GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Açıklaması

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Açıklaması

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 1 Eylül Dünya Barış günü olması nedeniyle bugün yaptığı basın açıklamasıyla barış mesajı iletti. Değiştirmeden yayımlıyoruz.

“1 Eylül Dünya Barış Günü’nü, ‘barış’ı yalnızca bir söz olarak hissedebildiğimiz ve yalnızca “sözde” yaşayabildiğimiz bir süreçte karşılıyoruz.  Hem ülkemiz hem de dünyanın geneli, özellikle de Ortadoğu halkları için zor ve kanlı yaşanan bu süreç, tüm insanlığa barışın gerekliliğini ve önemini bir kez daha gösteriyor.

Devletin ayrımcı ve ırkçı politikaları ile öteki olanı daha da öteleme amacı güden yaklaşımı, içinde bulunduğumuz durumu daha da kötüleştirmekte, bizi barıştan daha da uzaklaştırmaktadır. Nefret söylemleri ile toplumda ayrıştırma yaratan AKP iktidarı, tabanını ancak bu söylemlerle sağlamlaştırdığını düşünmekte ve nefreti yaymaktan kaçınmamaktadır. Meydanlarda evladını yitiren anneleri yuhalatmaktan, Ortadoğu’da yaşanan katliamlara verilen desteğe kadar uzanan tehditkâr ve kindar üslup ile toplum bölünmeye çalışılsa da; barıştan, özgürlükten ve demokrasiden yana olanlar mücadele etmekten  vazgeçmeyecektir. 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak gelinen bu noktada Ortadoğu halklarının maruz kaldığı katliamlarda AKP hükümeti politikalarının oynadığı rolün farkındayız. Roboski ve Reyhanlı katliamlarının, bu ötekileştiren ve düşmanlaştıran politikaların ürünü olduğunu biliyor,  ranttan ve talandan beslenen zihniyetin barıştan yana olmasını beklemiyoruz. Ortadoğu’nun talanında oynadığı rol yetmezmiş gibi, hükümetin ırkçı ve tahrikkar politikalarının ülkemize sığınmak durumunda kalan Ezidi ve Suriyeli kitleleri zor durumda bıraktığını görüyoruz. 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle iktidarı bir kez daha halklar, dinler, inançlar ve cinsiyetler  arasında ayrım yapmaktan ve nefret dilini kullanmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz. 

1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyor ve  tüm halklar için umut olmasını diliyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 43. Dönem Yönetim Kurulu”


Toplam Görüntülenme : 23242
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!