GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Çocuklar okullarını hayal etti ve tasarladı

Çocuklar okullarını hayal etti ve tasarladı

7. Ulusal Çocuk Kültürü Kongresi etkinlikleri kapsamında Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ÇOKAUM işbirliğiyle “Okulumu hayal ediyorum” çalıştayı düzenledi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocuk ve Mimarlık Merkezi’nin ATAUM’da düzenlediği “Okulumu hayal ediyorum” çalıştayını çocuklarla gerçekleştirdi. Çalıştayda Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ve Mimar Fatma Başaran  yürütücülüğünde  gerçekleşen  atölyede çocuklar hayallerindeki okulu tasarladılar.

ATAUM dersliğinde gerçekleştirilen çalışmaya Kurtuluş İlköğretim okulu öğrencileri katıldı. Tezcan Karakuş Candan, yetişkinleri sınıfın dışına çıkartarak, öğrencilere sınıfı istedikleri şekilde düzenleyebilecekleri bilgisi ile birlikte ortalık hareketlendi. Çok kısa bir zaman diliminde dersliğin ve sandalyelerin konumlarını elbirliği ile değiştiren çocuklar, dersliği ortası ferah olacak şekilde U biçiminde oturma düzenine getirdiler.

Çocuklara neden sınıfı bu şekliyle düzenledikleri sorulduğunda verilen cevaplar ilginçti. Çocuklar, bu soruya “burası karmaşıktı sandalyeler arka arkayaydı böyle daha ferah oldu.” “ sınıf böyle daha güzel oldu, tahtayı daha rahat görüyoruz, kısa boylular arkada kalmıştı, tahtayı göremiyorduk.” “Sınıfın ortası boş kaldı, geniş bir alan oldu, öğretmen ortada daha güzel ders anlatır”, “bu haliyle öğretmen oturduğu yerden herkesi görebilir, herkes de tahtayı daha rahat görebilir” “ biz şimdi burada mimar gibi birlik ve beraberlik içinde karar verdik, eski hali karışıktı, şimdiki hali daha güzel ve daha geniş” şeklinde yanıtlar verdi. Sınıflarını kendi istedikleri şekilde tasarlamasına izin verilen çalışmadan memnun kalan çocuklar  hayallerindeki okulları da gruplara ayrılarak, oluşturdukları temel yaklaşımlarla  oluşturdular. Okulda öğretmene ihtiyaç olmadığını, yeşil bir lan içerisinde, müzik odalarının olduğu, kendilerine kızılmadığı ve karışılmadığı, tenefüs saatlerinin 30 dakika olduğu, tenefüslerde yüzebilecekleri yüzme havuzlarının olduğu bir okul tasarladılar.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan bugüne kadar 330 okulda 64 okul dışı buluşmada 20.000 çocuğa ulaştıklarını çocukların her çalışmada özgürleşme talep ettiklerini  ifade ederek, okul yapılarının özenle yapılması ve çocuğun katılımının sağlanmasının öneminde değinerek.Çocuklar, okulda toprakla temas edecekleri yeşil alanlar istiyorlar, meyveleri okul bahçelerindeki meyve ağaçlarından kopartmak istiyorlar,oysa yetkililer, apartman bozma okullarda, otopark olarak kullanılan okul bahçelerini çocuklarımıza reva görüyorlar dedi.


Toplam Görüntülenme : 34957
Kategori Haberleri

10 Ekim Katliamı kitaplaştı Zelal Yaşamlar okuyucuyla buluştu
Gıda Mühendisi ve yazar Kadir Dağhan’ın ilk kitabı olan, 1977 1 Mayıs Katliamından 10 Ekim Katliamı’na toplumun yaşadığı travmaları ve barış özlemini konu alan “Zelal Yaşamlar” okuyucuyla buluştu.
07 Haziran 2018
Diyalog için Mimarlık: Ankara’da İtalya Büyükelçiliği ve Diplomasi Mekânları
Gerçekleştirilecek etkinliğe katılımınızı diler, bilgilerinize sunarız.
04 Haziran 2018
Ankara’da İz Bırakan Mimarlar Paneli
Ankara’da nitelikli pek çok konut yapısının, işhanının ve kurum yapısının tasarımcısı olarak bilinen, özellikle farklı ortaklıklar ile tasarladığı yapılar nedeniyle kentin hafızasında yer eden, ancak hakkında yapılmış yayın sayısı oldukça sınırlı olan Vedat Özsan’ın mimarlık serüvenini ortaya çıkarmak amacıyla düzenlenecek olan panelde; özel bir önemi hak eden mimarı mimarlık ortamının gündemine taşımak hedeflenmektedir.
24 Mayıs 2018
KORDER "Karakalem Atatürk Portreleri" sergi açılışı
"Karakalem Atatürk Portreleri" sergisi açılışı KORDER merkezinde 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 12.30'da gerçekleşecektir.
17 Mayıs 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!