GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALARSOBE ARŞİV
Ara
Kültür mekanları yok ediliyor

Kültür mekanları yok ediliyor

Ankara’nın kent merkezinde bulunan ünlü tiyatro sahneleri  Akün ve Şinasi’nin satışa çıkarılmasına tepkiler artıyor.

Akün ve Şinasi sahneleri gizlice satılması tepki çekti. Başkent Dayanışması ve Başkentliler Akün ve Şinasi sahnesi önünde eylemler gerçekleştirmişti. İhaleyle dört kez satışa çıkan sahnelerin ihaleleri ertelenmişti. Başkent Dayanışması iplerle Akün ve Şinasi sahnesini kente bağlamış, Sahne önünde basın açıklamaları yaparak ihaleleri bir çok kez  protesto etmişti. Başkent dayanışması Sekreteryasını yürüten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan sahnelerin satışının kent belleğini yok etmek olduğunu söyleyerek tepkisini dile getirdi. Candan şöyle devam etti: “ Akün ve Şinasi sahneleri kentin sanat mekanlarıdır, yok edilmesi kabul edilemez, bir zamanlar sakarya’da buluna “yeni sahne” de yok edildi. Tek tek sanat mekanlarını yok ediyorlar. Avrupa ülkesi başkentleri kentlerinde bulunan kültür merkezlerinin sayıları ile gurur duyarlar. Atina’da 110 tiyatro her gün perdelerini açar. Sanat düşmanı olan zihniyet ise kültür ve sanat mekanlarımıza saldırıyor, satışa çıkarıyor. Tiyatro seyircisi için, kent belleği ve kentliler için büyük bir kayıp. Sahneler kapatılamaz, Kültür Bakanlığı’nı görreve çağırmıştık, uyarmıştık  ama kulağının üstüne yattı ve tiyatro mekanlarının yokoluşunu seyrediyor.  Ne zaman gizlice bir mekan satsalar, altından rant çıkıyor. Nedir bu gizlilik? Açığa çıkartmak ve engellemek için mücadele edeceğiz. ”

Candan, tiyatro sezonlarında Akün ve Şinasi sahnelerinin tıklım tıklım dolu olduğuna dikkat çekerek, amaç Başkent’te sanatı yok etmektir, bilinçli olarak sanat kentten siliniyor dedi.


Toplam Görüntülenme : 26939
Kategori Haberleri

Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017
Kılıçdaroğlu, DKÖ ve meslek odalarıyla referandumu değerlendirdi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, demokratik kitle örgütleri ve meslek odası temsilcileri ile referandum sürecini ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
05 Mart 2017
İnsan Hakları Anıtı’nın etrafındaki abluka acilen kaldırılsın
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, açlık grevindeki akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanmalarına ilişkin barışçıl protestolara yönelik sert  polis müdahalesine, İnsan Hakları Anıtı’nın günlerdir bariyerlerle çevrilmesine ve anıtın ablukaya alınmasına tepki gösterdi.
08 Haziran 2017
Meslek örgütlerinden referandum iptal edilmeli çağrısı
Ankara’da KESK, DİSK, TMMOB Ankara Şubeleri, ATO ve ASMMO’nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, “Referandum iptal edilmelidir. OHAL kaldırılmalı, demokratik-katılımcı, toplumun genelinin katıldığı, sivil-demokratik bir anayasa hazırlanmalıdır” çağrısında bulundu
19 Nisan 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!