GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
TMMOB Ankara İKK açıklama

TMMOB Ankara İKK açıklama

TMMOB Ankara İl koordinasyon Kurulu (İKK) Çever ve Şehircilik Bakanlığı’na Odaların mali ve idari denetimini bırakan ve resmi gazetede yayınlanan kanun hakkında açıklama yaptı.  Ankara İKK tarafından yapılan açıklamada; “TMMOB Teslim alınmaz” dendi. Açılamayı olduğu gibi yayınlıyoruz:

Daha önce kamuoyunda tartışılan, TMMOB’ ye bağlı Çevre Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri, Harita ve Kadastro Mühendisleri, İç Mimarlar, İnşaat Mühendisleri, Jeofizik Mühendisleri, Jeoloji Mühendisleri, Makina Mühendisleri, Mimarlar, Peyzaj Mimarları ve Şehir Plancıları Odalarının mali ve idari denetiminin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmesi hakkında kanun bugün resmi gazetede yayımlandı.

1980 darbe döneminde 6235 sayılı TMMOB Kanunu‘na giren meslek odalarının mali ve idari denetiminin ilgili bakanlıklara devredilmesi hususu 30 sene sonra yürürlüğe konulmuş oldu. Darbe dönemi yasalarının, ileri demokrasi şiarını dilinden düşürmeyen siyasi iktidar tarafından uygulanması bizim açımızdan çok da şaşırılacak bir durum değildir.

Devlete bağlı hiçbir kurumun denetlenmediği bir dönemde, idari ve mali bütün kararlarını üyeleri ve kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşan, demokratik işleyişin ülkemizde nefes aldığı nadir kurumlardan biri olan meslek odalarımızın bakanlıklarca denetlenmesi trajedinin komedisidir. Eleştiri hakkını kullanan her kurum, örgüt ve kişiye iktidarın erkini kullanarak ceza, baskı uygulayan ve onları yok sayan bir anlayıştan darbe kanunları dışında bir şey beklemek zaten mümkün değildir.

Her siyasi iktidara karşı mesleki ve toplumsal rolü nedeniyle eleştiri yapmak ve misyonu gereği mesleğin kamu yararına kullanılmasını örgütlemek TMMOB ve TMMOB’ye bağlı odaların temel ilkesidir. Hiçbir antidemokratik müdahale TMMOB ve TMMOB’ye bağlı odaları bu ilkesinden geri döndüremeyecektir. Biz bu ülkenin mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak  “bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil emekçi halkımızın hizmetine sunmak için” mücadele etmeye devam edeceğiz.” 


Toplam Görüntülenme : 23016
Kategori Haberleri

Muhalefetin İstanbul Adayı Olsa İdim
Yaşamakta olduğumuz yerel seçimler sürecinde ise, bu durum daha da yoğun bir şekilde sürüyor. Bu durumun İstanbul’un sorunları ve çözümleriyle ilgili, yapacağımız açıklamaları zorlaştırmasını beklemiyor değildik. 
25 Mart 2019
Gazeteciler yerel yönetim ve yerel siyaseti masaya yatırdı
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Fox Tv eski  Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik, Cumhuriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.
07 Aralık 2018
Üniversiteler üzerinden rejimle hesaplaşılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi haftalık basın toplantısında ülke ve kent gündemini kentsel mekânsal süreç üzerinden okudu.
25 Nisan 2018
Basın Açıklaması "Mimarlık Yargılanıyor! Sessiz Kalmayınız!"
Bu yarışma, kentsel dönüşüm adı altında yıkımla karşı karşıya olan Küçük Armutlu mahallesinin, fiziki ve sosyal dokusu ile önemli özellikler taşıyan ‘gecekondulaşma dönemine’ ait yapılaşmasının özgün niteliklerini koruyarak iyileştirilmesini amaçlamıştır.
25 Aralık 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!