GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlardan Bahçeli’ye ateş tuğlalı mektup

Mimarlardan Bahçeli’ye ateş tuğlalı mektup

Anayasa değişikliğini değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, anayasa değişikliğine verilen her 'Evet' oyunun kanla gözyaşıyla inşa edilen Cumhuriyet’in ateş tuğlalarından birinin çekmek olduğunu hatırlatarak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ateş tuğlasıyla birlikte bir mektup gönderdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Bahçeli’ye “Size gönderdiğimiz bu ateş tuğlası, kanla gözyaşıyla, ama ille de sevgiyle kurulan bir ülkenin Türkiye Cumhuriyeti’nin bir arada yaşama kararlılığının yıkılmasına izin veren yaklaşımlarınızla, Cumhuriyetin yıkılan adalet ve vicdan tuğlasıdır. Bu ateş tuğlasına iyi bakın… Verdiğiniz her evet oyunda zorluklarla pişen bu ateş tuğlası gelsin aklınıza... Zira ateş tuğlaları çekilerek yıkılmaya çalışılan bir rejim, hepimizi altına alacaktır. Sizden beklenen Anayasa değişikliğindeki tavrınızı değiştirerek, Hayır demeniz ve Cumhuriyet’e sahip çıkmanızdır” çağrısında bulundu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TBMM’de ikinci tur görüşmelerine başlanan anayasa değişikliğini düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Tarihi günlerden geçiyoruz, ikinci tur oylamalardan çıkan sonuç, her birimizin nefes aldığı her birimizin burada yaşamaktan onur duyduğu, başka gidecek yerimizin olmadığı ülkemizin kaderi geleceği ve birliğine dair olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasa değişikliği sürecinde evet oyu veren Milliyetçi Hareket Partisi’ne ve vekillerine söylenecek sözümüz var. Bu sözü bir mektupla dile getireceğiz ve kendilerine çok simgesel bir yapı taşı göndereceğiz” dedi.

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu mektubun eki bir adet ateş tuğlasıdır. İnsanlar kanla gözyaşıyla bu ülkeyi inşaa ettiler. Bugün gerçekten anayasa değişikliğine evet diyen herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin zorlukla pişen ateş tuğlalarından birini çekiyor demektir. Bu nedenle MHP genel Başkanı Devlet Bahçeli nezdinde ‘Evet’ diyen milletvekillerine bu ateş tuğlasını gönderiyoruz.  Bu ateş tuğlası ‘Evet’ oyu verirken Türkiye Cumhuriyeti’nden çektikleri tuğla akıllarına gelsin diyedir.”

Cumhuriyet’e sahip çıkın ve ‘Hayır’ deyin

Candan, daha MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye gönderdikleri mektubu okuyarak, şunları aktardı:

“Günlerdir Anayasa değişikliği ile TBMM’de yapılan görüşmelere kilitlenmiş bir ülkede, siyasetçilerin, devlet adamlarının az yetiştiği kurak iklimlerin yaşandığı bir coğrafyada, ne yapmaya çalıştığınızı, meclisteki milletvekillerinizi neye zorladığınızı üzülerek izliyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, hayatları pahasına kurarak bize emanet ettiği Cumhuriyet ve bu ülkenin dil, din, ırk farkı gözetmeden bir arada yaşamasının toplumsal sözleşmesi Anayasayı, zorun gücüyle değiştirerek, yarınlarımızı elimizden almaya çalışan bir sürecin parçası olurken nasıl duygular içerisindesiniz bilemiyoruz. Lakin bildiğimiz tek şey var: Bu ülke öyle kolay kurulmadı. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün temelleri atılan Türkiye Cumhuriyeti, milli mücadelede kazanılan zaferlerle, demokrasi ve özgürlükler mücadelesinde koyulan tuğlalarla büyüdü. Şimdi siz kurulan bu ulvi yapıyı ortadan kaldırmayı hedefleyen bir sürecin parçası olarak,  toplumu zorluyorsunuz, geriyorsunuz, bölüyorsunuz. TBMM’de bu ülkenin birliğini ve dirliğini bozacak Anayasa değişikliğine verilecek her evet oyu, Türkiye Cumhuriyeti’nin tuğlalarından birini çekmek anlamına gelecektir. Size gönderdiğimiz bu tuğlayı sıkı tutun… Bu ateş tuğlası, kanla gözyaşıyla, ama ille de sevgiyle kurulan bir ülkenin Türkiye Cumhuriyeti’nin bir arada yaşama kararlılığının yıkılmasına izin veren yaklaşımlarınızla, Cumhuriyetin yıkılan adalet ve vicdan tuğlasıdır. Bu ateş tuğlasına iyi bakın… Verdiğiniz her evet oyunda zorluklarla pişen bu ateş tuğlası gelsin aklınıza... Zira ateş tuğlaları çekilerek yıkılmaya çalışılan bir rejim, hepimizi altına alacaktır. Sizden beklenen Anayasa değişikliğindeki tavrınızı değiştirerek, #HAYIR demeniz ve Cumhuriyete sahip çıkmanızdır.”

Mektubun okunmasını ardından ateş tuğlası paketlendi, mühürlendi ve TBMM’ye MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye gönderildi.”

Toplam Görüntülenme : 9379
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!