GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
EN ÇOK İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY BARIŞA OLAN İNANCIMIZIN GÜÇLENMESİDİR

Reyhan’lıda bomba yüklü iki aracın patlatılması ile meydana gelen olaylarda 46 kişi yaşamını yitirdi. Reyhanlı katliamına ilişkin hükümet medya organlarına yayın yasağı koyarak sessizliği tercih etse de farklı çevrelerden tepkiler sürüyor. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’de vahşi saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamayı yayınlıyoruz:

 

EN ÇOK İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY BARIŞA OLAN İNANCIMIZIN GÜÇLENMESİDİR.

Hükümetin uyguladığı ABD patentli mezhepçi dış politika ile ülkemiz, komşularıyla savaş ortamına sürüklenmektedir. Son olarak ülkemizi savaşın tarafı haline getirmek isteyen karanlık güçlerin, Reyhanlı’da halkımıza yönelik saldırılarıları kırkaltı vatandaşımızın yaşamını kaybetmesine, yüzü aşkın vatandaşımızın yaralanmasına ne...den olmuştur. Yaşamını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ,yaralananlara acil şifa dilerken ,savaşın tarafı yapılmak istendiğimiz şu günlerde en çok ihtiyacımız olan şey, barışa olan inacımızın güçlenmesidir.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

 

REYHANLI`DAKİ SALDIRI AKP`NİN DIŞ POLİTİKALARININ ACI BİR SONUCUDUR!

Reyhanlı`daki patlamalar ve yaşanan ölümler, AKP iktidarının emperyalizmin taşeronluğunu üstlenip bölgesel güç olma rüyasıyla komşularımıza karşı yürüttüğü savaşçı dış politikaların bir sonucudur.

Hatay‘ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalarda resmi kayıtlara göre 46 kişi hayatını kaybetmiş, yüze yakın insan yaralanırken, yüzlerce konut ve iş yeri hasar görmüştür. Patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Reyhanlı`daki patlamalar ve yaşanan ölümler, AKP iktidarının emperyalizmin taşeronluğunu üstlenip bölgesel güç olma rüyasıyla komşularımıza karşı yürüttüğü savaşçı dış politikaların bir sonucudur.

Türkiye‘nin Suriye silahlı muhalefetine sağladığı her türlü destek, başta Hatay olmak üzere sınır bölgemizi çetelerin özel bir savaş üssü ve operasyon merkezi haline getirmiş, kentlerimiz her türlü provokasyona açık hale gelmiştir. AKP‘nin uyguladığı dış politika kaçınılmaz olarak Suriye‘deki kaos ve savaşın topraklarımıza, acının insanımıza taşınmasına yol açmıştır.

Türkiye‘nin mezhepsel ve etnik ayrışmaların körüklendiği Suriye‘deki iç savaşın bir parçası haline getirilmiş olması, insanlarımızın aynı şeklide ayrıştırılıp birbirine düşürülerek halklar arasındaki toplumsal barışın yok edilmesi ihtimalini ortaya çıkarmakta, bu durum kaygılarımızı daha da arttırmaktadır.

Bu yaşanan acı, iktidar ve yandaş medya tarafından savaşa dahil olmanın bir bahanesi olarak kullanılmamalı;

Bölgeyi ve ülkemizi hızla bir felakete doğru sürükleyen ve iflas eden savaş kışkırtıcısı taşeron dış politikalardan bir an önce vaz geçilmelidir.

Suriye‘ye dönük her türlü müdahaleye son verilerek, Suriye‘nin geleceğini belirleme hakkı Suriye halklarına bırakılmalıdır.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri OdasıToplam Görüntülenme : 32019
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!