı devam etti. ve  o kadar haklıyız ki dünya gördü. Çocuklarımızın ölümüne neden olan bu şiddet tüm Türkiye’ye yayıldı.Bu konuda taksim Dayanışması tarafından emniyet ve valilik uyarılmış Ombudsmana Başbakan’a ve Cumhurbaşkanına’da bilgi verilmiştir. Biz değil onlar yargılanmalı. Gözaltına alınırken şiddet gördük.”

“Meydan hava durumu gibi açılıp kapanmaz”

Mücella yapıcı hakime bekarım eşimi kaybettim dediğinde Hakim “ yani dul musun?” sorusunu yöneltince yapıcı “ evet dulum” diyerek yanıt verdi. Yapıcı savunmasında ayrıca; “  Kamusal alanlar halkındır. Taksim emek demokrasi meydanıdır. Bir kentte bir meydan ne zaman nasıl isterse barışcıl şekilde kullanalım diye vardır. Taksim gezi parkı depremde o bölgenin çadır alanıdır. Dünyanın hiç bir yerinde valinin keyfine göre bir park açılıp kapanamaz, Hava durumu gibi. İnsanlar ölürken vali orayı süsledi püsledi. Bizi parka çağırdı biz de arkadaşlarla parka gittik. Adımımız attık tomalar önümüze geldi. Arkadaşlarım kızım ve ben çember  altına alınarak göz altına alındık. Sözlü taciz yapıldı, çıplak arandık. Kalp ilaçlarımı istedim yok dediler. Erkek tuvaletini kullanmak  zorunda bırakıldık, kadın polis yoktu. Ben Anayasaya göre suç işleyenlerin yargılanmasını çocukları öldürenlerin yargılanmasını istiyorum. Biz suçsuzuz” dedi.  Mücella Yapıcı savunmasını alkışlarla bitirdi.

 Mücella yapıcı kızı ile birlikte yargılanıyor. Mahkemeyi CHP milletvekilleri sezgin Tanrıkulu, Levent Tüzel ve  Başkent Dayanışması temsilcileri de izliyor.


Toplam Görüntülenme : 24079
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!