GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALARSOBE ARŞİV
Ara
Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60.yıl etkinliklerine Anıtkabir’de başlıyor

Mimarlar Odası  Ankara Şubesi 60.yıl etkinliklerine Anıtkabir’de başlıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60. Yılını kutluyor

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi  60 yılı geride bıraktı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin toplum hizmetinde geçen  60. Yıl etkinlikleri  Anıtkabir’den başlayacak. Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, üyeleri, sivil toplum örgütleri ve kentlilerin katılımıyla birlikte 25 Aralık’ta saat 12.00’da Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakacak ve Anıtkabir not defterine 60 yıllık mücadele geleneğinin notunu düşecek.

Mimarların 60 yıllık mücadele geleneği: “ İster üç, ister üç bin kişi olalım; sayının ideal için değeri yoktur. Çünkü ‘cesur bir adam tek başına çoğunluktur.”

60 yıllık Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, mesleğe ülkeye ve kente sahip çıkma mücadelesi saat 17.00’da Mimarlar Odası’nda 60.yılın hikayesi etkinlikleri ve kokteyli ile devam edecek. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni 60 yıla taşıyan başkan, sekreter ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşecek etkinlik, Yavuz Önen’in tematik sunuşu ile başlayacak ,Oda’yı 60. Yıla taşıyanlar Oda’yı anlatacak, tartışacak. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin toplum hizmetinde mimarlık için  60 yılı geride bıraktığını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  duygularını şu sözlerle ifade etti: “ TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60. yılını 25 Aralık’ta geride bırakıyor.60 yıllık bir geleneğin taşıyıcıları olarak gelenekten geleceğe mücadeleyi birlikte konuşacağız., Güvenpark’ın, Ulus Tarihi Kent Merkezinin, Cumhuriyet’in mimari mirasının, Saraçoğlu Mahallesinin, Atatürk Orman Çiftliği’nin,Özel okulların, depremlerin, telif haklarının, özgürlüğün, demokrasinin ve barışın, Cumhuriyet’in özgürlükçü değerlerinin, kamusal alanlarının mücadelesini  60 yıldır inançla ve kararlılıkla yürüten bir  örgüt olarak Mimarlar Odası sadece Mimarların Odası değil, kentin odası, herkesin odası oldu. Hem Anıtkabir buluşmasına hem de 60.yıl etkinliklerimize bütün kentlileri davet ediyoruz”.

Candan 1967 yılında Vedat Dalokay ve arkadaşlarının yönetiminde yayınlanan Mimarlar Odası Ankara Şube faaliyet raporundan “sanki bugünü anlatıyor” ifadeleriyle alıntı yaptı: “İster üç, ister üçbin kişi olalım; sayının ideal için değeri yoktur. Çünkü ‘cesur bir adam tek başına çoğunluktur’. Sayımız ne olursa olsun şuna yüzde yüz inanıyoruz ki, mimarlık topluluğumuz ‘cici şeyler çizen bir sanatçı topluluğu’ niteliğinden çıkıp, kendine layık olan bağımsız mesleki politika sorumluluğunu idrak etmedikçe, devlet yöneticilerine kendi varlığını ve vazgeçilmezliğini kabul ettirmedikçe yurt yönetimine katkıda bulunamayacaktır” “Bütün çabalarımıza rağmen bizleri çağırmadılar. Başarısızlıklarını gösterdiğimiz zaman bizleri ‘Art niyetli kimseler, harabelerde tüneyenler’, olarak nitelediler. Gerçek demokratik düzen içinde çok tabii karşılanacak Odamızın deprem konusundaki gayret ve tutumu, demokrasiyi yalnız biçimsel yönden gören bazı kişilerin, hatta Meclis kürsülerinde yaptıkları yalan beyanlarla lekelenmek istendi. Türk Mimarlığı devrimci ve toplumcu niteliğini ne zaman kazanacak?”

“Mimarlar Odası meslek teşekküllerinin içinde onlara öncülük yaparak demokratik düzen içindeki görevini yüklenmeğe hazırlanmaktadır. Ankara Şubesine birçok güçlük çıkarılıyor ve iftiralar atılıyorsa bu, her öncünün karşılaştığı olağan şeylerdir.”

 


Toplam Görüntülenme : 9534
Kategori Haberleri

Mimarlar Gökçek dönemi AnKara Rapor’u kamuoyuna sundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Melih Gökçek'in 23,5 yıllık başkanlık döneminin Başkent’e verdiği hasarı anlatan AnKara Rapor’u ve 1994-2017 Türkiye ve kent gündemini konu alan zaman çizelgesini Gökçek’in istifasının kırkında kamuoyuna tanıttı.
11 Aralık 2017
Ankapark kara delik yıllık gideri yaklaşık 1 milyarı bulacak
Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan Ankapark tartışması bitmiyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Melih Gökçek’in en büyük hayali olan ve istifa ettirilse de sahip çıkmaya devam ettiği, Mustafa Tuna’nın ise 'halka soracağız' dediği, Ankapark'a ilişkin  çarpıcı açıklamalarda bulundu.
29 Kasım 2017
Akıl almaz Güzelcehisar projesi acilen durdurulmalı
Bartın Valiliği ve İl Özel idare ve İl Kültür Müdürlüğü tarafından Kalkınma Projesi adı altında Bartın ili Güzelcehisar ilçesi kumsalına döşenen ve bir doğa katliamı olan  850 metrelik demir platform yoluna tepki yağmaya devam ediyor.
24 Kasım 2017
Mimarlar Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'e telafisi imkansız zararlar veren ve istifa eden eski Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek'in peşini bırakmıyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek'in 23.5 yıldır Ankara'ya verdiği zararı anlatan hasar tespit raporunun özetini içeren bir dosya ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve milletvekilleri de destek verdi.
30 Ekim 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!