GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
AB’den ifade özgürlüğü eleştirisi

AB’den ifade özgürlüğü eleştirisi

Avrupa Birliği (AB) Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışmalar Grubu’nun 14. Toplantısı Yenimahalle Belediyesi’nin ev sahipliğinde başladı. Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen toplantının ilk oturumunda Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri ve yerel idareler üzerindeki etkileri konuşuldu. Oturumun soru cevap kısmına ise Gezi Parkı olayları, alkol yasası, karma eğitim, kız ve erkek öğrencilerin ayrı evde kalma konuları damga vurdu. Toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu Başkanı Heinz Lehmann, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Sinop Belediye Başkanı Baki Aygül, İstanbul Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın da aralarında bulunduğu 40 il ve ilçe belediye başkanları ile AB Bölgeler Komitesi üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“Türk halkı üyeliğe hazır olmalı”

Toplantının birinci oturumu Türkiye Çalışma Grubu Başkanı Heinz Lehmann’ın başkanlığında başladı. Konuşmasına Yenimahalle’nin mükemmel ev sahipliğine vurgu yaparak başlayan Lehmann, “AB konusuna Yenimahalle’nin bu kadar duyarlılık göstermiş olması çok sevindirici” dedi. Lehmann, AB’ye üye olan ülkelerin birtakım haklarını Brüksel’e devrettiklerini belirterek Türk Halkı’nın bu duruma da hazır olması gerektiğini söyledi.

“Toplanma özgürlüğü sorunu var”

AB Türkiye Delegasyonu Siyasi İlişkiler, Basın ve Enformasyon Bölümü Başkanı Micheal Miller de oturumda bir konuşmada Mayıs ve Haziran aylarında Gezi olaylarıyla birlikte toplanma, ifade özgürlüğü gibi konularda Türkiye’de eksikliklerin yaşandığını gördüklerini belirtti.

Türkiye AB’den uzaklaşıyor mu?

Oturumun ardından soru-cevap kısmına geçildi. Salonda Cangir’e yöneltilen soruların merkezinde Gezi Parkı olayları, alkol yasası, karma eğitim, kız ve erkek öğrencilerin ayrı evde kalma konuları yer aldı. AB Bölgeler Komitesi üyeleri bu gibi antidemokratik uygulamaların Türkiye’yi AB’den uzaklaştırdığını söyledi.


Toplam Görüntülenme : 33037
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!