GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
“AKP İktidarı Kamusal görevlerimizi yapmamıza engel olmaya çalışıyor”

“AKP İktidarı Kamusal görevlerimizi yapmamıza engel olmaya çalışıyor”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, dün gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla son dönemlerde yapılan düzenlemeleri eleştirdi. Yapılan açıklamada Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şube 2. Başkanı Hazeli Akgöl ve Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan söz aldı. AKP iktidarının kamusal görevlerini engellemeye çalıştığını belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, “Bizim meslek alanımızı çok yakından ilgilendiren alanlara müdahale ettiler. Son olarak üyelerle ilişkimizi kesmeye çalışan ve odanın gelirlerini de aslında ciddi ölçüde engelleyen yönetmelikler çıktı. Odanın gelirlerini de ciddi ölçüde engelleyen uygulamalar çıktı özellikle serbest çalışan üyelerimiz tırnak içinde söylersek eğer odaya uğrayamaz hale gelecekler. Denetimsiz herhangi bir kısıtlılığı olup olmadığı belirsiz uygulamalar yapacaklar piyasada. Yapılan düzenlemeler Afet Yasası gibi düzenlemelerin odağında da mimarlar odası var ve bu bizim için çok önemli. Bizler kamusal bir görev yapıyoruz, Buna karşın, özellikle AKP iktidarı da bu kamusal görevimizi yapmamızı engelleyen bir anlayış içerisinde tutum sergiliyor. Üyenin çıkarına, yapı denetim yasası afet yasası söylemleri ile meslek alanımıza doğrudan müdahale etmesi, bizim kamusal görevimizi yerine getirmemizi engelleyemez. Bu doğrultuda Mimarlar Odası Ankara Şubesi her zaman kamusal görevini yerine getirmeye devam edecek” şeklinde konuştu.  

“Odalar Bilimsel  ve Kamusal davranıyor AKP ideolojik davranıyor”

Ali Hakkan’ın ardından sözü alan Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, son dönemlerdeki eleştirilere cevap olarak “Haziran’daki genel seçimlerle birlikte ortaya koyulan projeler ve vaatlerin hepsi kentsel ölçekte rant hedefli projelerdi. Dolayısıyla Mimarlar Odası ve meslek odalarının toplum ve kamu yararını öne çıkaran çalışmalar içerisinde olmasından kaynaklı bu engellemelerle karşı karşıya kalacağı belliydi.  Odalar bilimsel  ve kamusal davranıyor,  AKP ideolojik davranıyor. Bizler bilimsel kriterlerle hareket ediyoruz. Her projeyi de bu açıdan değerlendiriyoruz. AOÇ konusu da Atatürk Bulvarı’ndaki cephelerin değişmesi de bizim için bu kriterlerde değerlendirilir. Kentsel bellek açısından ve miras açısından kamusal mekânların kullanımı açısından, bizim için bilimsel planlama kriterleri ve kamu yararı ölçüsünde değerlendiriyoruz. Bu şekilde düşünmeyen iktidarlar kamu yararını öne çıkartan bütün yapıların ses çıkartmasını engellemeye çalışacaktır tabii ki. Bu doğaldır kendileri açısından ama ideolojik olan budur. Başbakanlık İdare Binası için Atatürk Orman Çiftliği’nin seçilmesi tamamen ideolojiktir. Başka yer mi kalmadı? sorusunu sormak lazım”

Atatürk Orman Çiftliği’nin bizim için bir anlamı var, bir simge anlamı var bir geçmiş ve bir yaşam anlamı var,  şeklinde devam eden Candan, Atatürk Orman Çiftliği’nde 10 Haziran’da büyük bir piknik yapmayı planladıklarını ekleyerek tüm Ankaralıları Atatürk Orman Çiftliği’ne sahip çıkmaya çağırdı ve AOÇ’de yapılacak olan pikniğe davet etti.   Basın toplantısında söz alan Mimarlar Odası Ankara Şubesi 2.Başkanı Hazeli Akgöl’de,  “AOÇ bizim önemli kültürel değerlerimizdendir, herkesi AOÇ ye sahip çıkmaya ve yan yana durmaya davet ediyoruz” dedi.


Toplam Görüntülenme : 27190
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!