GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
KIZILIRMAK SİNEMASI

KIZILIRMAK  SİNEMASI

1960 yılında açılan sinema, 15 yıla yakın bir süre sadece Türkiye'de yaşayan ABD'li diplomat ve ABD vatandaşlarına gösterim yapmıştır. 1975’li yıllara gelindiğinde iç mimari yapısında yeniliğe giden sinema, bünyesine eklenen yeni salonlarla birlikte halka açık bir yapıya kavuşmuştur.

Sinemanın diğer bir özelliği ise şu an 3. kuşağın yönetiminde olan bir aile sineması olmasıdır. Küçük bir aile şirketi olmasının yanı sıra, bina mülkiyetinin de ailede olması sinemanın kültürel aktivitelerde daha rahat olmasını sağlamıştır. Bu çerçevede birçok festivalin ev sahipliğini yaparak, kıyıda köşede kalmış filmleri topluma ulaştırmıştır. Bu festivallerden en önemlisi ve halen yapılmakta olan Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivalidir. Ayrıca Ankara Film Festivali, gezici festival ve Liseler arası Kısa Film festivaline de ev sahipliği yapmaktadır.

Kızılırmak Sineması denince akla gelen diğer bir özellik ise Avrupa filmlerine vermiş olduğu önemdir. Sinemaların hemen hepsinin öncelikli tercihi olan ABD yapımı filmleri göstermek yerine, İspanyol, Fransız, İtalyan yapıklarına yüzünü dönen Kızılırmak Sineması, bu seçiminin faydalarını da fazlasıyla görmüştür. Bugün için Ankara’da Avrupa Sineması'nın tek adresidir.

Gişede, maddi sorunları nedeniyle yer bulamayan birçok filmi yine Kızılırmak’ta görmek mümkün. Bu özelliği ise ona Bağımsız sinemanın da Ankara’da ki tek adresi olma özelliği kazandırmıştır. İki Dil Bir Bavul, Sonbahar ve Son olarak Press filmleri bunlara verilecek en iyi örneklerdir.

Kocatepe caminin hemen yakınında, Olgunlar Caddesi ile sinemaya da ismini veren Kızılırmak Sokak'ın kesişim noktasında bulunan tarihi ve aynı zamanda modern olan Kızılırmak Sineması 50 yıldır halka hizmet veriyor. Bu uzun soluklu serüvende onlara başarılar dilemektir bize düşen. (Nefes Bar’ın röportajı)

Nfs: Kızılırmak Sineması ne zaman açıldı? Kısaca tarihçe hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kızılırmak: Kızılırmak Sineması 1960 yılında açıldı. Bugünkü anlamıyla, ticari sinema olarak faaliyetine 1971’de başladı.

Nfs: Kuruluş amacınız neydi? Bugün gelinen noktada bu amacı gerçekleştirebildiğinizi düşünüyor musunuz?

Kızılırmak: İlk başta amacımız salt ticariydi ancak, herhangi bir zincire veya gruba bağlı olmamayı düşünüyorduk. Bunu da şimdiye kadar başardığımızı düşünüyoruz.

Nfs: Bağımsız sinema hakkında ne düşünüyorsunuz? Bugün için Ankara’da bağımsız sinemanın tek adresi sizsiniz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kızılırmak: Bağımsız sinemayı, biraz da, popüler kültürde kendine yer bulamayan eserlere gişede verilen bir olanak olarak tanımlayabiliriz.

Nfs: Avrupa filmlerine özel bir yer veriyorsunuz? Bunun sebebi nedir?

Kızılırmak: Aslında kendiliğinden gelişti, başlangıçta amacımız bu değildi ancak bu alanın boş olduğunu gördük. Herkes gibi ABD’li şirketlerce yapılan Hollywood filmlerini göstermektense Avrupalı filmleri göstermeyi tercih ettik.

Nfs: Haftanın belli günleri “Halk Günü” olarak geçiyor, aldığınız tepkiler nasıl?

Kızılırmak: Tepkiler olumlu. Derdimiz de toplumun her kesiminden insanların sinema izleyebilmesine olanak sağlamak.

Nfs: Birçok sinemanın sırtını dönmüş olduğu, maddi getirisi olmayan festivallere ev sahipliği yapmaktasınız. Nedenini sorabilir miyiz?

Kızılırmak: Sinema bir emek işidir. İçinde emek ve alın teri gördüğümüz her kaliteli işe kapılarımız açıktır.

Nfs: Aklınızda kalan festivallerden birkaç örnek verir misiniz?

Kızılırmak: Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Liselerarası Kısa Film Festivali, Avrupa Filmleri Festivali.

Nfs: Bu zaman dilimine kadar bağımsız sinema alanında sizi en çok etkileyen film hangisiydi?

Kızılırmak: Paramparça


Toplam Görüntülenme : 15277
Kategori Haberleri

"Bu Millet Adam Olmaz Diyenlere" Karaözü Köyünden Selam Var
Anadolu gezisi sırasında Sivas’ın Karaözü köyünü, köylülerin kendi elleriyle yapmış oldukları okul binasını gören gazeteci Fikret Otyam, 21 Ekim 1963 tarihli Cumhuriyet gazetesi yazısında heyecanını, sevincini paylaşır
22 Ekim 2013
Vakit nakittir
Zumbaradakiler evvel zaman içinde bir zaman borçlanarak, bu borcu başka bir zamandaki emekle değiş tokuş ediyorlar. 
16 Ocak 2013
TANSEL ÖNGEL
Ankara’dan gittiğim de bir Doğu Avrupa Şehriydi Ankara. Ben Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulmuş binalara hayrandım.
22 Şubat 2012
ADI CİNAYET
Medya yaşananların karşısında “Yeni Acı” diye başlıklar attı, virgüller attı, noktalar koydu, soru işaretleri bıraktı.
19 Şubat 2012

1 2 3
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!