GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Sinema Dolu Günler

Sinema Dolu Günler  

23.  Ankara Uluslararası Film Festivali, görkemli bir törenle açılış yaptı

Türkan Şoray ve Safa Önal 23.  Ankara Uluslararası Film Festivali açılış törenine katıldı. Törenin sunuculuğunu İpek Tanrıyar yaptı. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı  (DKİAV) Başkanı Oğuz Dönmez yaptığı açılış konuşmasında, sinemanın estetik duygulara katkıda bulunan bir sanat dalı olduğunu vurguladı. Sonrasında söz alan Sinema Genel Müdürü Cem Erkul ise,‘’Öncelikle sinemamızın en nadide sultanı Türkan Şoray ve edebi çınarı Safa Önal’a aramızda bulundukları için çok teşekkür ediyoruz’’ dedi. Festival gecesinde Savaş Bilgin de kısa bir müzik dinletisi sundu.

Gecenin en anlamlı anlarından biri olan Özel Ödüllerden ilki ‘Sanat Çınarı Ödülü’nü,  Prof. Hamiye Çolakoğlu,  (DKİAV) Yönetim Kurulu Üyesi ve fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel’den aldı.  Ardından sahneye davet edilen Panayot Abacı’ya,  “Kitle İletişimi Ödülü”nü Sinema Genel Müdürü Cem Erkul takdim etti.

Aziz Nesin’in de saygı ile anıldığı gecede Burçak Evren, ödülünü Safa Önal’ın elinden aldı. Safa Önal ‘’Bu ödülü vermek benim için büyük bir şans, bu vesileyle herkesin huzurunda Burçak Evren’i sınamak ve ona ilk izlediği filmi hatırlayıp hatırlamadığını sormak istiyorum’’ diyerek neşeli anlara neden oldu. Evren ise ‘’Her gördüğüm benim için ilk film özelliği taşıyor yanıtıyla bu sorudan kaçabilirim sanırım diyerek izleyicileri güldürdü.

Gecenin finalinde söz alan Türkan Şoray, ‘’Sinema öyle bir büyü ki,  bugün hepimiz o büyünün etkisi ile buradayız. Ankara film Festivali yılardır Türk Sineması’na destek oldu. Vesikalı Yarim’i gösterecek olmaları beni çok mutlu etti. Nice nice sinema dolu günlerde birlikte olmak dileğiyle’ dedi.

Lütfi Akad’ın da anıldığı gecede 1968 yapımı bir Lütfi Akad filmi olan  ‘Vesikalı Yarim’  filminin gösterimi ile açılış sona erdi.  

 

 

 

 


Toplam Görüntülenme : 42432
Kategori Haberleri

International Conference: Architecture
Architecture and urbanism play a significant role in the production and reproduction of urbanization and the supremacy of the state and capital, which results in the current planetary crisis. 
20 Nisan 2020
Bir Başkent Tasavvuru, Jaussely Ankara’sı
ERİMTAN Sanat ve  Arkeoloji Müzesi13 Mart saat 18:30
05 Mart 2020
Ankara’da İz Bırakan Mimarlar 12
Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ve Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM)  işbirliği ile düzenlenen " Ankara'da İz Bırakan Mimarlar" projesi kapsamında Doğan Tekeli, Sami Sisabaşlığı ile düzenlenecek panel 27 Aralık 2019 tarihinde saat 14.00’da Ankara  Bağ Evi'nde gerçekleştirilecektir.
25 Aralık 2019
Mekan Sempozyumu ve Açılış Konseri
TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şubesi tarafından 12-14 Aralık 2019 tarihlerinde düzenlenen MEKAN’ın POLİTİKA, FELSEFE, SİNEMA ve MİMARLIK üzerinden yorumladığı MEKAN sempozyumu ve açılış konseri Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nde gerçekleştirilecektir.
09 Aralık 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!