GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarların verdiği hukuk savaşı sonucu Zir Vadisi kesin olarak kurtuldu

Mimarların verdiği hukuk savaşı sonucu Zir Vadisi kesin olarak kurtuldu

Yargı, Zir Vadisi’nin SİT alanının düşürülmesine ilişkin istinaf talebini de reddetti

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, arkeolojik ve doğal SİT alanı olan Zir Vadisi’nin sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilan edilerek yok edilmesini yargıya taşımıştı. Yargı da  Zir Vadisi’nin SİT alanının düşürülmesi kararını iptal etmişti.

Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Valiliği kararı istinafa taşıdı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 6. İdari Dava Dairesi kurumların istinaf talebini reddetti. Böylece doğa harikası Zir Vadisi kesin olarak kurtuldu.

 

Zir Vadisi birinci derece doğal ve arkeolojik SİT alanı ilan edilmelidir

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin arkeolojik ve doğal SİT alanı olan Zir Vadisi’nin sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilan edilerek yok edilmesine karşı verdiği hukuk mücadelemiz zaferle sonuçlanmıştı. Ankara 11. İdare Mahkemesi, mimarların açtığımız davada 1 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109/2 maddesine göre 06.12.2018 tarih ve 228930 sayılı Bakanlık Makam Oluru ile onaylanan, Ankara ili, Sincan İlçesi Zir Vadisi Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım alanına ait sınırlarının güncellenmesini içeren Ankara 1 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 24.05.2018 tarih ve 448 sayılı kararının ve bu kararın dayanağı olan Zir Vadisi’nin sürdürülebilir koruma kontrollü kullanım alanı ilan edildiği Ankara 1 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 17.11.2017 tarih ve 407 sayılı kararına ilişkin dava konusu işlemlerini iptal etmişti. Doğa harikası Zir Vadisi’nin arkeolojik, biyolojik, jeolojik ve arkeolojik değerleri de yargı kararı gerekçesinde ortaya konmuştu. Zir Vadisi’nin tartışmasız korunması gerekmektedir.  Bundan sonra yapılması gereken Zir Vadisi’nin birinci derece doğal ve arkeolojik SİT alanı ilan edilmesidir”  diye konuştu.

Zir Vadisi  yüksek seviyede korunmaya ihtiyaç duyulan bir alandır

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara’da vadiler üzerindeki kentsel ölçekte sürdürülen rant kararlarının peşini bırakmayacağız.  Zir Vadisi yüksek seviyede korunmaya ihtiyaç duyulan bir alandır. Zir Vadisi Sincan- Yenikent yerleşkesine 5 km uzaklıkta Ermeni mezarlığının da bulunduğu, ‘Istanoz’ yerleşkesi olarak geçen önemli tarihi eserlerin bulunduğu bir alandır, çok kültürlülüğümüz de tehdit altındadır. Vadideki madencilik faaliyetleri de tümüyle yasaklanmalıdır. Zir Vadisi, ayrıca, çok sayıda bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapması nedeniyle, civardaki tahrip edilmiş alanlarda yer alamayan yaban hayatı ve bitkiler için bir biyoçeşitlilik sığınağı özelliğindedir. Vadi civarındaki yerleşimlerin gün geçtikçe artması, yapılmış olan yollar ve madencilik faaliyetleri, vadinin habitat bütünlüğünü ve kalitesini tehdit etmektedir. Zir Vadisi’nin korunması büyük önem taşımaktadır.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, bilim ve teknikten aldığımız güçle doğal ve kültürel varlıklarımız ile çok kültürlülüğümüzü savunmaya devam edeceğiz


Toplam Görüntülenme : 1515
Kategori Haberleri

Mimarlar yol yapımıyla Kapadokya’nın yok edilmesine izin veren yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, UNESCO Dünya Kültür mirası listesinde bulunan Kapadokya’da yol yapım çalışmaları ile doğa ve tarih katliamı yapılmasının peşini bırakmıyor.
11 Ağustos 2022
Yargı, İmrahor Vadisi Millet Bahçesi planlarını iptal etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent’te ekolojiyi katledecek, doğanın ve kentin dengesini bozarak vadileri yapılaşmaya açacak plan değişikliklerinin peşini bırakmıyor. 
25 Temmuz 2022
TEBA Vakfı’na tahsis edilen Atatürk Orman Çiftliği alanlarını, talan etmek için hukuk yok sayılıyor
Sağlık Bakanı’nın hastanesinin kurucu vakfı TEBA,  Atatürk Orman Çiftliği’ni yapılaşmaya açmak için hukuku ayaklar altına almaya devam ediyor. Atatürk Orman Çiftliği’nin vakıflar aracılığıyla kanunsuzca talan edilmesi için yargı kararları yok sayılıyor.
14 Haziran 2022
Gökçek döneminin ayrıcalıklı imar hakkı veren Söğütözü Rezidans’ta yanlış karar, istinaftan döndü
Yargı, Atatürk Orman Çiftliği manzaralı Söğütözü rezidanslarında kamu ve hukuka aykırı plan değişikliğini iptal etti 
10 Haziran 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!