GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
ULUS HALİ’nin HÂLLERİ

ULUS HALİ’nin HÂLLERİ

Ulus Hali esnafının da halde alış veriş yapan Ulus Hali konuklarının da nabzını ölçtük. Hepsi Ulus’un eski günlerine özlem duyarken Ulus Hali’nin eskisi gibi uğrak yeri olmadığından şikayetçi. Bunun nedenlerini de bizimle paylaştılar. Kimine gore servis araçları, seyyar satıcılar, kimine gore pahalılık, kimine gore Ulus’tan kamu binalarının taşınması Ulus’un içini boşaltan ve Ulus Hali’nin cazibesini kaybetmesini sağlayan nedenlerden…  

“İnsanların alım gücü düştü”

Ahmet Öztürk : Uzun zamandır Ulus Hali’nde çalışıyorum, 24 senedir buradayım balıkçılık yapıyorum. 24 sene önce burada iğne atsan yere düşmezdi. Şimdi her yerde marketler var. Marketlerde de balıkçılar var, her yer balıkçı oldu. Herkes kredi kartı kullanıyor, marketleri tercih ediyor, insanlar ev mi geçindirsin? Kredi kartı borçlarını mı ödesin? Ulus Hali’ne gelip balık mı alsın? Çok zor durumu insanların alım gücü düştü, bir balıkçı kendini zor kurtarıyor maddi olarak. Eskiden iş çıkışına denk düşen saatler arasında burası çok kalabalık olurdu. Şimdi, insanların iş çıkışı saatlerinde işler düştü. Şimdi bugün için Ulus Hali’ni ayakta tutan yerler Ankara’nın ilçeleri. Ankara’nın ilçelerinden Bala’dan Haymana’dan Sincan’dan geliyorlar.

“25 yıl önce iğne atsanız yere düşmezdi”

Balıkçı: (ismini söylemekten çekiniyor) 25 yıldır buradayım eski Hali de biliyorum, şimdiki Hali de. 25 yıldır burada balıkçılık yapıyorum. 25 yıl önce iğne atsanız yere düşmezdi, yine bir kalabalık var ama eskisi gibi değil. Buradaki kurumlara servis araçları koydular, insanlar kapının önünden servise biniyor, kapısının önünde iniyor. Ulus Hali’nden alışveriş yapmıyorlar. Burada esnaf olarak da sorunlarımız var, seyyar satıcılar var Ulus Hali’nin önünde onlara, dışarıda izin veriyorlar; benim tezgahım içeride çizgiyi geçse bana ceza yazıyorlar. Ulus Hali eskisi gibi de değil geçim zorlaştı bizim için.

“Ulus Hali’nin altında dehlizler var, görünmeyen bir tarihi de var”

Fatih Yüksel: Biz 1954’ten beri buradayız. 18 yaşımdan beri Ulus Hali’nde çalışıyorum. Babalarımızın babaları bile burada çalıştı. Vatandaşın buraya bir ayak alışkanlığı var. Burası orta tabakaya hitap eden bir alış veriş merkezi. Buranın tarihi dokusunun korunmasını istiyoruz. Birtakım düzenlemeler getirmeye çalıştılar ama tam olarak da bu düzenlemeleri oturtamadılar. Belediye tuttu buraya Ankara taşı döşedi, kanalizasyonda yaptı ama bunlar geçerli düzeyde elverişli bir şekilde yapılmadı.

Bir de Vakıf Suluhan Çarşısı’nın arka bölümünde burada su arızası kazılırken, kaleye uzanan dehlizlerin çıktığı söyleniyor, altta da görünmeyen yönleri ile tarihi bir yapısı var. İleri de yapılacak düzenlemeler ile de değiştirilecekse, buranın tarihi yapısı korunarak onarılıp Mısır Çarşısı’nda olduğu gibi hizmete açılabilir.

“Giyim ve takı Ulus Hali ile bağdaşmıyor”

Ulus Hali için bir takım ruhsat düzenlemeleri de yapılmalı. Öncesinde burada takı çanta vb… yoktu. Sadece meyve sebze gıda ile ilgili alışveriş vardı. Ulus merkez özelliğini kaybedince işler düştü. Ulus Hal esnafı, kiralar da yüksek olunca kiralarını ödemek için gıda dışındaki satışlara yöneldi. Bu da Ulus Hali’nin özelliğini yitirmesine sebep oldu. Artık giyim ve çanta satılıyor. Bunlar Ulus Hali ile bağdaşmayan malzemeler.

Ulus Hali’nin hem belediye hem de Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olması Belediye’nin kiraları ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kiralarının birbirleriyle bağdaşmaması kiraların yüksek olmasına neden oluyor. Üç-dört sene önce belediye burayı yıkacağını söylediğinde kendi kiralarını artırdı, Sosyal güvenlik Kurumuna emsal teşkil etti ve kiralar % 50’ye yakın artış gösterdi. Şu an 38 m2 bir dükkâna 3650TL kira bedeli veriyoruz. İlerisi için duyduklarımız yıkılırsa yerine yenisinin yapılacağı ama yeni yapılanın da bu kiraların altında bir rakama verilmeyeceği kesin. Ulus varoşlardaki halka, alımgücü zayıf olan halka hitap ediyor. İnsanların ucuz mal alabilmesi ticarette önemli etkenlerden, bir malı ucuz satabilmemizi de bizim kiralarımız etkiliyor. Kira artışları da esnafı güç durumda bırakıyor. Sattığımız malın maliyetine yansıyor. Bunun için dükkânları esnaflara uygun vadelerle satabilirler böyle bir çözüm getirebilirler. Burada bir onarım da yapılacaksa eğer plan proje çerçevesinde yapılsın. Burada otopark sorunu da çözülmesi gereken sorunlarımızdan

“Ulus Hali’ne kahvaltılık almaya gelirim”

Tülay Eroğlu: Memur emeklisiyim. İncirli’de esnafım, İncirli’de oturuyorum, alış-veriş için buraya geliyorum. Ulus Hali’ne daha çok kahvaltılık almaya geliyorum. Kahvaltılık çeşidi için burada ne arasam var ve oldukça taze olduğunu düşünüyorum. Eski Hali ile Ulus Hali’ni kıyaslarsam alışveriş için gelen kesim aynı kesim hiç değişmedi. Ulus Hali’nin tercih edilme sebebi fiyatlarının uygun olması, evimin hemen yanında birkaç market var ama markete gitmiyorum halden çok daha pahalı. Her 15 günde bir buraya geliyorum alış verişimi yapıyorum gidiyorum. Buraya daha çok memur emeklisi, işçi emeklisi geliyor. Alım gücü düşük olan insanlar tercih ediyor, fiyatları uygun olduğu için.

 “Ankara eskiden böyle miydi?”

Ali Dinçer: Emekliyim, Hacı Bayram Cami’sinden çıkıyorum, Ulus Hali’ne geliyorum, alış-veriş yapıyorum. Marketler çok pahalı oturduğum yerin yakınında market var ama burada 1TL ‘ya aldığım meyve orada 3TL. Buraya insanların gelmelerinin nedeni Ulus Hali’nin ucuz olması herkes öncelikle bu sebeple burada. Bir de camii’nin burada olması etkili. Bazı yenilikler de var, Ulus Hali’nde ben çok eski hâlini de biliyorum, eskiden üstü açıktı şimdi kapandı.üstü açık olduğu için de yağmur yaş içindeydi burası , çamurun içinde yürüyorduk, 75 yaşındayım 1957’den beri gelirim Ulus Hali’ne. Eskiye göre daha bakımlı ama eskiden kalabalık daha fazlaydı. Daha fazla insan vardı. Ankara eskiden böyle miydi? Her taraf market oldu. Marketler Ulus Hali’ni öldürdü. Ulus merkezdi eskiden Ankara’da. Ulus’un tekrar merkez olmasını isterdim.  

“Tarihi doku insanları Ulus Hali’ne çekiyor”

Abdullah Özden: Ağrılıyım, 3 yıldır Ulus Hali’nde çalışıyorum. Birçok kişi burayı tercih ediyor. Burayı tercih etmelerinin en önemli sebebi tarihi bir yer olması. Yıllardır Ankara’ya hizmet veriyoruz. Tarihi bir dokunun olması insanları Ulus Hali’ne çekiyor. İnsanlar buraya gezmek için de geliyor alışveriş yapmak için de.


Toplam Görüntülenme : 18177
Kategori Haberleri

"Bu Millet Adam Olmaz Diyenlere" Karaözü Köyünden Selam Var
Anadolu gezisi sırasında Sivas’ın Karaözü köyünü, köylülerin kendi elleriyle yapmış oldukları okul binasını gören gazeteci Fikret Otyam, 21 Ekim 1963 tarihli Cumhuriyet gazetesi yazısında heyecanını, sevincini paylaşır
22 Ekim 2013
Vakit nakittir
Zumbaradakiler evvel zaman içinde bir zaman borçlanarak, bu borcu başka bir zamandaki emekle değiş tokuş ediyorlar. 
16 Ocak 2013
TANSEL ÖNGEL
Ankara’dan gittiğim de bir Doğu Avrupa Şehriydi Ankara. Ben Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulmuş binalara hayrandım.
22 Şubat 2012
ADI CİNAYET
Medya yaşananların karşısında “Yeni Acı” diye başlıklar attı, virgüller attı, noktalar koydu, soru işaretleri bıraktı.
19 Şubat 2012

1 2 3
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!