GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Yargı, “Yıkılan Ankara Tenis Kulübü tescilli kültür varlığıdır” dedi

Yargı, “Yıkılan Ankara Tenis Kulübü tescilli kültür varlığıdır” dedi

Mimarlar: Ankara Tenis Kulübü cinayetinin peşini bırakmayacağız

Yargı,  bilirkişi raporlarına rağmen yıkılan Ankara Tenis Kulübü’nün tescil talebinin reddine dair Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararını iptal etti.

Karara ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  şunları söyledi:

“Cumhuriyet’in simge yapılarından Ankara Tenis Kulübü’nün korunması için spor tesisi olarak tescil başvurusu yaptık. Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu,  tescil talebini reddetmesi üzerine dava açtık. Bilirkişi raporuyla Ankara Tenis Kulübü’nün korunması gerekli kültür varlığı olduğu tespit edildi. Sürecin peşini bırakmadık ve yapının gelecek kuşaklara aktarılması ve tescil edilmesi için kurumlara resmi yazıyla başvurduk. Dava süreçleri devam ederken, 2863 sayılı kanuna ve 662 sayılı ilke kararına rağmen Ankara Tenis Kulübü de yıkıldı. Ankara 10. İdare Mahkemesi,  ‘Ankara Tenis Kulübü yapısının tescili talebinin reddine dair işlemin ve anılan işlemin dayanağı olarak gösterilen önceki başvurunun reddine dair Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 05/08/2010 tarih ve 5257 sayılı dava konusu işlemlerinde hukuka ve mevzuata uygunluk bulunmamaktadır’ diyerek dava konusu işlemi iptal etti.”

 

Sorumlu tüm kurumlar ve yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız

Candan, “Tescil reddi kararının hukuksuzluğu yargı kararıyla ortaya konmuşken, el birliğiyle kentsel bir cinayet işlendiği gözler önüne serildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, Ankara Tenis Kulübü cinayetinin peşini bırakmayacağız. Sorumlu tüm kurumlar ve yetkililer hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız” diyerek tepki gösterdi.

Candan, Ankara Tenis Kulübü’ne ilişkin şu bilgileri verdi:

“Cumhuriyet’in spor ideolojisinin mekânsal kurgusunu oluşturan spor alanları ve yapıları da özgün olarak tasarlandı. Spor politikalarının Başkent’teki temsil ve simge mekânlarından Ankara Tenis Kulübü,  İtalyan mimar Paolo Vietti Violi imzasını taşıyan ve  1936 yılında inşa edilen Cumhuriyet'in ilk Stadyumu olan 19 Mayıs Stadyumu yerleşkesinin içerisinde yer alıyordu. 19 Mayıs spor yerleşkesinde, hipodrom ve stadyum 1936 yılında inşa edilmiş, ertelenen iki adet tenis kortu 1938 yılında, 1947 yılında kurulan Ankara Tenis Kulübü'nün binası ise mimar Reha Ortaçlı tasarımı ile 1954 yılında inşa edildi. Başkent’te Cumhuriyet’in modern mimarlık eserlerine yönelik yıkımlarla birlikte, önce 19 Mayıs Stadyumu yıkıldı. Ankara Tenis Kulübü, önündeki tenis kortlarına paralel şekilde, inşa edilen kırık çatısı, rampalı ulaşımı ve zengin iç mekanları ile iki katlı planlanan ve gören herkesi büyüleyen mimarisi ile Türk tenisinde isim yapmış sporcular yetiştirmiş bellek mekânlardan birisiydi. Cumhuriyet’in spor ideolojisinin mekânsal kurgusunu oluşturması kapsamında özgün olarak tasarlanmıştı. Ankara Tenis kulübü, hem bir sosyal buluşma alanı hem de spor alanıydı.”

 
Toplam Görüntülenme : 4416
Kategori Haberleri

Yargı, geçmişte heyelanların yaşandığı Büyükesat Vadisi’nde noktayı koydu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  olası bir depremde büyük risk altında olan, geçmişte heyelanların ve yol çökmesinin yaşandığı Büyükesat Vadisi’nde yüksek katlı yapılaşma ısrarıyla mücadele etmekte kararlı.
06 Haziran 2023
Yargı, “Yıkılan Ankara Tenis Kulübü tescilli kültür varlığıdır” dedi
Yargı,  bilirkişi raporlarına rağmen yıkılan Ankara Tenis Kulübü’nün tescil talebinin reddine dair Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararını iptal etti.
27 Şubat 2023
Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi planları iptal edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda, Atatürk Kültür Merkezi alanlarında Cumhuriyet’le mekânsal hesaplaşmanın ürünü olarak inşa edilen millet bahçesinin planları iptal edildi.
02 Kasım 2022
Bilirkişiler: İmrahor’da Millet Bahçesi ekolojik dengeye zarar verir
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent’te ekolojiyi katledecek, doğanın ve kentin dengesini bozarak vadileri yapılaşmaya açan plan değişikliklerine karşı mücadeleye devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İmrahor Vadisi’nde  “Kanal Ankara olarak pazarlanan İmrahor  Millet Bahçesi planlarını yargıya taşımıştı. 
08 Nisan 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!