GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Çaycuma köprüsünde ihmal

Çaycuma köprüsünde ihmal  

 

İnşaat Mühendisleri Odası Zonguldak, Çaycuma ilçesinde çöken köprü ile ilgili açıklama yaptı.

İMO, Zonguldak ili Çaycuma ilçesinde Filyos Çayı üzerinde bulunan 6 gün önce çöken köprü hakkında yazılı açıklama yaptı. 15 kişinin sulara kapılmasına sebep olan olayda arama kurtarma çalışmaları hala sonuç vermezken, İMO olaydaki ihmali gözler önüne serdi. Zonguldak Temsilciliği’nin inceleme sonrasında hazırladığı rapora göre köprünün ayaklarında oyulmalar var.

İMO’dan yapılan açıklamaya göre, Çaycuma köprüsünün bakımındaki ihmal, “Çökme yaşanan köprü 1951 yılında tamamlanarak hizmete girmiş olup, son bakımı 2010 yılında karayolları tarafından gerçekleştirilmiştir. İki yılda bir onarım çalışması yapıldığı ifade edilen bir köprü yıkılıyorsa, bunun olası iki nedeni vardır. Biri onarım çalışmalarının yetersiz ve üstünkörü yapılmış olması, diğeri ise nehir morfolojisinin bozulmasına neden olan uygulamalar, yani köprü ayaklarının altındaki tahkimat malzemesinin bir nedenle yetersiz kalmasıdır. Köprünün yıkılmayan ayaklarında da temel altındaki oyulmalar gözle görülebilmektedir” şeklinde ifade edildi.

Açıklama’da Facianın nedenlerinin ortaya çıkarılması için bazı soruların cevaplanması gerektiğine de yer verildi:

  “Filyos Çayı üzerindeki HES`lerin tahkimatın aşınmasında etkisi var mıdır?”

 “Söz konusu HES`lerin nehir yatağından agrega alımı yaptıklarına ilişkin duyumlar vardır. Bu duyumlar doğru mudur?”

 “Doğruysa, derenin debisini, nehrin morfolojisini ve dolayısıyla da köprü ayaklarının dengesini olumsuz etkileyecek bu alımlara nasıl ve kimler tarafından izin verilmiştir?”

 “Köprü Ayaklarını koruyan setler sökülmüş müdür?”

 “Karabük Hidroelektrik Santrali barajının kapaklarının açılması, dolayısıyla suyun debisinin artması, bu setlerin yerinden sökülmesinde etken olmuş mudur?”

 


Toplam Görüntülenme : 63492
Kategori Haberleri

İller Bankası Sosyal Tesisleri’nde Bakana 10 milyonluk özel konuk evi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ekonomik kriz nedeniyle vatandaşların yaşamlarına son verdiği  bir süreçte İller Bankası Macunköy Tesisleri’nde Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum için 10 milyonluk, ithal malzemelerin kullanılacağı özel bir konuk evi yapıldığını bildirdi.
13 Kasım 2019
Yargıdan ders veren İller Bankası kararı
Mahkeme “Koruma kurulu İller Bankası’nın yitirilmesine neden oldu” dedi
30 Ekim 2019
Hacıbayram Mahallesini acele kamulaştırdılar olmadı şimdi riskli alan ilan edildi
“Ulus’ta her taşın altından bir tarih fışkırıyor, riskli alan ilan ederek Ulus’un sorunlarını çözemezsiniz. Ulus’un, değerini ortaya çıkartan Koruma Amaçlı İmar Planı’na İhtiyacı var.”

24 Ekim 2019
Göreme Vadisi’nin Milli Park statüsünün kaldırılması kararını yargıya taşıyacağız
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Göreme Vadisi’nin Cumhurbaşkanlığı kararıyla milli park statüsünün kaldırılmasına tepki gösterdi.
22 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!