GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlığın Sosyal Forumu Toplumsal Belediyecilik: “Katılım, deneyim, direniş” temasıyla açılışını yaptı.

Mimarlığın Sosyal Forumu Toplumsal Belediyecilik: “Katılım, deneyim, direniş” temasıyla açılışını yaptı.

Mimarlığın Sosyal Forumu’nun resmi açılışı, tüm katılımcılar ve konuklarla birlikte TED Üniversitesi’nin konferans salonunda yapıldı. Açılış konuşmaları Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan Şube Başkanı Ali Hakkan, , Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu ve TMMOB başkanı Mehmet Soğancı yaptı. Mimarlığın Sosyal forumu açılışı büyük ilgi gördü. Katılımcılar arasında CHP Milletvekili Levent Gök ’de bulundu.

GEZİ BİZİM MECBURİYETİMİZDİ

Açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan şunları söyledi: “ Atatürk Orman Çiftliğinde başbakanlık binası  yapılırken, kamusal alanlar ranta açılırken, Ormanlar rant uğruna katledirken, özel yaşantımıza ne yediğimize, ne içtiğimize karışılırken, yaşam alanlarımız, zgürlüklerimiz kısıtlanırken GEZİ DİRENİŞİ BİZİM MECBURİYETİMİZDİ. Türkiye’de bıçağın kemiğe dayandığı andı. Bu direnişe, Mimarlar Odası olarak bir nebzede olsa katkıda bulunduysak bundan ancak onur duyarız. Geziden aldığımız enerji ile 2014 yılında gerçekleşecek yerel seçimlere doğru  gezide biriktidirdiğimiz inanılmaz enerjiyle gidiyoruz Belediyelerde,kamusal alanların yeniden kullanımında, çözüm üretilmesinde, kültürel mirasın korunmasında engellilerin toplumsal hayta katılımında,  yaşam alanlarının özgürleştirilmesinde bir direniş örmek mümkündür.

Kenti yaşamak, geliştirmek bir çocuk büyütmeye benzer. Karşılıksız emek, koşulsuz sevgi ister. Ve hep sizden bir şey taşır, kimi zaman insanlığınızı, ideallerinizi, öfkelerinizi, yenilgilerinizi, umutlarınızı umutsuzluklarınızı, kavuşmalarınızı, geçmişinizi, anılarınızı, kimliğinizi yansıtır. Kimbilir belki de o muzip haliyle  “Ben bu kentin anasıyım” diyen Vedat Dalokay, yerel yöneticilere, bir kente karşı nasıl davranılacağının çok ince mesajlarını göndermişti. Toplumsal belediyecilik yaklaşımını hala 70 li yılların deneyimleri üzerinden tartıştığımız bu günlerde, bir umut olacak toplumcu belediye yönetimleri ve hizmetlerini,  bütünlüklü bir şekilde göremiyorsak, o ince mesajların yerini bulmadığındandır.

Kente ve yaşama çocuk gibi sarılmak lazım. Kenti ve yaşamı çocuğun o bitip tükenmez enerjisiyle büyütmek lazım… Kente ve yaşamımıza karşı yapılan her müdahaleye çocuğun o vazgeçmez, inatçı, sürekli ve kararlılığıyla direnmek lazım. Bizim çocuklarımız, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, kent hakkı kavramına nasıl sahip çıkılacağına dair, dünyaya inanılmaz bir deneyim bıraktı. Onun içindir ki Mimarlığın Sosyal Forumu, bu direnişi, canlarını vererek büyüten çocuklarımıza adandı”.dedi

 

YEREL SEÇİMLERE DAİR SÖZ SÖYLEMEK TOPLUMA KARŞI SORUMLULUĞUMUZDUR.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan: “ MSF, önümüzdeki dönem ülkede,  2014 yerel seçimlerinin gerçekleşmesi sebebiyle Mimarlar Odası’nın kent ve topluma karşı olan kamusal sorumluluğu gereği, yapmakla yükümlü olduğu bir görevdi. Özellikle Ankara kentinde genelde de tüm ülkede hem yerel yönetimlerin hem de merkezi iktidarın mimarlık ve planlama alanından, ve  kentler üzerinden yağma talan politikalarını gerçekleştirdiğini biliyoruz. Bu anlamda kendi meslek alanımıza sahip çıkarak, toplum ve kamu yararını savunarak, yerel yönetimlerin ve merkezi iktidarın yürüttüğü rant odaklı projelere karşı mücadele yürütmekteyiz. Son dönemde, çıkartılan adına kentsel dönüşüm dedikleri rant projelerinin önünü açan girişimlerle kentlerimiz ormanlarımız, kıyılarımız, derelerimiz, ve tüm kamusal alanlarımız birer birer yok edilmekte. Buna karşı olarak  gezi sürecinde gördük ki sadece bu alanda rahatsız olan Odalar değil, toplumun tüm kesimleri de bu mücadeleye ortak oldu. Ve doğal  hakları olarak bu alanlara sahip çıktılar. Buna karşın AKP iktidarı, en demokratik hak taleplerine  ciddi saldırılarda bulundu. Hepimizin bildiği gibi 6 kişi yaşamını bu uğurda feda etti. O nedenle böylesine bir organizasyonu kaybettiğimiz gençlerin anısına gerçekleştirmekteyiz” dedi.

Mimarlığın Sosyal Forumu açılış konuşmasında Mimarlar Odası Genel Başkanı  Eyüp Muhçu ise meslek odaları üzerindeki baskıya ve otoriteye dikkat çekti:  “ İktidar, kentsel mekanda toplumu inanç, sosyal, ve sınıfsal ayıran uygulamaları kullanıyor. AKP rant kararlarına engel gördüğü her şeye açık savaş açıyor. Ya tasfiye ediyor, ya da işlevsiz hale getiriyor.  Meslek Odalarına da bu kapsamda sistemli bir operasyon söz konusu. Özel yaşama müdahale bile iktidar politikası haline gelmiştir. Torba yasa ve düzenlemelerle tek otorite haline gelmiş, bası, şiddet ve sindirme politikaları giderek artmıştır. Gezi direnişi bu koşullarda ortaya çıkmış, halk otoriter yağmacı anlayışa karşı açık tavır almıştır. Milyonlarca insanın coşkusu demokratik talepleri ortaya çıkmıştır. İnsanlar, yaşam alanına yönelik dayatmayı reddetti. Bu toplumsal tavrı herkesim dikkate almak zorundadır. Herkesin ülke ve dünya gündemi hakkında görüşü ve önerileri vardır. Gezi ile simgeleşen, kentli haklarının, sağlıklı kentleşme, toplumsal barış ve ülkenin özgür geleceği için güvence oluşturduğunun bilincindeyiz.”

Mehmet soğancı ise “TMMOB emekçi halkın hizmetinde yetmişlerde çizdiği yol haritasını bugünlere taşıdı. Neoliberal sitemin en çok on yıldır kentlerin fotoğraflarını çok çektik. 44 ilde kent sempozyumu yaptık. İstanbul’da taksime sahip çıkmak isteyen Taksim dayanışması, neden bunlara dokunulmamsı gerektiğini anlattık. Gezi bize de çok şey öğretti. Bilimsel raporları, bilimin ve tekniğin yol göstericiliği için daha fazla çalışacağız. Bu ülkenin, kıyısına, ormanına, denizine sahip çıkmak için çalışacağız. Siyasi iktidar bize saldırıyor, bunları hak ediyoruz çünkü; herkesin dilleri kesildiği zaman bir örgüt vardı bu ülkede konuşan o da TMMOB’dir. Sosyal forum çok önemlidir. Türkiye’de yaratılmak istenen çığlığın kenar çizgilerini ifade edecektir. Yerel yönetim seçimleri öncesinde önemlidir. Gelecek hafta TMMOB öğrenci evi yurdu açılacak aydınlık Türkiye geleceği için on beş ayda bitirdiğimiz proje bir meydan okuma oldu. Sosyal forumları büyüteceğiz. Sözümüzü söyleyeceğiz.” Şeklinde konuştu. 


Toplam Görüntülenme : 101082
Kategori Haberleri

Yargı, Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yapılaşma baskısı yaratan plan değişikliğini iptal etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Başkent’te Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde, ekolojik öneme sahip alanlarda yapılaşma baskısı yaratan kamu yararına aykırı plan değişikliğinin iptali için dava açmıştı.
20 Ekim 2023
Yargı, ağaçlandırılacak kırsal yerleşik alanı yapılaşmaya açan plan değişikliğini iptal etti
Ankara 18. İdare Mahkemesi,  söz konusu Yakupabdal Mahallesi Kırsal Yerleşik Alanı ve Çevresinde 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Plan Değişikliğini iptal etti.
05 Ekim 2023
AOÇ Medipol Plan değişikliği davasında bilirkişi raporu yayınlandı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  plan değişikliği yapılarak Medipol’e tahsis edilen Atatürk Orman Çiftliği toprakları için mücadeleden vazgeçmiyor.
17 Temmuz 2023
Yargı, Örnek Mahallesi rantsal dönüşüm planlarını ikinci kez iptal etti
Tüm baskılara rağmen kentsel dönüşüm adı altında yapılan ve kent dokusunu bozan rantsal dönüşümü yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya devam ediyor.
02 Haziran 2023

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!