GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
12 Eylül’de bile böyle zulüm görmedim

12 Eylül’de bile böyle zulüm görmedim

Kanun Hükmünde Kararnamelerle hukuksuz bir şekilde görevden almalar devam ediyor. Son KHK ile Başkent Dayanışması Bileşenlerinden Türkiye Sakatlar Derneği Ankara Şube Başkanı engelli Mithat Tokur da görevinden ihraç edildi. Tokur, “36 yıllık meslek hayatımda kınama cezası almamış bir kamu emekçisi olarak hukuksuz bir şekilde görevime son verildi. Hayatım mücadele ve direnişle geçti. 12 Eylül’de bile böyle zulüm görmedim” diyerek tepki gösterdi

 

Türkiye Sakatlar Derneği Ankara Şube Başkanı Mithat Tokur,  son KHK ile görevinden ihraç edildi. Başkent Dayanışması Bileşenlerinden olan Tokur, Türkiye İş Kurumu’nda görev yapıyordu.

36 yıllık meslek hayatı boyunca kınama cezası dahi almamış Tokur’un, hukuksuz bir şekilde görevine son verilmiş olması büyük tepki topladı.

Tokur, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, KHK ile ihraç edilen 61. gündür Yüksel Caddesi’nde mücadele eden akademisyen Nuriye Gülmen ve Hayata Dönüş adı verilen cezaevi operasyonları sırasında kolu koparılan, geçtiğimiz aylarda da KHK’yle ihraç edilen sosyolog Veli Saçılık da destek verdi.

Asla diz çökmeyeceğim

 Tokur, “Gece yarısı kararnamesi ile görevden den ihraç edildiğimi öğrendim. Ne bir ifademiz alındı ne sorgumuz yapıldı. 36 yıllık meslek hayatımda kınama cezası bile almamış bir kamu emekçisi iken 6 Ocak 2017 tarihli K.H.K ile hukuksuz bir şekilde görevime ve memuriyetime son verildi. Onları vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum. Eğer sadece insan olmaya çalışmak bile suçsa, bu suçu işlemeye devam edeceğim. Muktedirler şunu çok iyi bilsinler ki diz çökmedim ve asla da diz çökmeyeceğim” diye konuştu.

Engel bedende değil, yürektedir

Tokur sözlerine şöyle devam etti:

 “12 Eylül iktidarını yaşamış biri olarak faşist iktidar döneminde bile bu kadar açık bir zulüm yolsuzluk ve ihanet görmedim. Engel bedende değil yürektedir. Hayatın tüm acımazsızlığına ve engellerine rağmen iki koltuk değneğimle yaşamımım bize yaşam hakkı tanımak istemeyen engeller ve engelleyenlerle mücadele ve direnişle geçti.

Eylemde “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.


Toplam Görüntülenme : 9067
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!