GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
"Cumhuriyet’in Başkenti Ankara’da Alman Mimarlar" etkinliği
"Cumhuriyet’in Başkenti Ankara’da Alman Mimarlar" etkinliği

Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği-Almanya’nın (TMMB e.V) girişimiyle, docomomo_Türkiye, KORDER ve urbanwalks.Ankara’nın paydaşlığıyla yürütülen “Cumhuriyet’in Başkenti Ankara’da Alman Mimarlar” başlıklı proje kapsamında, 1920’lerden 1940’lara uzanan erken Cumhuriyet döneminde, Ankara’nın yapılı çevresinin oluşmasında Alman mimarların rolü incelenerek Türkiye ile Almanya arasında geçmişten gelen bağlar vurgulanmaktadır. Cumhuriyet’in ve Ankara’nın başkent oluşunun 100. yılında, kuruluş ve inşa dönemini irdeleyen bu çalışma, dönemin kentleşme bilincini de içeren temel değerlerini yaygınlaştırmayı; bu eserlerin kültürel miras öğeleri olarak günümüzde korunması ve geleceğe aktarılması yönünde farkındalık yaratarak toplumsal belleği güçlendirmeyi ve kültürel sürekliliğe katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Projenin ilk etkinliğinin 2 Aralık 2023 tarihinde Frankfurt’ta düzenlenmesinin ardından, ikinci etkinlik, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin desteğiyle, 17 Aralık 2023 Pazar günü gezi ve ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu ve Fuaye alanında sunumlar ve sergi açılışı ile gerçekleştirilecektir.

Programını ekte bulacağınız etkinliğimize sizin ve oda üyelerinizin katılımlarından mutluluk duyarız.

Saygılarımızla,

Prof. Dr. T. Elvan Altan
Proje ekibi adına

Toplam Görüntülenme : 1194
Kategori Haberleri

"Cumhuriyet’in Başkenti Ankara’da Alman Mimarlar" etkinliği
17 Aralık 2023 Pazar günü gezi ve ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu ve Fuaye alanında sunumlar ve sergi açılışı ile gerçekleştirilecektir.
13 Aralık 2023
“Gözüm Uludağ’ın Üzerinde” Fotoğraf Yarışması
15 Ağustos 2023
ZT Ödülleri Ulusal Öğrenci Proje Yarışması 2022
Mimarlık ortamının erken ve büyük kayıplarından 2008 yılı Sinan Ödüllü mimar Ziya Tanalı’nın yaşamı boyunca yazdıklarından, yaptıklarından, söylediklerinden etkilenen ve bu birikimin aktarılmaya devam etmesini isteyen insanlardan oluşan Ziya Tanalı İnisiyatifi ve Tanalı Ailesi tarafından, Mimarlığın "Gücü" konulu 2022 yılı Ziya Tanalı Ödülleri Ulusal Öğrenci Mimari Proje Yarışması düzenlenmektedir.
20 Eylül 2022
Yeniden İşlevlendirme: Sürdürülebilir Mimari Dönüşümler için Perspektif ve Stratejiler
İngilizce dilinde gerçekleştirilecek etkinlik boyunca, İngilizce'den Türkçe'ye simultane çeviri olacaktır. 
13 Haziran 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!