GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Sivas Katliamı Davası Zaman Aşımından Düştü

Sivas Katliamı Davası Zaman Aşımından Düştü

Sivas’ta ikinci yangın

Sivas'ta, 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nin yakılması ve 35 kişinin ölümüne ilişkin 7 sanık hakkındaki davada 2 sanık için ölmeleri nedeniyle, 5 sanık için ise zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine karar verildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Mahkeme Başkanı Dündar Örsdemir kararı okudu. Mahkeme, Sanıklardan beşi için Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu zaman aşımı nedeni ile davanın düşmesine karar verdi.  Sanıklardan ikisinin ölümleri nedeni ile davanın düşmesine karar verdi. CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu, CHP Grup başkanvekilleri Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve çok sayıda BDP milletvekili duruşmayı izledi.

Polis’ten Orantısız güç

Alevi dernekleri ve sivil toplum örgütleri, sabah saatlerinde adliye önünde davanın sonuçlanmasını bekledi. Kararı bekleyen binlerce kişi davanın düşürülmesini sloganlarla protesto etti. Protestoyu engellemek amacıyla Adliyenin önünde bekleyen kitlenin üzerine gaz bombaları atan polis bir kez daha orantısız güç kullandı. Polis’in kullandığı orantısız güç 1993’te Madımak Oteli’nde 35 kişiyi yakanları engellemek için kullanılmayan gaz bombalarının, kararı protesto eden ve adalet isteyenler için kullanılması eleştirilerin odağı oldu. 


Toplam Görüntülenme : 38602
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!