GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALARSOBE ARŞİV
Ara
AOÇ için ABD’ye ikinci kez ikaz çelengi

AOÇ için ABD’ye ikinci kez ikaz çelengi

Başkent Dayanışması ABD Konsolosluğu’na yürüdü. Konsolosluk önüne sarı çelenk bıraktı.

Atatürk Orman Çiftliği’ne ait arazilerin yapılaşmasına karşı sık sık eylemler düzenleyen Başkent Dayanışması bileşenleri AOÇ kaynaklı Çukurambar'daki araziye ABD Büyükelçiliği binasıyapılacak olmasını eylemlerle protesto ediyor. Geçtiğimiz hafta ABD konsolosluğu önüne siyah çelenk bırakan bileşenler bugün konsolosluğa sarı çelenk bıraktı. Mimarlar Odası önünde buluşarak, ABD Büyükelçiliği’ne yürüyen gruba polis engel çıkardı. Bunun üzerine Başkent Dayanışması temsilcilerinden bir grup ABD Konsolosluğu önüne giderek sarı çelenk bıraktı.

Başkent Dayanışmasın sekreteryasını yürüten Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan Başkent Dayanışması adına yaptığı açıklamada, “ Buraya bıraktığımız sarı çelenk ikaz etmek anlamına geliyor. ABD Büyükelçiliği’ni kaynağı AOÇ olan Çukurambar’da bulunan hülle yoluyla Gazi Üniversitesi’ne oradan da TOKİ’ye devredilen araziden vazgeçmeye davet ediyoruz. Atatürk Orman Çiftliğinin tahsislerle devredilen arazilerinin amacı dışında kullanımında olanların izlerini sürdüklerini ifade eden Candan ABD elini AOÇ arazisinden çekmeli, ABD’ye verilecek bir karış AOÇ toprağımız yok. ABD konsolosluğu’nu uyarıyoruz, kendimizi buraya zincirlemek durumunda bırakmasınlar. Sayımızın azlığına Tomaların çokluğuna bakmadan AOÇ için kendimizi siper ederiz “ şeklinde konuştu.

Başkent Dayanışması adına yapılan açıklamadan sonra bileşenlerde söz alarak açıklama yaptı.  

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan: Gözümüzün içine baka baka yalan söyleyerek, ABD arazisi üzerinde herhangi bir tasarruflarının olmadığını söylüyorlar. Oysa orası AOÇ kaynaklı arazidir, AOÇ arazisidir. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, ABD Büyükelçiliği’ne yazı yazdık, TOKİ ile mutabakata vardıkları arazinin eski AOÇ arazisi olduğunu belirttik. Parsel ve ada numarasına kadar yazımızda belirterek buraya elçilik binası yapmaktan vazgeçmelerini istedik. Eğer hala anlamadılarsa oranın bir AOÇ arazisi olduğunu bize randevu versinler gidip anlatalım” dedi.

Kavaklıderem Derneği Başkanı İsa Çapanoğlu: ABD büyükelçiliği sarının ne anlama geldiği biliyor, bize kırmızı eylem yaptırmaya mecbur bırakmasınlar,

Tiyatro Pembe Kurbağa temsilcisi Ali Nihat Yavşan:  Kültür ve sanata yapılan yeşil alanlarımıza yapılan uygulamaları kabul etmiyoruz, ABD elini AOÇ toprağından çekmeli

Daha sonra aralarında Makina Mühendisleri Odası temsilcileri, KORDER temsilcilerinin de bulunduğu grup, ABD Büyükelçiliği önünde durma eylemi yaptı. Durma eyleminin ardından ayrılan grup üyelerinin ABD Konsolosluğu önüne bıraktığı sarı çelengin üzerindeki “sen anladın onu” yazısı ise dikkat çekti. 


Toplam Görüntülenme : 23503
Kategori Haberleri

Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017
Kılıçdaroğlu, DKÖ ve meslek odalarıyla referandumu değerlendirdi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, demokratik kitle örgütleri ve meslek odası temsilcileri ile referandum sürecini ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
05 Mart 2017
İnsan Hakları Anıtı’nın etrafındaki abluka acilen kaldırılsın
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, açlık grevindeki akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanmalarına ilişkin barışçıl protestolara yönelik sert  polis müdahalesine, İnsan Hakları Anıtı’nın günlerdir bariyerlerle çevrilmesine ve anıtın ablukaya alınmasına tepki gösterdi.
08 Haziran 2017
Meslek örgütlerinden referandum iptal edilmeli çağrısı
Ankara’da KESK, DİSK, TMMOB Ankara Şubeleri, ATO ve ASMMO’nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, “Referandum iptal edilmelidir. OHAL kaldırılmalı, demokratik-katılımcı, toplumun genelinin katıldığı, sivil-demokratik bir anayasa hazırlanmalıdır” çağrısında bulundu
19 Nisan 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!