GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Meclisi dilekçeler kuşattı

Meclisi dilekçeler kuşattı  

Afet yasasına itiraz dilekçeleri, meclisi kuşattı.  

“Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun tasarısı”na itiraz amacıyla, on beş kurumun çağrısıyla meclis önünde buluşan vatandaşlar afet yasası için meclise itiraz dilekçelerini ilettiler. “Afet bahanesiyle,  evimize el koyulmasına Tarihi ve kültürel yapıların yıkılmasına, Gençlik Parkı’nın, 19 Mayıs Stadyumunun, Atatürk Spor Salonunun, Hipodromun, Müzeler alanının talan edilmesine, yaşam alanlarımızın daraltılmasına,kent kimliğinin yok edilmesine İTİRAZ EDİYORUZ”  çağrısıyla TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Mülkiyeliler Birliği, Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu, Halkevleri, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, Mimarlar Derneği 1927, Ankara Barosu, TOBAV, CHP Çankaya İlçe, Emep Ankara İl’in yöneticileri, üyeleri ve vatandaşlar dilekçe eylemine katıldılar. Meclis Dilekçe Komisyonu’na sunulmak üzere dilekçeleri imzaladılar. Dilekçe verenler arasında CHP Milletvekili Levent Gök, Sakine Öz ve Aylin Nazlıaka da bulundu. Dilekçeli eylemde , 20 nisan da kurumları toplantıya çağıran Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticilerinden Tezcan Karakuş Candan, Ali  Atakan ve Ali Hakkan kurumlar adına eylemin organizasyonu üstlendiler, basın açıklaması Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan tarafından yapıldı.  Hakkan, “ Tasarı anayasaya aykırıdır, ülkenin tüm toprakları bu yasa ile ranta açılmaktadır, mülkiyet hakları ortadan kaldırılmaktadır” dedi. 

Meclise en uzun dilekçe: “İtirazımız Var” 

Dilekçe bırakmak için içeri girmelerine izin verilmeyen vatandaşlar, dilekçelerini toplu iğnelerle birbirlerine bağlayarak meclis önünde eylem gerçekleştirdiler. Uzadıkça uzayan dilekçelere bu kez de polis engeli çıktı. TBMM Dikmen kapısı önünden kavşağa kadar uzanan dilekçeleri ile sıralanan vatandaşlara, meclisin etrafını kuşatma izni verilmedi. Bunun üzerine meclis önünde çift sıra dilekçe kuyruğu oluştu. “Dünyanın en uzun dilekçesidir bu” diyerek sloganlarla yasa tasarısını protesto ettiler. “Evlerimizi yıktırmayacağız”, “Direne direne kazanacağız”, “Afet yasasına hayır”, “Kentlerimizin rant uğruna pazarlanmasına hayır” sloganları uzayıp giden, sonu gelmeyen dilekçelere eşlik etti. Yaklaşık bir kilometreyi bulan “itirazımız var” dilekçesinde itirazcılar, Afet Yasa Tasarısı’nın hukuk ihlalleriyle dolu olduğunu, ülke topraklarının tamamının riskli alan ilan edilebileceğini, belirterek dilekçelerinde “ Sağlam yapılara el koyulduğunda, dava açılabilecek ancak bu davalarda yürütmenin durdurulmasına karar verilemeyecektir. Yargı sürecine açıkça müdahale edilmektedir. Ulusal ve uluslar arası hukuk tarafından güvence altına alınan hak arama hürriyeti yok sayılmaktadır” ifadelerine yer verdi.  Dilekçede Afet Yasa Tasarısı’nda yer alan ifadelere ilişkin olarak “Yapının yıkılmaması için direniş gösterilemeyecek, aksi halde hakkınızda suç duyurusunda bulunulacaktır. Barınma hakkı mücadelesi suç olarak nitelenmiştir. Yurttaşı tehdit eder bu ifadenin kamu yararı olması gereken bir yasal düzenlemede yer alması, hukuk devleti ile bağdaşmamaktadır” itirazı yapıldı. İtiraza neden olan diğer bir konu “Afet riski altında olan ya da olmayan tüm mülkler, tarihi ve kültürel varlıklar, ormanlar, mera alanlarının korunması ile ilgili kanunlar ve bu kanunların maddeleri geçersiz kalacaktır” noktasında gerçekleşti ve tasarının geri çekilmesi talep edildi.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Toplam Görüntülenme : 44791
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!