GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Yargı, Örnek Mahallesi rantsal dönüşüm planlarını ikinci kez iptal etti

Yargı, Örnek Mahallesi rantsal dönüşüm planlarını ikinci kez iptal etti

Mimarlar: Dava açılıyorsa mutlaka bir yanlış vardır

Tüm baskılara rağmen kentsel dönüşüm adı altında yapılan ve kent dokusunu bozan rantsal dönüşümü yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Altındağ Örnek Mahallesi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan, Altındağ Belediyesi tarafından hazırlanan nazım ve uygulama imar planını yargıya taşımış, yargı da şehircilik ilkelerine, planlamaya ve kamu yararına aykırı olan planı iptal etmişti.  Mimarları hedef gösteren, halkı provoke eden ve rantta ısrar edenler bölgede yeni bir plan değişikliği yapmıştı. Mimarlar bilim ve teknikten aldığı güçle bu planı da yargıya taşımıştı.

Yargı, Ankara’nın doğal ve kültürel değerlerini koruyan ve kamu yararı savunan mimarların haklılığını bir kez daha ortaya koydu. Ankara 17. İdare Mahkemesi, ikinci plan değişikliği olan Altındağ ilçesi, Örnek mahallesi sınırları içerisinde bulunan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca riskli alan ilan edilen yaklaşık 5 hektarlık ve 10.3 hektarlık alanlara ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ve bu planın dayanağı olan 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliğinin de hukuka aykırı olduğunu belirterek, dava konusu işlemleri iptal etti.

 

Candan: Mimarlar Odası dava açıyor diye hedef gösteriyorlar. Kim yanlış yapar ve kentleşme politikalarına aykırı rant odaklı plan yapar, kamu kaynaklarını çarçur ederse, yargıya taşımak bizim görevimizdir. Yapmazsak kamu görevimizi ihmal etmiş oluruz.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kamu yararı savunan mimarlar bir dava açıyorsa bilin ki orada yanlış bir şey vardır.  Yanlış yapan idareler, kendi yanlışlarını gizlemek için Mimarlar Odası’nı hedef gösteriyorlar: Mimarlar Odası dava açıyor. Hele bir sorun bakalım neden dava açıyor Mimarlar Odası. Kim yanlış yapar ve kentleşme politikalarına aykırı rant odaklı plan yapar, kamu kaynaklarını çarçur ederse, yargıya taşımak bizim görevimiz. Yapmazsak kamu görevimizi ihmal etmiş oluruz. Mimarlar Odası dava açar, kararı yargı verir. Demek ki bir şeyi yanlış yapmışsınız ki yargı iptal kararı veriyor ” dedi. 

“Altındağ Örnek Mahallesi sınırları içerisinde bulunan yaklaşık 5 ve 10,3 hektarlık iki ayrı alan, 2017'de, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edilmiş hemen ardından bu iki alan için 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ve bu planın dayanağı olan 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği yapılmıştır” diyen Candan şöyle devam etti:

“Bu süreçte bölgede yaşayan insanlar yerlerinden edilmiş, özgün mahalle dokusu çöküntü haline getirilmişti. Yapılar yangınlarla da karşı karşıya kalmış, içinde oturulamayacak yapılar yüksek fiyatlarla Suriyeli mültecilere kiralanmıştı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak söz konusu alanda yapılan değişikliklerinin iptali için dava açmış ve yargı da bu planları iptal etmişti. Yargı kararını hiçe sayarak rant odaklı bir dönüşüm öngörenler ise  yeniden plan değişikliği yapmış, bölge halkına Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni hedef gösteren  el ilanı ve açıklama dağıtarak halkı provoke etmişti. Yargı bu ikinci planı da iptal ederek, bir kez daha haklılığımızı koymuştur”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi


Toplam Görüntülenme : 8279
Kategori Haberleri

Yargı, Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yapılaşma baskısı yaratan plan değişikliğini iptal etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Başkent’te Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde, ekolojik öneme sahip alanlarda yapılaşma baskısı yaratan kamu yararına aykırı plan değişikliğinin iptali için dava açmıştı.
20 Ekim 2023
Yargı, ağaçlandırılacak kırsal yerleşik alanı yapılaşmaya açan plan değişikliğini iptal etti
Ankara 18. İdare Mahkemesi,  söz konusu Yakupabdal Mahallesi Kırsal Yerleşik Alanı ve Çevresinde 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Plan Değişikliğini iptal etti.
05 Ekim 2023
AOÇ Medipol Plan değişikliği davasında bilirkişi raporu yayınlandı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  plan değişikliği yapılarak Medipol’e tahsis edilen Atatürk Orman Çiftliği toprakları için mücadeleden vazgeçmiyor.
17 Temmuz 2023
Yargı, Örnek Mahallesi rantsal dönüşüm planlarını ikinci kez iptal etti
Tüm baskılara rağmen kentsel dönüşüm adı altında yapılan ve kent dokusunu bozan rantsal dönüşümü yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya devam ediyor.
02 Haziran 2023

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!