GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALARSOBE ARŞİV
Ara
Çocuklar okullarını hayal etti ve tasarladı

Çocuklar okullarını hayal etti ve tasarladı

7. Ulusal Çocuk Kültürü Kongresi etkinlikleri kapsamında Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ÇOKAUM işbirliğiyle “Okulumu hayal ediyorum” çalıştayı düzenledi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocuk ve Mimarlık Merkezi’nin ATAUM’da düzenlediği “Okulumu hayal ediyorum” çalıştayını çocuklarla gerçekleştirdi. Çalıştayda Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ve Mimar Fatma Başaran  yürütücülüğünde  gerçekleşen  atölyede çocuklar hayallerindeki okulu tasarladılar.

ATAUM dersliğinde gerçekleştirilen çalışmaya Kurtuluş İlköğretim okulu öğrencileri katıldı. Tezcan Karakuş Candan, yetişkinleri sınıfın dışına çıkartarak, öğrencilere sınıfı istedikleri şekilde düzenleyebilecekleri bilgisi ile birlikte ortalık hareketlendi. Çok kısa bir zaman diliminde dersliğin ve sandalyelerin konumlarını elbirliği ile değiştiren çocuklar, dersliği ortası ferah olacak şekilde U biçiminde oturma düzenine getirdiler.

Çocuklara neden sınıfı bu şekliyle düzenledikleri sorulduğunda verilen cevaplar ilginçti. Çocuklar, bu soruya “burası karmaşıktı sandalyeler arka arkayaydı böyle daha ferah oldu.” “ sınıf böyle daha güzel oldu, tahtayı daha rahat görüyoruz, kısa boylular arkada kalmıştı, tahtayı göremiyorduk.” “Sınıfın ortası boş kaldı, geniş bir alan oldu, öğretmen ortada daha güzel ders anlatır”, “bu haliyle öğretmen oturduğu yerden herkesi görebilir, herkes de tahtayı daha rahat görebilir” “ biz şimdi burada mimar gibi birlik ve beraberlik içinde karar verdik, eski hali karışıktı, şimdiki hali daha güzel ve daha geniş” şeklinde yanıtlar verdi. Sınıflarını kendi istedikleri şekilde tasarlamasına izin verilen çalışmadan memnun kalan çocuklar  hayallerindeki okulları da gruplara ayrılarak, oluşturdukları temel yaklaşımlarla  oluşturdular. Okulda öğretmene ihtiyaç olmadığını, yeşil bir lan içerisinde, müzik odalarının olduğu, kendilerine kızılmadığı ve karışılmadığı, tenefüs saatlerinin 30 dakika olduğu, tenefüslerde yüzebilecekleri yüzme havuzlarının olduğu bir okul tasarladılar.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan bugüne kadar 330 okulda 64 okul dışı buluşmada 20.000 çocuğa ulaştıklarını çocukların her çalışmada özgürleşme talep ettiklerini  ifade ederek, okul yapılarının özenle yapılması ve çocuğun katılımının sağlanmasının öneminde değinerek.Çocuklar, okulda toprakla temas edecekleri yeşil alanlar istiyorlar, meyveleri okul bahçelerindeki meyve ağaçlarından kopartmak istiyorlar,oysa yetkililer, apartman bozma okullarda, otopark olarak kullanılan okul bahçelerini çocuklarımıza reva görüyorlar dedi.


Toplam Görüntülenme : 33924
Kategori Haberleri

"Tasarım ve Mimarlıkta Kuram, Eğitim ve Söylem"
ODTÜ Mimarlık Fakültesi tarafından 2017 yılında kaybettiğimiz Necdet Teymur anısına Tasarım ve Mimarlıkta Kuram, Eğitim ve Söylem" başlığıyla 20 Nisan 2018 Cuma günü 13.30-17.00 saatleri arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Kubbealtı Salonu'nda toplantı ve sergi açılışı düzenlenmektedir.
18 Nisan 2018
21. Yüzyılda Letonya Mimarlığı
Bilkent Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından 2018 Bahar Konferanslarında “21. Yüzyılda Letonya Mimarlığı” başlığı ile Mimar ve Büyükelçi Jānis Dripe ağırlanıyor.
05 Nisan 2018
KORDER Kayseri’nin Kaybolan Mirası Sergi Açılışı
Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği, kuruluşunun 20. yılı kutlamalarına ODTÜ Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Vacit İmamoğlu'nun "Kayseri'nin Kaybolan Mirası/Lost Heritage of Kayseri" sergisi ile başlıyor.
02 Nisan 2018
12. ETHOS ANKARA ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ
Başkent Dayanışması bileşenlerinden Kültür Sanat ve Göç Etkinlikleri Derneği (ETHOS) tarafından düzenlenmekte olan 26 Mart 2018 tarihinde başlayan ve 5 Nisan 2018 tarihine kadar sürecek olan 12. Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında 27 tiyatro topluluğu tiyatro severler ile buluşacaktır.
30 Mart 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!