GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
“AOÇ’de MÜHÜR BİZDE”

“AOÇ’de MÜHÜR  BİZDE”

Başkent Dayanışması AOÇ’de “mühür bizde” eylemi yaptı.

Başkent Dayanışması bileşenleri AOÇ ana plan davasında yürütmeyi durdurma kararından sonra AOÇ için eylem haftası ilan etti. Her gün AOÇ eylemleri düzenleyen bileşenler bugün Başbakanlık Hizmet binası önünde mühürleme eylemi yaptı. Mahkeme kararlarına uyulmamasını protesto eden Başkent Dayanışması bileşenleri mahkeme kararı ile birlikte Başbakanlık Hizmet binasının önünde hala inşaatı devam eden bina duvarını mühürledi. Yapılan temsili mühürleme eyleminin ardından Başkent Dayanışması adına basın açıklaması okundu. Açıklamayı Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan okudu. Çevre Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin birlikte açtığı AOç ana plan davasında mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlatan Candan: “bu hükümete AOÇ’de yapımı süren Başbakanlık Hizmet binası, Ankapark ve diğer projelerin inşaatının durdurulması gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. Yöneticilerin kulakları sağır, halkının sesini hukukun verdiği kararı duymak istemiyorlar.  Aksaray AOÇ’ye saplı bir hançer gibi yükselirken hukuka meydan okuma tavrı Türkiye demokrasisine indirilmiş bir balyoz gibi duruyor. Hukuka rağmen ben yaparım “sıkıysa gelin durdurun “ deniyorsa artık tuz kokmuştur. Hukuk yoksa adalette yoktur. Burada tarihe not düşüyoruz. Hukuksuzluk bir ülkenin başbakanlığı tarafından yapılırsa, yetkililer , kurumlar görevlerini yapmazsa ne yapılacaksa onu yapıyoruz. Mühür bizde , mühür halkta, bugün AOÇ’de yarın sandıkta bu hukuksuzluğa karşı basacağımız mühürlerle yeni bir Türkiye’ye uyanacağız. AOÇ’de ki bu mühür 15 yaşında bir fidanken aramızdan ayrılan Berkin elvan adınadır. Bu mühür çocuklarımız özgür ve güvenli bir ülkede barış içinde yaşasınlar diyedir. Bu mühür ülkemize demokrasi ve barış, gelene kadar mücadele edeceğimizin simgesidir. İlk mührü AOÇ’de basıyoruz, yarın halkın mührü elden ele dolaşacak. “ dedi.

Grup üyeleri “mühür bizde biz halkız”, “ AOÇ’ye dokunma” sloganları atarken, taşıdıkları  üzerinde yazılı dövizler dikkat çekti. 


Toplam Görüntülenme : 99812
Kategori Haberleri

Ulus Atatürk Anıtı’nın karartılması yargıya taşındı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara’da Cumhuriyet’in kuruluşunun simgesi olan Ulus Atatürk Anıtı’nın karartılmasını yargıya taşıdı.
09 Kasım 2018
Ulus’taki Atatürk Heykeli bugün akşamda aydınlatılmaz ise 9 Kasım’da biz gereğini yapacağız”
Daha önce Atatürk Anıtı'nın hak ettiği görüntüye kavuşması için Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumları göreve davet ettiklerini hatırlatan, Candan, “Atatürk Heykeli bugün akşamda aydınlatılmazsa 9 Kasımda halkla birlikte  biz gereğini yapacağız” dedi.
08 Kasım 2018
Yıkılan Mülkiyeliler Misafirhanesi’ne ilişkin bilirkişiden ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, tescilli kültür varlığı olan Mülkiyeliler Birliği misafirhanesinin, deprem performansına dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılmasına ilişkin Ankara 1 No'lu Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu kararı hakkında Ankara 12. İdare Mahkemesi hakkında dava açmıştı.  Yıkıma ilişkin açılan davada bilirkişi raporu dava dosyasına girdi.
06 Kasım 2018
Yargı Sinpaş Altın Oran imar planlarını iptal etti
Ankara 5. İdare Mahkemesi,  İmrahor Vadisi yamaçlarına yapılan ve Sinpaş Altın Oran olarak da bilinen Güneypark’ta, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda, Güneypark Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanına ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 15.08.2017 tarih ve 1721 sayılı kararıyla onaylanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine ilişkin dava konusu işlemi iptal etti.
02 Kasım 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!