GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Çaycuma köprüsünde ihmal

Çaycuma köprüsünde ihmal  

 

İnşaat Mühendisleri Odası Zonguldak, Çaycuma ilçesinde çöken köprü ile ilgili açıklama yaptı.

İMO, Zonguldak ili Çaycuma ilçesinde Filyos Çayı üzerinde bulunan 6 gün önce çöken köprü hakkında yazılı açıklama yaptı. 15 kişinin sulara kapılmasına sebep olan olayda arama kurtarma çalışmaları hala sonuç vermezken, İMO olaydaki ihmali gözler önüne serdi. Zonguldak Temsilciliği’nin inceleme sonrasında hazırladığı rapora göre köprünün ayaklarında oyulmalar var.

İMO’dan yapılan açıklamaya göre, Çaycuma köprüsünün bakımındaki ihmal, “Çökme yaşanan köprü 1951 yılında tamamlanarak hizmete girmiş olup, son bakımı 2010 yılında karayolları tarafından gerçekleştirilmiştir. İki yılda bir onarım çalışması yapıldığı ifade edilen bir köprü yıkılıyorsa, bunun olası iki nedeni vardır. Biri onarım çalışmalarının yetersiz ve üstünkörü yapılmış olması, diğeri ise nehir morfolojisinin bozulmasına neden olan uygulamalar, yani köprü ayaklarının altındaki tahkimat malzemesinin bir nedenle yetersiz kalmasıdır. Köprünün yıkılmayan ayaklarında da temel altındaki oyulmalar gözle görülebilmektedir” şeklinde ifade edildi.

Açıklama’da Facianın nedenlerinin ortaya çıkarılması için bazı soruların cevaplanması gerektiğine de yer verildi:

  “Filyos Çayı üzerindeki HES`lerin tahkimatın aşınmasında etkisi var mıdır?”

 “Söz konusu HES`lerin nehir yatağından agrega alımı yaptıklarına ilişkin duyumlar vardır. Bu duyumlar doğru mudur?”

 “Doğruysa, derenin debisini, nehrin morfolojisini ve dolayısıyla da köprü ayaklarının dengesini olumsuz etkileyecek bu alımlara nasıl ve kimler tarafından izin verilmiştir?”

 “Köprü Ayaklarını koruyan setler sökülmüş müdür?”

 “Karabük Hidroelektrik Santrali barajının kapaklarının açılması, dolayısıyla suyun debisinin artması, bu setlerin yerinden sökülmesinde etken olmuş mudur?”

 


Toplam Görüntülenme : 66518
Kategori Haberleri

Yargı, Çayyolu’nda sosyal altyapı alanının yapılaşmasına izin vermedi
Kamu yararını, doğal ve kültürel varlıklarımızı savunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin haklılığı yargı kararlarıyla tescillenmeye devam ediyor.
20 Mayıs 2020
Mimarlardan çifte hukuk zaferi: Sinpaş ve Alacaatlı planları iptal edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararına aykırı ve yoğunluk artışı getiren, doğal yapıyı bozan yapılaşmalara karşı mücadelesini sürdürüyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin hukuk mücadelesinin haklılığı bu kez de çifte zaferle tescil edildi
29 Nisan 2020
Yargı, ODTÜ ağaç katliamının sorumlusu Kök’e hesap vereceksin dedi
Ankara 11. İdare Mahkemesi, Yüksek Öğretim Kurumu’nun görevini kötüye kullanan ODTÜ Rektörü Verşan Kök hakkında işlem yapılmamasına ilişkin kararını iptal etti.
29 Ocak 2020
TOGO ikiz kulelerinde Mimarlar Odası denetimine gelmeden ruhsat alınmış
Ankara’nın gündeminden düşmeyen TOGO ikiz kulelerinin arkasındaki süreçler birer birer dökülürken davayı açan ve binanın mühürlenmemesi davasını kazanan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, emsal artışının ve kent suçuna dönüşen Togo ikiz kulelerinin arkasındaki teknik ve rant sürecinde Mimarlar Odasını devreden çıkartmak için öncesinden hazırlık yapıldığını bildirdi.
26 Aralık 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!