GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALARSOBE ARŞİV
Ara
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Açıklaması

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Açıklaması

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 1 Eylül Dünya Barış günü olması nedeniyle bugün yaptığı basın açıklamasıyla barış mesajı iletti. Değiştirmeden yayımlıyoruz.

“1 Eylül Dünya Barış Günü’nü, ‘barış’ı yalnızca bir söz olarak hissedebildiğimiz ve yalnızca “sözde” yaşayabildiğimiz bir süreçte karşılıyoruz.  Hem ülkemiz hem de dünyanın geneli, özellikle de Ortadoğu halkları için zor ve kanlı yaşanan bu süreç, tüm insanlığa barışın gerekliliğini ve önemini bir kez daha gösteriyor.

Devletin ayrımcı ve ırkçı politikaları ile öteki olanı daha da öteleme amacı güden yaklaşımı, içinde bulunduğumuz durumu daha da kötüleştirmekte, bizi barıştan daha da uzaklaştırmaktadır. Nefret söylemleri ile toplumda ayrıştırma yaratan AKP iktidarı, tabanını ancak bu söylemlerle sağlamlaştırdığını düşünmekte ve nefreti yaymaktan kaçınmamaktadır. Meydanlarda evladını yitiren anneleri yuhalatmaktan, Ortadoğu’da yaşanan katliamlara verilen desteğe kadar uzanan tehditkâr ve kindar üslup ile toplum bölünmeye çalışılsa da; barıştan, özgürlükten ve demokrasiden yana olanlar mücadele etmekten  vazgeçmeyecektir. 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak gelinen bu noktada Ortadoğu halklarının maruz kaldığı katliamlarda AKP hükümeti politikalarının oynadığı rolün farkındayız. Roboski ve Reyhanlı katliamlarının, bu ötekileştiren ve düşmanlaştıran politikaların ürünü olduğunu biliyor,  ranttan ve talandan beslenen zihniyetin barıştan yana olmasını beklemiyoruz. Ortadoğu’nun talanında oynadığı rol yetmezmiş gibi, hükümetin ırkçı ve tahrikkar politikalarının ülkemize sığınmak durumunda kalan Ezidi ve Suriyeli kitleleri zor durumda bıraktığını görüyoruz. 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle iktidarı bir kez daha halklar, dinler, inançlar ve cinsiyetler  arasında ayrım yapmaktan ve nefret dilini kullanmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz. 

1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyor ve  tüm halklar için umut olmasını diliyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 43. Dönem Yönetim Kurulu”


Toplam Görüntülenme : 16833
Kategori Haberleri

Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017
Kılıçdaroğlu, DKÖ ve meslek odalarıyla referandumu değerlendirdi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, demokratik kitle örgütleri ve meslek odası temsilcileri ile referandum sürecini ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
05 Mart 2017
İnsan Hakları Anıtı’nın etrafındaki abluka acilen kaldırılsın
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, açlık grevindeki akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanmalarına ilişkin barışçıl protestolara yönelik sert  polis müdahalesine, İnsan Hakları Anıtı’nın günlerdir bariyerlerle çevrilmesine ve anıtın ablukaya alınmasına tepki gösterdi.
08 Haziran 2017
Meslek örgütlerinden referandum iptal edilmeli çağrısı
Ankara’da KESK, DİSK, TMMOB Ankara Şubeleri, ATO ve ASMMO’nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, “Referandum iptal edilmelidir. OHAL kaldırılmalı, demokratik-katılımcı, toplumun genelinin katıldığı, sivil-demokratik bir anayasa hazırlanmalıdır” çağrısında bulundu
19 Nisan 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!