GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Başkent Dayanışması’ndan adalet kodları

Başkent Dayanışması’ndan adalet kodları

Başkent Dayanışması bileşenleri Kızılay’da adalet için adalet kodları dağıttı.

Başkent Dayanışması bileşenleri, bugün farklı bir eyleme imza atarak, adalet istedi. Bileşenler adaleti karekodlarla istedi.  Kızılay’da Ethem’in vurulduğu yeri “karekod”larla kodladı. “Adalet için “karekod” eylemi yapıyoruz” çağrısıyla yola çıkan dayanışma bileşenleri, üzerinde sadece “Adalet” yazılı bildiriler dağıttı. Bildirilere yalnızca akıllı telefonlarla okunabilen kodlar ekleyen bileşenler herkesi kodları okumaya davet etti. Kodlar akıllı telefonlarla okutulduğunda Ethem’in vurulma anı gözler önüne gelecek şekilde düzenleyen grup üyeleri Güvenpark’a giderek, karekodları çevredekilere dağıttı. Ethem’in vurulduğu yere, sticker şeklinde hazırlanan kodları yapıştırdı ve kodlarla Ethem’in ismi yazıldı. Güvenpark’ta Ethem’in vurulduğu yer adalet ve Ethem’in vurulma anı  ile kodlandı.

Başkent Dayanışması Sekreteryasını yürüten Tezcan Karakuş Candan eylemi yapma sebeplerini şöyle açıkladı: ““Başkent Dayanışması olarak Ethem Sarısülük davası öncesinde karekod eylemi yaparak Ethem’in vuruluş anının unutulmamamsı amacıyla yaptık. Karekodları okuttuğunuzda Ethem’in vurulma anı görülüyor. Adalet çağrısı yapmak istedik. Adalet yerini bulana kadar mücadeleye devam etmeliyiz.”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, ise : “Ethem Sarısülük’ün  28 Ekim’de Ankara adliyesinde görülecek davası bir davası var. Vatandaşlar olarak adalet için  daha duyarlı olmalıyız, vatandaşları duyarlılığa çağırmak istedik” dedi.

Tüketici Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç ise “doğasını ve suyunu seven insanların mücadelesinde kaybettiğimiz Ethem için yaptığımız bu eylemlik de adaleti hatırlatmak istedik. Su , hava ve doğa canlılığın yaşam alanıdır, bu alanda mücadele edenlerle bir arada olmalıyız” mesajını verdi.

BDP Çankaya İlçe Başkanı Mükremin Barut: “ Faşizme karşı ve faşist baskılara karşı mücadele etmeyi bırakmayacağız” dedi.

Başkent Dayanışması bileşenleri, 28 Ekim’de herkesi, Ethem’in davasının görüleceği saatte saat: 09.00’da Ankara adliyesi’nde olmaya çağırdı. 


Toplam Görüntülenme : 38698
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!