GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Ulucanlar’ın davetsiz misafiri oldu

Mimarlar Ulucanlar’ın davetsiz misafiri oldu  

Ulucanlar Cezaevi’nin bugün yapılan resmi açılışı sırasında, Mimarlar Odası Ankara şube Yöneticileri polis zoruyla cezaevinden uzaklaştırıldı.  

 

Ulucanlara Cezaevi’nin müze olması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri bugün Ulucanlar Cezaevi’nin müze oluşunun remi açılışında polis zoruyla dışarı çıkarıldı. Resmi açılış tarihinin 26 Eylül gibi Ulucanlar Cezaevi operasyon tarihinde açılmasını ve süreçte aktif rol oynayan Mimarlar Odası’nın davet edilmemesini protesto eden Oda yöneticileri Ulucanlar Cezaevi açılışına gitti. Cezaevi’nden içeri giren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ve Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Hüseyin Esentürk’e polis engel çıkardı. Hakkan: “Ulucanlar Cezaevi bugün halka açık içeri girip programı izlemek istiyoruz.” Dedi. Polis engel çıkardı, dışarı çıkmak istemeyen Oda yöneticilerini polis dışarı çıkardı. Oda yöneticileri Ulucanlar Cezaevi önünde bir süre bekleyişini sürdürdü. Mimarların bekleyişi sırasında, Altındağ Belediyesi Kültür Müdürü…. Cezaevi’nin önüne gelerek,Oda yöneticileri ile konuştu.  “tabii ki içeri girebilirsiniz. Programı izleyebilirsiniz ” şeklinde açıklama yaptı. Buyurun hep beraber girelim diyen Kültür Müdürü içeri girdikten sonra Çevik Kuvvet kapıya barikat kurarak, ikinci kez mimarları kapıdan çevirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan Cezaevi’nin önün de yaptığı açıklamada: “ Ulucanlar Cezaevi projesi Ankara için çok önemliydi. En başından beri elini taşın altına koyan mimarlar olarak sürec takip ettik. Ancak Bugün Belediye yetkilileri , Emniyet ve bakanlık işbirliği ile içeri alınmadık.  Altındağ Belediyesi’nin bizi davet etmemesini protesto ediyoruz. Altındağ Belediyesi’nin burada takındığı tutum çok yakışıksız ve ciddiyetsiz.” İfadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan “ Bugün burada bir tiyatro oynanıyor. Belediye yetkilileri, içeri alacağız sizi diyor ardından almıyor. Bugün 26 Eylül Ulucanlar Cezaevi’ne yapılan operasyonun tarihi. Açılışı bugün yaparsanız, günün anlam ve önemine dair çiçek göndeririz o da siyah çelenktir. 10 kişinin kanı akmıştır, öldürülmüştür burada yıllar önce bugün.  Emeğe saygı varsa, toplum belleğini gün yüzüne çıkartmış meslek insanlarına saygı varsa bugün içeri alınırdı. Belediye Başkanı da olsa emeğin değerini bilmiyorsa onun iktidarını sürdürmesi mümkün değildir. Sayın Altındağ Belediye Başkanı da olsa Bakan da olsa  Veysel Tiryaki nezaketsizdir, emeğin değerini bilmemektedir. Toplum adına özür bekliyoruz. Ulucanlar Cezaevi biz ve bize destek veren kurumlar olmasaydı bugün ayakkabıcılar çarşısı olacaktı. Bu sürecin mimarlarını Cezaevi’nin resmi açılış gününe almıyorlar, bu açılışın davetsiz misafirleriyiz. Bu nasıl bir hoşgörü ve anlayıştır, içerideki açılış bittikten sonra şimdi gezebilirsiniz diyorlar, biz burayı adım adım biliyoruz, tüm ölçülerini biz aldık,her bir metrekaresini gözü kapalı biliyoruz, kare kare fotoğrafladık. Sizlerden daha iyi biliyoruz ve bu tutumunuzu protesto ediyoruz” İfadelerini kullandı.

Esentürk ise “ 82 yılında bu cezaevinde kaldım, bu cezaevinde kalanlar bu müzeyi gezemeyecekse , içeri almayacaklarsa neden yaptılar bu müzeyi neden açıyorlar.” Dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ulucanlar Cezaevi’ne gönderdiği siyah çelenkte yine polis engeline takıldı. Çelenk kapıdan geri çevrilerek açılışa alınmadı.  


Toplam Görüntülenme : 24662
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!