GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Otoriter tutumdan vazgeçin

“Otoriter tutumdan vazgeçin”

 

Ankara Tabip Odası , Başkent Daynışması, DİSK, KESKAnkara Şubeler Platformu, Mülkiyeliler Birliği, TMMOB  Ankara İKK,  dün Güvenpark’ta buluşarak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada 1318 vatandaşın yaralandığı belirtilerek, polis müdahalesinin durdurulması gerektiğini dile getirdi. Taleplerini sıraladı. Açıklamayı olduğu gibi yayınlıyoruz:

 

Başbakan Devlet Terörüne Son Versin

Otoriter Tutumlarından Derhal Vazgeçsin

Demokrasi ve Özgürlük Taleplerine Kulak Versin

 

Günlerdir Türkiye’de süren devlet terörünün fotoğrafını bu sabah Taksim Meydanında yeniden gördük.

 

Polisin sabah saatlerinde başlattığı operasyonun sonunda bilanço ne yazık ki çok ürkütücü ve acıdır:

3’ü MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ HASARINA YOL AÇAN KAFA TRAVMASI olmak üzere, 3 kırık, 9 PLASTİK MERMİ YARALANMASI, 1 ciddi kesi, 1 GÖGÜS TRAVMASI VE  1 AÇIK KAFATASI KIRIĞI vardır.

 

51 Avukatın Adliye’de gözaltına alındığını biliyoruz.

Ölümlerin olmasından, yaralı sayısının artmasından ve polis müdahalesinin bir katliama dönüşmesinden endişeliyiz.

 

Ankara’da bugüne kadar olaylarda hastane kayıtlarında 906, seyyar revirlerde 412 olmak üzere toplam 1318 vatandaşın yaralandığını biliyoruz.

 

Bu vahşeti durdurmak yerine, ne yazık ki bu ülkenin Başbakanı bir ego kavgası vermekte ve bu ülkenin yurttaşlarını karşı karşıya getirecek açıklamaları sorumsuzca yapmaktadır.

 

Bu ülkede Sunnisi Alevisi, Türkü,Kürdü, Lazı Çerkezi, İşçisi, öğrencisi, memuru, esnafı, ev kadını işsizi… herkesin ama herkesin barışa, demokrasiye ve özgürlüklere hava kadar ihtiyacı vardır. Ama bugün havamız gazlıdır. Tüm ülke başbakanın egosunun gazı altındadır.

 

Buradan Başbakan’ın yanında olan karşısında olan tüm yurttaşlara, Alevisine, Sunnisine, Dinsizine, Kürdüne, Türküne, bu ülkede yaşayan herkese… Meclise, bugün bu ülkenin gençlerine gaz atan polislerine sesleniyoruz: Ülkemizi bir uçuruma sürükleyen bu EGOYU durdurmak zorundayız!

 

Gezi Parkından yükselen talepler bizimde taleplerimiz.

1.Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağını, projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılmasını, Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimlerin durdurulmasını,

2. Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce, insanın yaralanmasına, iki yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumlular, başta İstanbul, Ankara, Hatay Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumluların görevden alınmasını, Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanmasını,

3. Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama

4.1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını

5. Toprak bütünlüğü ile, bugün  14 hyde park,  10 central park , eden  Atatürk Orman Çiftliği’nde süren yapılaşmanın, ağaç kesilmelerinin, satışların ve  talanın acilen durdurulmasını

TALEP EDİYORUZ.

 

Demokrasi ve özgürlük talepleriyle, kentine, parkına yaşamına,  Gezi Parkı’na ve AOÇ’ye sahip çıkanlar bizim çocuklarımız. Çocuklarımıza ve taleplerine sahip çıkıyoruz.

 

DEVLET TERÖRÜNE SON, DEMOKRASİ HEMEN ŞİMDİ!

 

ANKARA TABİP ODASI, BAŞKENT DAYANIŞMASI, DİSK, KESK ANKARA ŞUBELER PLATFORMU, MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ, TMMOB  ANKARA  İKK
Toplam Görüntülenme : 22305
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!