GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Başkent Dayanışması Güvenpark’ta durdu

Başkent Dayanışması Güvenpark’ta durdu

Başkent Dayanışması da eylemlerini durma noktasına getirdi.

Başkent Dayanışması, durmak yasaklandıysa artık durabiliriz! Diyerek yaptığı eylem çağrısıyla Güvenpark’ta toplandı. Taksim Gezi Park’ı ve AOÇ’deki ağaçlar için direnenleri ve halkın  haklı taleplerini destekleyen bir eyleme imza attı.  Güvenpark’ta havuz başında duran grup üyelerinin taşıdığı dövizler dikkat çekti. “Dur Ankaralı Geçtiğin bu yol , bu park senindir!” “ Dur Ankaralı, şiddete, ölüme, aymazlığa karşı dur” dövizleri taşıyan grup yarım saat kıpırdamadan durduktan sonra, protestosuna alkışlarla devam etti. Başkent Dayanışması - Ben Ankara bileşenlerinin durma eylemini gerçekleştirenlerin tek gözlerini sargı bezleri ile kapatmaları da dikkat çekiciydi. Eyleme yoldan gelip geçenlerde katılınca, büyük bir kalabalık bir duruş sergiledi.

 

Grup adına açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan: “ AKP Hükümeti copuyla, toması ile gazıyla üstümüze geliyor. Oysa bu kentin, tüm parkları, sokaklar yeşil alanlar bizim. AKP hükümeti içinse bütün bu alanlar bir rant alanı, Taksim Gezi Parkı rant alanı, AOÇ bir rant alanı, Güvenpark bir rant alanı. Biz tüm bunlara karşı yaşamımızı sınırlandıran ne yediğimize, ne içtiğimize, kaç çocuk yapacağımıza karşı bir rant geliştiren AKP hükümetini protesto ediyoruz. Tüm bu protestolar başladığından beri barışçıldı, AKP hükümeti polisiyle, gazıyla üstümüze gelene kadar. Üç beş ağaç mevzusu denilen şey, köklü bir demokrasi ve özgürlük mücadelesidir. Her gün bu kentin sokaklarında bu kenti yaşamaya ve özgürlüklerimiz ve demokrasi taleplerimizi yinelemeye devam edeceğiz.  “ dedi.

Candan AOÇ topraklarına yapılmak istenen ABD büyükelçiliğine karşı konsolosluğa siyah çelenk bıraktıklarını hatırlatarak, “20 Haziran’da sarı çelenk bırakacağız, bu bir ikaz uyarı çelengidir ” dedi.

Başkent Dayanışması olarak her gün bu kentin sokaklarında demokrasi taleplerini yinelemeye, devam edeceklerini söyleyen Candan grup üyelerini ve tüm Güvenpark sakinlerini çay içmeye davet etti. Grup, Güvenpark’ta barışçıl eylemlerinin kanıtı olarak beş çayı içti. Havuz başından ayrılan dayanışma bileşenleri Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde tekrar durdu. Sarısülük için duran kalabalığa karıştı.


Toplam Görüntülenme : 28410
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!