GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALARSOBE ARŞİV
Ara
Çocuklar okullarını hayal etti ve tasarladı

Çocuklar okullarını hayal etti ve tasarladı

7. Ulusal Çocuk Kültürü Kongresi etkinlikleri kapsamında Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ÇOKAUM işbirliğiyle “Okulumu hayal ediyorum” çalıştayı düzenledi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocuk ve Mimarlık Merkezi’nin ATAUM’da düzenlediği “Okulumu hayal ediyorum” çalıştayını çocuklarla gerçekleştirdi. Çalıştayda Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ve Mimar Fatma Başaran  yürütücülüğünde  gerçekleşen  atölyede çocuklar hayallerindeki okulu tasarladılar.

ATAUM dersliğinde gerçekleştirilen çalışmaya Kurtuluş İlköğretim okulu öğrencileri katıldı. Tezcan Karakuş Candan, yetişkinleri sınıfın dışına çıkartarak, öğrencilere sınıfı istedikleri şekilde düzenleyebilecekleri bilgisi ile birlikte ortalık hareketlendi. Çok kısa bir zaman diliminde dersliğin ve sandalyelerin konumlarını elbirliği ile değiştiren çocuklar, dersliği ortası ferah olacak şekilde U biçiminde oturma düzenine getirdiler.

Çocuklara neden sınıfı bu şekliyle düzenledikleri sorulduğunda verilen cevaplar ilginçti. Çocuklar, bu soruya “burası karmaşıktı sandalyeler arka arkayaydı böyle daha ferah oldu.” “ sınıf böyle daha güzel oldu, tahtayı daha rahat görüyoruz, kısa boylular arkada kalmıştı, tahtayı göremiyorduk.” “Sınıfın ortası boş kaldı, geniş bir alan oldu, öğretmen ortada daha güzel ders anlatır”, “bu haliyle öğretmen oturduğu yerden herkesi görebilir, herkes de tahtayı daha rahat görebilir” “ biz şimdi burada mimar gibi birlik ve beraberlik içinde karar verdik, eski hali karışıktı, şimdiki hali daha güzel ve daha geniş” şeklinde yanıtlar verdi. Sınıflarını kendi istedikleri şekilde tasarlamasına izin verilen çalışmadan memnun kalan çocuklar  hayallerindeki okulları da gruplara ayrılarak, oluşturdukları temel yaklaşımlarla  oluşturdular. Okulda öğretmene ihtiyaç olmadığını, yeşil bir lan içerisinde, müzik odalarının olduğu, kendilerine kızılmadığı ve karışılmadığı, tenefüs saatlerinin 30 dakika olduğu, tenefüslerde yüzebilecekleri yüzme havuzlarının olduğu bir okul tasarladılar.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan bugüne kadar 330 okulda 64 okul dışı buluşmada 20.000 çocuğa ulaştıklarını çocukların her çalışmada özgürleşme talep ettiklerini  ifade ederek, okul yapılarının özenle yapılması ve çocuğun katılımının sağlanmasının öneminde değinerek.Çocuklar, okulda toprakla temas edecekleri yeşil alanlar istiyorlar, meyveleri okul bahçelerindeki meyve ağaçlarından kopartmak istiyorlar,oysa yetkililer, apartman bozma okullarda, otopark olarak kullanılan okul bahçelerini çocuklarımıza reva görüyorlar dedi.


Toplam Görüntülenme : 33151
Kategori Haberleri

Mimar, bestekar, güftekar ve şair Hayati Sarı’nın ilk kitabı çıktı
Aynı zamanda solist, bestekar ve güftekar olan Sarı’nın kitabı Kültür Ajans Yayınları’ndan çıktı. Kitapta Hayati Sarı’nın güfteleri, şiirleri ve öyküleri yer alıyor.
11 Aralık 2017
Taş Mektep belgeselinin Ankara gösterimi yapıldı
Taşımalı eğitimden dolayı boşaltılan ve katılımcı bir yöntemle yeniden işlevlendirilen Gürsu Taş Mektep’in hayata dönüş öyküsü olan belgeselin ilk gösterimi ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirildi.  Söyleşi ve üretilen projelerin sergi açılışının da yapıldığı etkinlikte, Taş Mektep’in kollektif üretme bilincini açığa çıkarttığını ve buna ilişkin çalışmaların süreceği vurgulandı.
15 Kasım 2017
Ankara’nın hikayesi dansla anlatılacak
Türkiye'de Halk Dansları alanında ilkler yapan,  Ankara Kültür Sanat Derneği (AKSAK) bu kez Ankara’yı sahnede canlandıracak.
13 Ekim 2017
Mimarlar, sanata sahip çıkmaya devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, sanata ve sanatçıya sahip çıkmaya devam ediyor.
30 Haziran 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!