GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Kent Düşleri’nin ödülleri dağıtıldı

Kent Düşleri’nin ödülleri dağıtıldı 

Mamak Askeri Cezaevi’nin kamusal alana dönüştürülmesi amacıyla Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı Kent Düşleri Proje Fikir Yarışması’nın kolokyum ve ödül töreni yapıldı.

Darbelere tanıklık yapan ve işkencelerle anılan Mamak Askeri Cezaevi’nin kamusal alana dönüşmesi için bir düşü gerçekleştirmek üzere yola çıkan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent Düşleri yarışmasının projelerini jüri ile birlikte düzenlenen kolokyumda tartıştı. Mamak Askeri Cezaevi değerlendirme konferansı jüri ve katılımcılarla yapılmıştı. Konferansın ardından ödül alan projeler ilan edilmişti. Yarışmaya katılan 44 projeden 12 si ödüle layık görüldü.  Tanıkların, mimarların ve kentlilerin katılımıyla gerçekleştirilen kolokyumun açılış konuşmasını Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan yaptı. Mamak Askeri cezaevi yarışma sürecini özetleyen Candan şunları söyledi: “Mamak Askeri Cezaevi yarışma süreci zor bir süreçti, engellerle karşılaşan bir süreçti. Mamak Cezaevi’ni gezmek istedik engellendi. Bizde yaşanmışlıklardan yola çıkarak, Mamak Cezaevi’nde kalan tanıklarla zihinsel harita atölyesi çalışması gerçekleştirdik. Mamak Cezaevi’nde kalanlar ve mimarlar bir araya geldiler, 12 eylül döneminin tanıkları 30 yıl geriye giderek Cezaevi’ndeki tüm objeleri bize anlattılar biz de kağıtlara çizdik. Bunun dünya üzerinde başka bir örneği var mı bilmiyorum, zihinsel harita atölyesi ile Cezaevi’nin planlarını çıkardık. Mamak Cezaevi’nin bir müzeye dönüşmesi, toplumla yeniden buluşması acılarımız ve anıların gelecek kuşaklara aktarılacağı bir kampanyanın da başlangıcı anlamına geliyor. Bugün burada gerçekleştireceğimiz ödül töreni ve kolokyum ile bitmiyor.”

Projelerde ağırlıklı olarak müze fikrinin  öne çıktığını vurgulayan Candan, Destekleyen kuruluşlardan Mülkiyeliler Birliği, Devrimci 78’liler Feserasyonu’na, Halkevleri’ne teşekkür etti.

 

Kent Düşleri Proje Fikir Yarışması jüri üyelerinden, Namık Kemal Kaya, Adnan Aksu, Şekibe Aslan, Duygu Kaçar ve Nafi Alp’ın katıldığı kolokyumda projeleri neye göre değerlendirdiklerini aktardı. Değerlendirme konferansında yarışmacılar projelerini savunmuştu, savunma sırası kolokyum töreninde jürideydi, Jüri üyeleri Yarışmaya katılanların ve mimarların sorularını yanıtladı. Ardından ödül törenine geçilerek, ödüller düşlerin sahipleriyle buluştu. İki kategoride değerlendirilen projelerden öğrenci ve mimar kategorilerinde verilen ödüller şöyle:

Öğrenci kategorisi:

Birincilik ödülü: OZAN GÜRSOY (Gazi - 5774) - HALİLCAN KIYAK (Gazi - 5775)

İkincilik ödülü: MUSTAFA DOĞRU (ODTÜ - 8010) - ÇAĞLAYAN KIZILKAYA (ODTÜ - 7207) - KENAN KÜÇÜK (ODTÜ - 7217)

Üçüncülük ödülü: BİRGÜL BEGEN (GAZi - 7538) - SELCEN YENİÇERİ (GAZİ - 7536)
Mansiyon :ELİF DÜZEL (ODTÜ - 6922) - EBRU CANGAZİ   (İTÜ - 8001)

Mansiyon: AYCAN TERZİOĞLU (ODTÜ - 8011) - SEYİTHAN ÖZER (ODTÜ - 7999)

Mansiyon : DİCLE YAZICI (ODTÜ - 6905) - EYMEN ÇAĞATAY BİLGE (ODTÜ - 7124) - FERHAT     ZEYCAN (ODTÜ - 4920)

Mimar kategorisi:

Birincilik ödülü : FULYA SELÇUK (45094)

İkincilik ödülü : MİHRİBAN DUMAN (40820) - YELTA KÖM (45159) - ERDEM TÜZÜN (40596)

Üçüncülük ödülü : BENGİHAN FINDIK (41995)

Mansiyon : EFE GÖZEN (37110)

Mansiyon : RAFET UTKU (43897)

Mansiyon : UMUT BAYKAN (44489)

Kent Düşleri Proje Fikir Yarışması’nın sekizincisi ise riskli alan ilan edilen Saraçoğlu Mahallesi’ni kapsayacak şekilde ilan edildi.  Ayrıca yarışma katılımcılarının tümüne emeklerinden dolayı belge verileceği açıklandı. TED Üniversitesi’nin konferans salonunda yapılan Kolokyum ve ödül töreni projelerin sergilenmesi ve kokteyl ile son buldu.


Toplam Görüntülenme : 101122
Kategori Haberleri

Yargı, Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yapılaşma baskısı yaratan plan değişikliğini iptal etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Başkent’te Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde, ekolojik öneme sahip alanlarda yapılaşma baskısı yaratan kamu yararına aykırı plan değişikliğinin iptali için dava açmıştı.
20 Ekim 2023
Yargı, ağaçlandırılacak kırsal yerleşik alanı yapılaşmaya açan plan değişikliğini iptal etti
Ankara 18. İdare Mahkemesi,  söz konusu Yakupabdal Mahallesi Kırsal Yerleşik Alanı ve Çevresinde 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Plan Değişikliğini iptal etti.
05 Ekim 2023
AOÇ Medipol Plan değişikliği davasında bilirkişi raporu yayınlandı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  plan değişikliği yapılarak Medipol’e tahsis edilen Atatürk Orman Çiftliği toprakları için mücadeleden vazgeçmiyor.
17 Temmuz 2023
Yargı, Örnek Mahallesi rantsal dönüşüm planlarını ikinci kez iptal etti
Tüm baskılara rağmen kentsel dönüşüm adı altında yapılan ve kent dokusunu bozan rantsal dönüşümü yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya devam ediyor.
02 Haziran 2023

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!