GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60.yıl etkinliklerine Anıtkabir’de başlıyor

Mimarlar Odası  Ankara Şubesi 60.yıl etkinliklerine Anıtkabir’de başlıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60. Yılını kutluyor

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi  60 yılı geride bıraktı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin toplum hizmetinde geçen  60. Yıl etkinlikleri  Anıtkabir’den başlayacak. Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, üyeleri, sivil toplum örgütleri ve kentlilerin katılımıyla birlikte 25 Aralık’ta saat 12.00’da Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakacak ve Anıtkabir not defterine 60 yıllık mücadele geleneğinin notunu düşecek.

Mimarların 60 yıllık mücadele geleneği: “ İster üç, ister üç bin kişi olalım; sayının ideal için değeri yoktur. Çünkü ‘cesur bir adam tek başına çoğunluktur.”

60 yıllık Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, mesleğe ülkeye ve kente sahip çıkma mücadelesi saat 17.00’da Mimarlar Odası’nda 60.yılın hikayesi etkinlikleri ve kokteyli ile devam edecek. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni 60 yıla taşıyan başkan, sekreter ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşecek etkinlik, Yavuz Önen’in tematik sunuşu ile başlayacak ,Oda’yı 60. Yıla taşıyanlar Oda’yı anlatacak, tartışacak. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin toplum hizmetinde mimarlık için  60 yılı geride bıraktığını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  duygularını şu sözlerle ifade etti: “ TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60. yılını 25 Aralık’ta geride bırakıyor.60 yıllık bir geleneğin taşıyıcıları olarak gelenekten geleceğe mücadeleyi birlikte konuşacağız., Güvenpark’ın, Ulus Tarihi Kent Merkezinin, Cumhuriyet’in mimari mirasının, Saraçoğlu Mahallesinin, Atatürk Orman Çiftliği’nin,Özel okulların, depremlerin, telif haklarının, özgürlüğün, demokrasinin ve barışın, Cumhuriyet’in özgürlükçü değerlerinin, kamusal alanlarının mücadelesini  60 yıldır inançla ve kararlılıkla yürüten bir  örgüt olarak Mimarlar Odası sadece Mimarların Odası değil, kentin odası, herkesin odası oldu. Hem Anıtkabir buluşmasına hem de 60.yıl etkinliklerimize bütün kentlileri davet ediyoruz”.

Candan 1967 yılında Vedat Dalokay ve arkadaşlarının yönetiminde yayınlanan Mimarlar Odası Ankara Şube faaliyet raporundan “sanki bugünü anlatıyor” ifadeleriyle alıntı yaptı: “İster üç, ister üçbin kişi olalım; sayının ideal için değeri yoktur. Çünkü ‘cesur bir adam tek başına çoğunluktur’. Sayımız ne olursa olsun şuna yüzde yüz inanıyoruz ki, mimarlık topluluğumuz ‘cici şeyler çizen bir sanatçı topluluğu’ niteliğinden çıkıp, kendine layık olan bağımsız mesleki politika sorumluluğunu idrak etmedikçe, devlet yöneticilerine kendi varlığını ve vazgeçilmezliğini kabul ettirmedikçe yurt yönetimine katkıda bulunamayacaktır” “Bütün çabalarımıza rağmen bizleri çağırmadılar. Başarısızlıklarını gösterdiğimiz zaman bizleri ‘Art niyetli kimseler, harabelerde tüneyenler’, olarak nitelediler. Gerçek demokratik düzen içinde çok tabii karşılanacak Odamızın deprem konusundaki gayret ve tutumu, demokrasiyi yalnız biçimsel yönden gören bazı kişilerin, hatta Meclis kürsülerinde yaptıkları yalan beyanlarla lekelenmek istendi. Türk Mimarlığı devrimci ve toplumcu niteliğini ne zaman kazanacak?”

“Mimarlar Odası meslek teşekküllerinin içinde onlara öncülük yaparak demokratik düzen içindeki görevini yüklenmeğe hazırlanmaktadır. Ankara Şubesine birçok güçlük çıkarılıyor ve iftiralar atılıyorsa bu, her öncünün karşılaştığı olağan şeylerdir.”

 


Toplam Görüntülenme : 12970
Kategori Haberleri

Her yağmur yağdığında Başkent AKP’nin politikalarına teslim oluyor
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  Ankara’da sağanak yağıştan sonra Mamak’ta yaşanan sel felaketine yönelik “Meslek insanlarını, mimarları ,plancıları mühendisleri dinlemezseniz olacağı budur, sorumlusu AKP’nin kentleşme politikalarıdır”  değerlendirmesini yaptı.
07 Mayıs 2018
Mimarlar ve vatandaşlar Saraçoğlu’nu yaşatmaya devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi’ne sahip çıkmaya, mahalleyi yaşanabilir kılmak ve kamusal kullanıma kazandırmak için mücadeleye devam ediyor.
30 Nisan 2018
Mimarlar ve vatandaşlar Saraçoğlu için itiraz dilekçesi verdi
 Mimarlar ve vatandaşlar, Saraçoğlu Mahallesi’nin altına otopark yapılmasının önünü açan, zemin üstünde 10.000 m2 inşaat alanı tanımlayarak yeşil alanları ve kamusal değerleri tehlikeye atan planın iptal edilmesini talep ederken, yetkililere “Saraçoğlu’nu ranta değil, halka açın!” çağrısında bulundu.
13 Nisan 2018
Mimarlar işgal altındaki Güvenpark için düğmeye bastı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi birinci derece doğal  SİT alanı olan Güvenpark’ın işgal altında olduğunu bildirerek, Güven Anıtı’nı ve parkın özgünlüğünü gölgeleyen ve dolmuş depolama alanlarının, Kızılay Kan Bankası otobüsünün, büfelerin, reklam panolarının, havuzun önüne konulan ‘Birlikte Paylaşalım’ yazısının, bankamatiklerin,  Büyükşehir Belediyesi’nin satış birimleri olan Belso’nun süt ve meyve suyu satış bankolarının, Gökçek’in ne idüğü belirsiz saksılarının, taksi durağı depolama alanlarının kaldırılması için düğmeye bastı.
12 Nisan 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!