GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALARSOBE ARŞİV
Ara
Çocuklar İçin Bükreş’te Toplandılar

Çocuklar İçin Bükreş'te Toplandılar

Çocukların yapılı çevre, mimarlık ve kültürel miras farkındalığını arttırmak üzere üye ülkelerde çalışmalar yürüten  Uluslararası Mimarlar Birliği Çocuk ve Mimarlık çalışma grubu Bükreş'te  toplandı.

Toplantıda Türkiye'yi UIA Çocuk ve Mimarlık Çalışma Grubu Türkiye temsilcisi, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı  Tezcan Karakuş Candan temsil etti. Ankara Şube Çocuk  ve Mimarlık Çalışma Grubu üyesi Özlem Dengiz Uğur'un da katıldığı toplantıda Candan, Türkiye'de 14 yıldır sürdürülen  Çocuk ve Mimarlık çalışmaları ve deneyimlerini üye ülkelerle paylaştı.

"Mülteci çocuklar için atölyeler başlıyor"

Candan  Bükreş Mimarlar Odası'nın  eş zamanlı olarak düzenlediği "Architectura Talks" kongresinde "Kentler İçin Toplumsal Bir Gelecek Projesi :Çocuk ve Mimarlık" sunumunu gerçekleştirdi. Candan  sunumunda "Bütün çocukların, şiddetten uzak, barış içerisinde   kaliteli çevrelerde yaşama hakkı var. Kendi topraklarından uzakta sağlıklı bir yaşam için çıkılan zorunlu yolcukta kıyıya vurmuş bedenler içimizi acıtıyor. Çocukların sağlıklı çevrelerde yaşama hakkı için dünyanın her yerine gideriz." dedi.

Türkiye ile birlikte İsveç, İspanya, Azerbeycan, Mısır, Costa Rica, Almanya, Hırvatistan, Fransa, Avusturya'nın da çocuk ve mimarlık çalışmalarını sunduğu kongrede paylaşılan deneyimlerle, Mimarlar Odası Türkiye'de mülteci çocuklara yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirecek.

2017 yılında Kore'de yapılacak UIA' Dünya Mimarlık Kongresi'ne hazırlanan Çocuk ve Mimarlık Çalışma grubu değişik ülkelerdeki çalışmalarını 2017 kongresinde paylaşacaklar. 

 


Toplam Görüntülenme : 10080
Kategori Haberleri

Mimarlar Gökçek dönemi AnKara Rapor’u kamuoyuna sundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Melih Gökçek'in 23,5 yıllık başkanlık döneminin Başkent’e verdiği hasarı anlatan AnKara Rapor’u ve 1994-2017 Türkiye ve kent gündemini konu alan zaman çizelgesini Gökçek’in istifasının kırkında kamuoyuna tanıttı.
11 Aralık 2017
Ankapark kara delik yıllık gideri yaklaşık 1 milyarı bulacak
Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan Ankapark tartışması bitmiyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Melih Gökçek’in en büyük hayali olan ve istifa ettirilse de sahip çıkmaya devam ettiği, Mustafa Tuna’nın ise 'halka soracağız' dediği, Ankapark'a ilişkin  çarpıcı açıklamalarda bulundu.
29 Kasım 2017
Akıl almaz Güzelcehisar projesi acilen durdurulmalı
Bartın Valiliği ve İl Özel idare ve İl Kültür Müdürlüğü tarafından Kalkınma Projesi adı altında Bartın ili Güzelcehisar ilçesi kumsalına döşenen ve bir doğa katliamı olan  850 metrelik demir platform yoluna tepki yağmaya devam ediyor.
24 Kasım 2017
Mimarlar Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'e telafisi imkansız zararlar veren ve istifa eden eski Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek'in peşini bırakmıyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek'in 23.5 yıldır Ankara'ya verdiği zararı anlatan hasar tespit raporunun özetini içeren bir dosya ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve milletvekilleri de destek verdi.
30 Ekim 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!