GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Aydın’a Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü…

Aydın’a Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü…

İlyas Bey Külliyesi Projesi Conservation / Koruma’ dalında ödül aldı.

2007’den bu yana kültürel mirasla ilgili projelerin finansmanına yardımcı olmak amacıyla verilen AB Kültür Mirası Ödülü / Europa Nostra Ödüllerinin 2012 yılı sahipleri açıklandı.  Koruma dalı ödüllerinden birini de, Aydın İli’nin Balat kasabasında bulunan, proje müellifliği KA BA Mimarlık tarafından yapılan İlyas Bey Külliyesi Projesi almaya hak kazanmıştır. Bir cami, hemen bitişiğindeki medrese, erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı, sırt sırta planlanmış hamamlar ve diğer bazı yapılardan oluşan Milet İlyas Bey Külliyesi, antik dönemlerin büyük liman kenti Miletos’un sınırları içinde bulunmaktadır. 2005’te başlayıp 2011 yılında tamamlanan projenin temel amacı külliyenin doğal ve kültürel öğelerinin bütüncül bir şekilde sunulması ve tanıtılmasını sağlayacak şekilde külliyenin bir kültür mirası alanı olarak korunmasıdır.


Toplam Görüntülenme : 72738
Kategori Haberleri

Mimarların açtığı davada, yargıdan Yumurtatepe Tümülüsü üzerinde 15 Temmuz Müzesi yapma planına iptal kararı
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ”Ankara’nın 5 bin yıllık tarihinin izlerinin yok edilmesine yargı izin vermedi” dedi.
08 Ekim 2021
Tarihi Evkaf Apartmanı’na pide salonu vasatlığı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ulus Altındağ’da Küçük Tiyatro’nun olduğu II. Vakıf Apartmanı (Evkaf Apartmanı)’nın görsel tehdit altında olduğunu bildirdi.
30 Eylül 2021
Yargı Dikmen Vadisi’ni yapılaşmaya açan plan değişikliklerini iptal etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bilim ve teknikten aldığı güçle Başkent’in doğal alanlarını ve ekolojik eşiklerini korumaya devam ediyor.
24 Eylül 2021
Mimarlar, Numune Hastanesi’nin korunması mücadelesine devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet döneminin simgesel sağlık yapılarından olan tehdit altındaki Ankara Numune Hastanesi’nin işlevini koruyarak gelecek kuşaklara aktarılması için mücadeleye devam ediyor.
15 Eylül 2021

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!