GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarların verdiği hukuk savaşı sonucu Zir Vadisi kesin olarak kurtuldu

Mimarların verdiği hukuk savaşı sonucu Zir Vadisi kesin olarak kurtuldu

Yargı, Zir Vadisi’nin SİT alanının düşürülmesine ilişkin istinaf talebini de reddetti

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, arkeolojik ve doğal SİT alanı olan Zir Vadisi’nin sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilan edilerek yok edilmesini yargıya taşımıştı. Yargı da  Zir Vadisi’nin SİT alanının düşürülmesi kararını iptal etmişti.

Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Valiliği kararı istinafa taşıdı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 6. İdari Dava Dairesi kurumların istinaf talebini reddetti. Böylece doğa harikası Zir Vadisi kesin olarak kurtuldu.

 

Zir Vadisi birinci derece doğal ve arkeolojik SİT alanı ilan edilmelidir

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin arkeolojik ve doğal SİT alanı olan Zir Vadisi’nin sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilan edilerek yok edilmesine karşı verdiği hukuk mücadelemiz zaferle sonuçlanmıştı. Ankara 11. İdare Mahkemesi, mimarların açtığımız davada 1 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109/2 maddesine göre 06.12.2018 tarih ve 228930 sayılı Bakanlık Makam Oluru ile onaylanan, Ankara ili, Sincan İlçesi Zir Vadisi Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım alanına ait sınırlarının güncellenmesini içeren Ankara 1 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 24.05.2018 tarih ve 448 sayılı kararının ve bu kararın dayanağı olan Zir Vadisi’nin sürdürülebilir koruma kontrollü kullanım alanı ilan edildiği Ankara 1 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 17.11.2017 tarih ve 407 sayılı kararına ilişkin dava konusu işlemlerini iptal etmişti. Doğa harikası Zir Vadisi’nin arkeolojik, biyolojik, jeolojik ve arkeolojik değerleri de yargı kararı gerekçesinde ortaya konmuştu. Zir Vadisi’nin tartışmasız korunması gerekmektedir.  Bundan sonra yapılması gereken Zir Vadisi’nin birinci derece doğal ve arkeolojik SİT alanı ilan edilmesidir”  diye konuştu.

Zir Vadisi  yüksek seviyede korunmaya ihtiyaç duyulan bir alandır

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara’da vadiler üzerindeki kentsel ölçekte sürdürülen rant kararlarının peşini bırakmayacağız.  Zir Vadisi yüksek seviyede korunmaya ihtiyaç duyulan bir alandır. Zir Vadisi Sincan- Yenikent yerleşkesine 5 km uzaklıkta Ermeni mezarlığının da bulunduğu, ‘Istanoz’ yerleşkesi olarak geçen önemli tarihi eserlerin bulunduğu bir alandır, çok kültürlülüğümüz de tehdit altındadır. Vadideki madencilik faaliyetleri de tümüyle yasaklanmalıdır. Zir Vadisi, ayrıca, çok sayıda bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapması nedeniyle, civardaki tahrip edilmiş alanlarda yer alamayan yaban hayatı ve bitkiler için bir biyoçeşitlilik sığınağı özelliğindedir. Vadi civarındaki yerleşimlerin gün geçtikçe artması, yapılmış olan yollar ve madencilik faaliyetleri, vadinin habitat bütünlüğünü ve kalitesini tehdit etmektedir. Zir Vadisi’nin korunması büyük önem taşımaktadır.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, bilim ve teknikten aldığımız güçle doğal ve kültürel varlıklarımız ile çok kültürlülüğümüzü savunmaya devam edeceğiz


Toplam Görüntülenme : 8056
Kategori Haberleri

AOÇ Medipol Plan değişikliği davasında bilirkişi raporu yayınlandı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  plan değişikliği yapılarak Medipol’e tahsis edilen Atatürk Orman Çiftliği toprakları için mücadeleden vazgeçmiyor.
17 Temmuz 2023
Yargı, Örnek Mahallesi rantsal dönüşüm planlarını ikinci kez iptal etti
Tüm baskılara rağmen kentsel dönüşüm adı altında yapılan ve kent dokusunu bozan rantsal dönüşümü yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya devam ediyor.
02 Haziran 2023
“Atatürk Orman Çiftliği özgürleşmek için gün sayıyor, AOÇ’deki tahribatın tespiti için Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu görevlendirmeli”
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluşunun 98. Yıldönümünde yaptığı basın toplantısında, AOÇ mücadelesinde gelinen durumu aktardı. Toplantı sonrasında "98 Yıllık Bir Çınar ve Özgürleşme Mücadelesi: Atatürk Orman Çiftliği" sergisinin açılışı da yapıldı.
05 Mayıs 2023
Soğuksu Milli Parkı’ndaki yapılaşmayı derhal durdurun
Soğuksu Milli Parkı’nda orman varlığı yok edilerek inşaat başlatıldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi milli parkta orman varlığının yok edilmesine sert tepki  gösterdi.
02 Mayıs 2023

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!