GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Kültür mekanları yok ediliyor

Kültür mekanları yok ediliyor

Ankara’nın kent merkezinde bulunan ünlü tiyatro sahneleri  Akün ve Şinasi’nin satışa çıkarılmasına tepkiler artıyor.

Akün ve Şinasi sahneleri gizlice satılması tepki çekti. Başkent Dayanışması ve Başkentliler Akün ve Şinasi sahnesi önünde eylemler gerçekleştirmişti. İhaleyle dört kez satışa çıkan sahnelerin ihaleleri ertelenmişti. Başkent Dayanışması iplerle Akün ve Şinasi sahnesini kente bağlamış, Sahne önünde basın açıklamaları yaparak ihaleleri bir çok kez  protesto etmişti. Başkent dayanışması Sekreteryasını yürüten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan sahnelerin satışının kent belleğini yok etmek olduğunu söyleyerek tepkisini dile getirdi. Candan şöyle devam etti: “ Akün ve Şinasi sahneleri kentin sanat mekanlarıdır, yok edilmesi kabul edilemez, bir zamanlar sakarya’da buluna “yeni sahne” de yok edildi. Tek tek sanat mekanlarını yok ediyorlar. Avrupa ülkesi başkentleri kentlerinde bulunan kültür merkezlerinin sayıları ile gurur duyarlar. Atina’da 110 tiyatro her gün perdelerini açar. Sanat düşmanı olan zihniyet ise kültür ve sanat mekanlarımıza saldırıyor, satışa çıkarıyor. Tiyatro seyircisi için, kent belleği ve kentliler için büyük bir kayıp. Sahneler kapatılamaz, Kültür Bakanlığı’nı görreve çağırmıştık, uyarmıştık  ama kulağının üstüne yattı ve tiyatro mekanlarının yokoluşunu seyrediyor.  Ne zaman gizlice bir mekan satsalar, altından rant çıkıyor. Nedir bu gizlilik? Açığa çıkartmak ve engellemek için mücadele edeceğiz. ”

Candan, tiyatro sezonlarında Akün ve Şinasi sahnelerinin tıklım tıklım dolu olduğuna dikkat çekerek, amaç Başkent’te sanatı yok etmektir, bilinçli olarak sanat kentten siliniyor dedi.


Toplam Görüntülenme : 32800
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!