GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Çocuklar İçin Bükreş’te Toplandılar

Çocuklar İçin Bükreş'te Toplandılar

Çocukların yapılı çevre, mimarlık ve kültürel miras farkındalığını arttırmak üzere üye ülkelerde çalışmalar yürüten  Uluslararası Mimarlar Birliği Çocuk ve Mimarlık çalışma grubu Bükreş'te  toplandı.

Toplantıda Türkiye'yi UIA Çocuk ve Mimarlık Çalışma Grubu Türkiye temsilcisi, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı  Tezcan Karakuş Candan temsil etti. Ankara Şube Çocuk  ve Mimarlık Çalışma Grubu üyesi Özlem Dengiz Uğur'un da katıldığı toplantıda Candan, Türkiye'de 14 yıldır sürdürülen  Çocuk ve Mimarlık çalışmaları ve deneyimlerini üye ülkelerle paylaştı.

"Mülteci çocuklar için atölyeler başlıyor"

Candan  Bükreş Mimarlar Odası'nın  eş zamanlı olarak düzenlediği "Architectura Talks" kongresinde "Kentler İçin Toplumsal Bir Gelecek Projesi :Çocuk ve Mimarlık" sunumunu gerçekleştirdi. Candan  sunumunda "Bütün çocukların, şiddetten uzak, barış içerisinde   kaliteli çevrelerde yaşama hakkı var. Kendi topraklarından uzakta sağlıklı bir yaşam için çıkılan zorunlu yolcukta kıyıya vurmuş bedenler içimizi acıtıyor. Çocukların sağlıklı çevrelerde yaşama hakkı için dünyanın her yerine gideriz." dedi.

Türkiye ile birlikte İsveç, İspanya, Azerbeycan, Mısır, Costa Rica, Almanya, Hırvatistan, Fransa, Avusturya'nın da çocuk ve mimarlık çalışmalarını sunduğu kongrede paylaşılan deneyimlerle, Mimarlar Odası Türkiye'de mülteci çocuklara yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirecek.

2017 yılında Kore'de yapılacak UIA' Dünya Mimarlık Kongresi'ne hazırlanan Çocuk ve Mimarlık Çalışma grubu değişik ülkelerdeki çalışmalarını 2017 kongresinde paylaşacaklar. 

 


Toplam Görüntülenme : 17290
Kategori Haberleri

Mimarlar’dan İmamoğlu’na Kaçak Saray kitabı
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun Atatürk’ün şartlı bağışı ihlal edilerek,  AOÇ'de hukuksuz bir şekilde binlerce ağaç katledilerek ve halkın paraları israf edilerek inşa edilen Kaçak Saray’a gitmesi kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.
11 Ocak 2019
Özhaseki’nin projeleri emre amade, rant odaklı ve hukuksuzdur
Gökçek’in verdiği hasarı devrim gibi niteleyen Özhaseki bu projeleriyle Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden vize alamamıştır. Ortak akılın, bilimin ve tekniğin hakim olduğu,  toplumun bütün katmanlarıyla birlikte bir yönetim anlayışı oluşturulmalıdır” dedi.
07 Ocak 2019
Ayrıcalıklı Yapılaşma Hakkı Tanınan Plan Kararı Danıştay’dan Döndü, Danıştay’dan Emsal Karar
Davanın bir üst mahkeme taşınması üzerine Danıştay 6. Daire, Ankara 18. İdare Mahkemesince verilen 29/03/2016 tarihli, E:2014/1631, K:2016/783 sayılı kararın bozulmasına, dosyanın adı geçen mahkemeye gönderilmesine karar verdi.
07 Ocak 2019
Ulaşım politikalarında sınıfta kalan AKP’li bakan ve bürokratlar derhal istifa etmelidir
Hızlandırılmış tren ve tren kazalarından sonra hızlı trende de ölümlü kaza yaşandı. AKP iktidarında 11. Ölümlü kaza bu gün başkent Ankara sınırları içerisinde yaşandı. Bu tren kazalarından sonra 'Üzüntümüz büyük, soruşturma yapılıyor' açıklaması yapan siyasi sorumlular değil, hep işçi sınıfına  hep makinistlere bedel ödetildi. Hiç kimse bu ölümlü kazalardan dolayı istifa etmedi. Fatura makinistlere ve alt düzey görevlilere çıkarıldı.
13 Aralık 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!