GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Kaçak Saray Davası’nda kamu yararını savunanlar kazandı

Kaçak Saray Davası’nda  kamu yararını savunanlar kazandı

Candan, Cumhurbaşkanı’na hakaret ceza davasından beraat etti

Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına, Atatürk Orman Çiftliği’ne sahip çıktığı için cezalandırılmaya çalışılan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında açılan Cumhurbaşkanı’na Hakaret Ceza Davası’nda beraat kararı verildi. Candan, kararı “AOÇ ve Kaçak Saray mücadelesinde bizim haklılığımızın altı bir kez daha çizilmiştir” diyerek değerlendirdi

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında  Atatürk Orman Çiftliği ve Kaçak Saray mücadelesinde iftar masası maliyetine yönelik açıklamaları nedeniyle hakkında Cumhurbaşkanı’na Ceza Hakaret Davası’nın üçüncü duruşması Ankara 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada Candan hakkında beraat kararı verildi.

Davayı  İngiltere, Fransa ve Kanada Büyükelçiliği temsilcileri, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve demokratik kitle örgütü de izledi.

Mahkeme ‘demokratik eleştiri hakkı içindedir’ dedi

Dava sonrasında düzenlediği basın toplantısıyla kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Bu iddianamede “AOÇ’nin gasp edilmesi, Kaçak Saray’ın maliyetinin lüks ve şatafat içinde ele alınması, iftar masasının maliyetinin de haklın vicdanında yer etmediği konusunda ve AOÇ talanına ilişkin bu sürece ortak olan herkes o büyük gün geldiğinde yargı önünde hesap verecektir” sözlerimizden ötürü hakkımda ceza davası açılmıştı. Davanın üçüncü duruşması görüldü. Sert eleştiri sınırlarındadır. İfade özgürlüğü ve demokratik eleştiri hakkı içindedir diyerek beraat kararı verildi.

 AOÇ’nin  talan edildiğinin ve edenlerin yargı önünde hesap vereceklerinin altı çizilmiştir

 AOÇ ve Kaçak Saray mücadelesinde bizim haklılığımızın ve  Atatürk’ün şartlı bağışı ve verilen mücadele konusunda da hukuk kararlarıyla birlikte talan edildiğinin altı çizilmiştir” diyen Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“AOÇ ile ilgili 100 davamız devam etmektedir. Kaçak Saray sürecinde hukuk kararların uygulanmaması üzerine AİHM’e başvurumuz kabul edildi.  AİHM ‘de de dava görülmeye devam ediyor. Herkesin susturulmaya çalışıldığı bir dönemde hukuk kuralları ve hukuk devleti içerisinde mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Korkmuyoruz, susmuyoruz.  Bugün Kaçak Saray davasında, Cumhuriyetin değerlerini, kamu yararını, Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışını, Atatürk Orman Çiftliği savunanlar kazandı. TMMOB Kazandı, AOÇ mücadelesi kazandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi kazandı. Toplumsal muhalefet kazandı. Ben beraat ettim. Bugün Kaçak Saray kaybetti, Anayasayı ihlal edenler ve vasiyeti ve şartlı bağışı ihlal edenler kaybetti. Mahkeme ifade özgürlüğü, demokratik eleştiri hakkı kullanılmıştır. Tezcan Karakuş Candan’ın beraatine dedi. Karar hepimiz açısından sevindirici, mücadelemizin haklılığının göstergesidir. Dava ve mücadele sürecinde yanımızda olan, yüreği bizimle atan herkese teşekkürler. ”

Ülkeyi yeniden inşa etmeliyiz

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya ise, “Davanın sonucun her iki yönü de vardı. Hukukun ülkede hala var olduğunu görmek açısından olumludur. Bir haftadır meclise sunulan çocuk istismarına ilişkin sunulan önergeye ve sonrasında sonuca baktığımızda utanç verici olarak değerlendiriyorum .  Bu topluma 90 küsur yıldır Cumhuriyet değerlerini yerleştiren bir süreci yaşadık. 100 yıl sonra ülkenin gündemine böyle bir konu geliyor ülkeyi yeniden inşa etmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

 

 

 

Teslim olmayacağız

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise hala az da olsa hukukun olmasının sevindirici olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Hala hukukun herkese lazım olduğunu bilen hakimlerin olması bizim için kıymetli. Her şeyin tüketildiği Anayasa’nın, insan haklarının yok edildiği, temel hak ve özgürlüklerimizin kısıtlandığı, bir süreçte böyle bir davada olumlu kararın alınmasını önemsiyoruz. Dün sabah itibariyle TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Uluşahin evine yapılan baskınla FÖTÖ örgütlülüğü üzerinden gözaltına alındı. Kamuya ait tüm alanları talan ederek siyasi rant elde etmek istiyorlar. Bu ülkenin halkın onurlu mimarların, şehir plancılarının ve mühendislerin oluşturduğu TMMOB’u dağıtmak, parçalamak işlevsizleştirmek sindirmek ve korkutmak için her yönüyle polis kuvvetini,  iktidar güçlerini ve polisi kullanarak üzerimize geliyorlar.  Bu ülkenin yurtsever örgütleri olarak teslim olmayacağız. Bu kavganın en önemli örneğini Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan sürdürüyor. Her zaman yanındayız, yanında olacağız. Bu ülke bizim… Esir aldıklarını düşünüyor olabilirler ama kesinlikle teslim olmayacağız.”

Atatürk’ün mirasına sahip çıkacağız

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş,  kararı “AKP süreci hak hukuk dinlemeden ben yaptım oldu anlayışı ile Türkiye halkı olarak karşı karşıyayız. Halkımızı çıkmaz sokağa itti. Umarız, bu ülkenin muktedirleri, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere AKP yöneticileri ders alır. Çok fazla ümidimiz olmadığını 15 Temmuz sonrası AKP uygulamaları gösterdi. Gidişatımız hiç iyi değil. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan gibi ülkenin değerlerine sahip çıkan yüz aklarımız, gurur kaynaklarımızı iyi ki var. Mücadelemiz devam edecek. Sonuna kadar büyük Atatürk’ün mirasına sahip çıkacağız” diyerek değerlendirdi.

 TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 


Toplam Görüntülenme : 16102
Kategori Haberleri

BTS’ye yönelik sürgün politikası devam ediyor, sendika üyesi 4 kişi daha sürgün edildi
Birleşik  Taşımacılık Sendikası üyelerine yönelik sürgün hukuksuzluğu devam ediyor.  Kamuoyunda BTS Genel Sekreteri İsmail Özdemir’in sürgün edilmesinin yankıları devam ederken, BTS İzmir Şubesinde yönetici ve temsilci 4 kişi daha TCDD yönetiminin aldığı kararla sürgün edildi.
07 Ocak 2021
Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!