GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60.yıl etkinliklerine Anıtkabir’de başlıyor

Mimarlar Odası  Ankara Şubesi 60.yıl etkinliklerine Anıtkabir’de başlıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60. Yılını kutluyor

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi  60 yılı geride bıraktı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin toplum hizmetinde geçen  60. Yıl etkinlikleri  Anıtkabir’den başlayacak. Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, üyeleri, sivil toplum örgütleri ve kentlilerin katılımıyla birlikte 25 Aralık’ta saat 12.00’da Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakacak ve Anıtkabir not defterine 60 yıllık mücadele geleneğinin notunu düşecek.

Mimarların 60 yıllık mücadele geleneği: “ İster üç, ister üç bin kişi olalım; sayının ideal için değeri yoktur. Çünkü ‘cesur bir adam tek başına çoğunluktur.”

60 yıllık Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, mesleğe ülkeye ve kente sahip çıkma mücadelesi saat 17.00’da Mimarlar Odası’nda 60.yılın hikayesi etkinlikleri ve kokteyli ile devam edecek. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni 60 yıla taşıyan başkan, sekreter ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşecek etkinlik, Yavuz Önen’in tematik sunuşu ile başlayacak ,Oda’yı 60. Yıla taşıyanlar Oda’yı anlatacak, tartışacak. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin toplum hizmetinde mimarlık için  60 yılı geride bıraktığını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  duygularını şu sözlerle ifade etti: “ TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60. yılını 25 Aralık’ta geride bırakıyor.60 yıllık bir geleneğin taşıyıcıları olarak gelenekten geleceğe mücadeleyi birlikte konuşacağız., Güvenpark’ın, Ulus Tarihi Kent Merkezinin, Cumhuriyet’in mimari mirasının, Saraçoğlu Mahallesinin, Atatürk Orman Çiftliği’nin,Özel okulların, depremlerin, telif haklarının, özgürlüğün, demokrasinin ve barışın, Cumhuriyet’in özgürlükçü değerlerinin, kamusal alanlarının mücadelesini  60 yıldır inançla ve kararlılıkla yürüten bir  örgüt olarak Mimarlar Odası sadece Mimarların Odası değil, kentin odası, herkesin odası oldu. Hem Anıtkabir buluşmasına hem de 60.yıl etkinliklerimize bütün kentlileri davet ediyoruz”.

Candan 1967 yılında Vedat Dalokay ve arkadaşlarının yönetiminde yayınlanan Mimarlar Odası Ankara Şube faaliyet raporundan “sanki bugünü anlatıyor” ifadeleriyle alıntı yaptı: “İster üç, ister üçbin kişi olalım; sayının ideal için değeri yoktur. Çünkü ‘cesur bir adam tek başına çoğunluktur’. Sayımız ne olursa olsun şuna yüzde yüz inanıyoruz ki, mimarlık topluluğumuz ‘cici şeyler çizen bir sanatçı topluluğu’ niteliğinden çıkıp, kendine layık olan bağımsız mesleki politika sorumluluğunu idrak etmedikçe, devlet yöneticilerine kendi varlığını ve vazgeçilmezliğini kabul ettirmedikçe yurt yönetimine katkıda bulunamayacaktır” “Bütün çabalarımıza rağmen bizleri çağırmadılar. Başarısızlıklarını gösterdiğimiz zaman bizleri ‘Art niyetli kimseler, harabelerde tüneyenler’, olarak nitelediler. Gerçek demokratik düzen içinde çok tabii karşılanacak Odamızın deprem konusundaki gayret ve tutumu, demokrasiyi yalnız biçimsel yönden gören bazı kişilerin, hatta Meclis kürsülerinde yaptıkları yalan beyanlarla lekelenmek istendi. Türk Mimarlığı devrimci ve toplumcu niteliğini ne zaman kazanacak?”

“Mimarlar Odası meslek teşekküllerinin içinde onlara öncülük yaparak demokratik düzen içindeki görevini yüklenmeğe hazırlanmaktadır. Ankara Şubesine birçok güçlük çıkarılıyor ve iftiralar atılıyorsa bu, her öncünün karşılaştığı olağan şeylerdir.”

 


Toplam Görüntülenme : 14923
Kategori Haberleri

Ulaşım politikalarında sınıfta kalan AKP’li bakan ve bürokratlar derhal istifa etmelidir
Hızlandırılmış tren ve tren kazalarından sonra hızlı trende de ölümlü kaza yaşandı. AKP iktidarında 11. Ölümlü kaza bu gün başkent Ankara sınırları içerisinde yaşandı. Bu tren kazalarından sonra 'Üzüntümüz büyük, soruşturma yapılıyor' açıklaması yapan siyasi sorumlular değil, hep işçi sınıfına  hep makinistlere bedel ödetildi. Hiç kimse bu ölümlü kazalardan dolayı istifa etmedi. Fatura makinistlere ve alt düzey görevlilere çıkarıldı.
13 Aralık 2018
19 Mayıs Stadyumu’nda hukuk ayaklar altına alınıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucu yıkımına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verilen 19 Mayıs Stadyumu’nun yıkımının devam ettiği tespit edildi. Stadın tescil davasının bilirkişi keşfinde, yıkımına devam edildiğini tespit ettiklerini bildiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yargı kararlarının hiçe sayılmasına tepki gösterdi.
15 Kasım 2018
Hastaneler kapatılmasın eylemine polis müdahale etti
Hastanemi Kapatma Platformu’nun kent merkezinde bulunan hastanelerin kapatılmasını protesto edeceği eyleme polis müdahale etti.
14 Kasım 2018
Ankara Adliyesinin taşınmasına yargı son noktayı koydu: Taşınamaz
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Sıhhiye’deki Ankara Adliyesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Toptancılar Hali’ne taşınmasına ilişkin imar planına açtığı davada, Ankara 11. İdare Mahkemesi, dava konusu 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliklerini iptal etti.
03 Kasım 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!