Sobe Gazetesi 2018 - Çocuklar İçin Bükreş’te Toplandılar
GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Çocuklar İçin Bükreş’te Toplandılar

Çocuklar İçin Bükreş'te Toplandılar

Çocukların yapılı çevre, mimarlık ve kültürel miras farkındalığını arttırmak üzere üye ülkelerde çalışmalar yürüten  Uluslararası Mimarlar Birliği Çocuk ve Mimarlık çalışma grubu Bükreş'te  toplandı.

Toplantıda Türkiye'yi UIA Çocuk ve Mimarlık Çalışma Grubu Türkiye temsilcisi, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı  Tezcan Karakuş Candan temsil etti. Ankara Şube Çocuk  ve Mimarlık Çalışma Grubu üyesi Özlem Dengiz Uğur'un da katıldığı toplantıda Candan, Türkiye'de 14 yıldır sürdürülen  Çocuk ve Mimarlık çalışmaları ve deneyimlerini üye ülkelerle paylaştı.

"Mülteci çocuklar için atölyeler başlıyor"

Candan  Bükreş Mimarlar Odası'nın  eş zamanlı olarak düzenlediği "Architectura Talks" kongresinde "Kentler İçin Toplumsal Bir Gelecek Projesi :Çocuk ve Mimarlık" sunumunu gerçekleştirdi. Candan  sunumunda "Bütün çocukların, şiddetten uzak, barış içerisinde   kaliteli çevrelerde yaşama hakkı var. Kendi topraklarından uzakta sağlıklı bir yaşam için çıkılan zorunlu yolcukta kıyıya vurmuş bedenler içimizi acıtıyor. Çocukların sağlıklı çevrelerde yaşama hakkı için dünyanın her yerine gideriz." dedi.

Türkiye ile birlikte İsveç, İspanya, Azerbeycan, Mısır, Costa Rica, Almanya, Hırvatistan, Fransa, Avusturya'nın da çocuk ve mimarlık çalışmalarını sunduğu kongrede paylaşılan deneyimlerle, Mimarlar Odası Türkiye'de mülteci çocuklara yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirecek.

2017 yılında Kore'de yapılacak UIA' Dünya Mimarlık Kongresi'ne hazırlanan Çocuk ve Mimarlık Çalışma grubu değişik ülkelerdeki çalışmalarını 2017 kongresinde paylaşacaklar. 

 


Toplam Görüntülenme : 13667
Kategori Haberleri

Her yağmur yağdığında Başkent AKP’nin politikalarına teslim oluyor
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  Ankara’da sağanak yağıştan sonra Mamak’ta yaşanan sel felaketine yönelik “Meslek insanlarını, mimarları ,plancıları mühendisleri dinlemezseniz olacağı budur, sorumlusu AKP’nin kentleşme politikalarıdır”  değerlendirmesini yaptı.
07 Mayıs 2018
Mimarlar ve vatandaşlar Saraçoğlu’nu yaşatmaya devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi’ne sahip çıkmaya, mahalleyi yaşanabilir kılmak ve kamusal kullanıma kazandırmak için mücadeleye devam ediyor.
30 Nisan 2018
Mimarlar ve vatandaşlar Saraçoğlu için itiraz dilekçesi verdi
 Mimarlar ve vatandaşlar, Saraçoğlu Mahallesi’nin altına otopark yapılmasının önünü açan, zemin üstünde 10.000 m2 inşaat alanı tanımlayarak yeşil alanları ve kamusal değerleri tehlikeye atan planın iptal edilmesini talep ederken, yetkililere “Saraçoğlu’nu ranta değil, halka açın!” çağrısında bulundu.
13 Nisan 2018
Mimarlar işgal altındaki Güvenpark için düğmeye bastı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi birinci derece doğal  SİT alanı olan Güvenpark’ın işgal altında olduğunu bildirerek, Güven Anıtı’nı ve parkın özgünlüğünü gölgeleyen ve dolmuş depolama alanlarının, Kızılay Kan Bankası otobüsünün, büfelerin, reklam panolarının, havuzun önüne konulan ‘Birlikte Paylaşalım’ yazısının, bankamatiklerin,  Büyükşehir Belediyesi’nin satış birimleri olan Belso’nun süt ve meyve suyu satış bankolarının, Gökçek’in ne idüğü belirsiz saksılarının, taksi durağı depolama alanlarının kaldırılması için düğmeye bastı.
12 Nisan 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!