GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkezi Kobani Basın Açıklaması

Mimarlar’dan Kobani açıklaması

Mimarlar Odası Uluslararası kamuoyunu Kobani’deki  insanlık suçunu son vermek için harekete geçmeye çağırdı.

Mimarlar Odası Genel Merkezi yaptığı basın açıklamasıyla Kobani’de yaşananların insanlık suçu olduğunu belirterek uluslararası kamuoyunu harekete geçmeye çağırdı. Yapılan açıklamada, “ Kobani’de yaşanan insanlık ve savaş suçunu kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.  Açıklamada ayrıca, “ Kobani Kantonu’nda yaklaşık yirmi beş gündür devam eden ve giderek şiddetlenen; çok sayıda insanın ölmesine ve yaralanmasına neden olan, insanların sağlıklı ve güvenlikli yaşama hakkını gasp eden saldırıları artan bir kaygıyla izlemekteyiz. Cenevre Sözleşmesi uyarınca; kendilerini çatışma ve/veya işgal altında bulan tüm masum siviller, ayrım gözetilmeksizin, korunmalıdır. Her devlet barış hakkini korumak ve bu hakkin uygulanmasını sağlamakla yükümlüdür. Oysa yakin dönemde Afganistan, Irak, Suriye, Lübnan, Libya ve Gazze’nin ardından son olarak Kobani’de yaşanan katliamlar bölge ülkelerinde ve küresel ölçekte sivilleri tehdit etmektedir” denildi.

Uluslarası kamuoyuna çağrı yapılan açıklamada “sivillerin korunması için uluslararası kamuoyu harekete geçmeli” denilerek, “ Uygarlıkların ve farklı inançların beşiği olan; ortak birikim ve zenginlikleri geleceğe taşıyan Orta Doğu coğrafyasında ve bölgemizde mezhepçi ve ırkçı şiddetin biran önce durdurularak barışın sağlanması yaşamsal bir önem taşımaktadır. Herhangi bir bölgenin etnik olarak temizlenmesi, kültürel ya da dini değerlere bağlı olarak ayrımcı düzenlemelere dayalı uygulamalar yapılması kabul edilemez. Mimarlık evrensel değerleri bağlamında insancıldır, yaşam hakkına saygılı ve barıştan yanadır. Bizler, en temel insan hakkı olan sağlıklı ve güvenlikli bir çevrede yaşama hakkını ödünsüz savunmaktayız. Ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyada yaşanan çatışma ve savaşlar; barışçıl çözümlere yönelik çabaların artırılması, kültürel ve sosyal değerlerin korunması yoluyla sonlandırılabilir. Bu bağlamda, Mimarlar Odası olarak, uluslararası kamuoyunu Kobani’de yaşayan sivil halkın korunması için acilen harekete geçmeye çağırıyor; uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı olan saldırıları kınıyoruz” açıklaması yapıldı.


Toplam Görüntülenme : 28018
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!