GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
“AOÇ’de MÜHÜR BİZDE”

“AOÇ’de MÜHÜR  BİZDE”

Başkent Dayanışması AOÇ’de “mühür bizde” eylemi yaptı.

Başkent Dayanışması bileşenleri AOÇ ana plan davasında yürütmeyi durdurma kararından sonra AOÇ için eylem haftası ilan etti. Her gün AOÇ eylemleri düzenleyen bileşenler bugün Başbakanlık Hizmet binası önünde mühürleme eylemi yaptı. Mahkeme kararlarına uyulmamasını protesto eden Başkent Dayanışması bileşenleri mahkeme kararı ile birlikte Başbakanlık Hizmet binasının önünde hala inşaatı devam eden bina duvarını mühürledi. Yapılan temsili mühürleme eyleminin ardından Başkent Dayanışması adına basın açıklaması okundu. Açıklamayı Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan okudu. Çevre Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin birlikte açtığı AOç ana plan davasında mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlatan Candan: “bu hükümete AOÇ’de yapımı süren Başbakanlık Hizmet binası, Ankapark ve diğer projelerin inşaatının durdurulması gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. Yöneticilerin kulakları sağır, halkının sesini hukukun verdiği kararı duymak istemiyorlar.  Aksaray AOÇ’ye saplı bir hançer gibi yükselirken hukuka meydan okuma tavrı Türkiye demokrasisine indirilmiş bir balyoz gibi duruyor. Hukuka rağmen ben yaparım “sıkıysa gelin durdurun “ deniyorsa artık tuz kokmuştur. Hukuk yoksa adalette yoktur. Burada tarihe not düşüyoruz. Hukuksuzluk bir ülkenin başbakanlığı tarafından yapılırsa, yetkililer , kurumlar görevlerini yapmazsa ne yapılacaksa onu yapıyoruz. Mühür bizde , mühür halkta, bugün AOÇ’de yarın sandıkta bu hukuksuzluğa karşı basacağımız mühürlerle yeni bir Türkiye’ye uyanacağız. AOÇ’de ki bu mühür 15 yaşında bir fidanken aramızdan ayrılan Berkin elvan adınadır. Bu mühür çocuklarımız özgür ve güvenli bir ülkede barış içinde yaşasınlar diyedir. Bu mühür ülkemize demokrasi ve barış, gelene kadar mücadele edeceğimizin simgesidir. İlk mührü AOÇ’de basıyoruz, yarın halkın mührü elden ele dolaşacak. “ dedi.

Grup üyeleri “mühür bizde biz halkız”, “ AOÇ’ye dokunma” sloganları atarken, taşıdıkları  üzerinde yazılı dövizler dikkat çekti. 


Toplam Görüntülenme : 103935
Kategori Haberleri

Mimarların verdiği TRT ve Orkut Stüdyoları hukuk mücadelesi sonuç getirdi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi bilimin ışığında kamu yararını savunmaya, Cumhuriyet dönemi eserlerini, kültürel mirası korumaya ve hukuksuz uygulamaların karşısında olmaya devam ediyor. 
16 Nisan 2019
Atatürk Orman Çiftliği’nde 250 bin metrekare daha yapılaşmaya açılıyor
Atatürk Orman Çiftliği alanlarında üst üste yapılan plan değişiklikleri, kiralama ve tahsis ve belediye meclis kararları ile talan süreci devam ediyor.  14 martta alınan Büyükşehir Belediye meclis kararı ile birlikte Erler Mahallesi 3257 ada 5 parsel de bulunan 800 bin metrekare tarımsal alan olan  AOÇ toprağının 250 bin metrekaresi Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın konuşlanma yeri olarak AOÇ Müdürlüğü’nden kiralanmış.
26 Mart 2019
Güvenpark’ın altı oyuluyor,bir sabah kalktığımızda ağaçlar kesilmiş olabilir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu Üyesi Mimar ve Ulaşım Uzmanı Erhan Öncü ile Şehir plancısı Akın Atauz’un konuşmacı olarak katıldığı panelle tehdit altında olan Güvenpark’ı ve Güvenpark’ın altının depolama ve otopark alanı yapılma projesini masaya yatırdı. Panelde geçmişten bugüne Güvenpark mücadelesi anlatılırken,  “Güvenpark’ın altı oyuluyor. Güvenpark’tan minibüs terminali kaldırılmalı ve Ankara’da kentliyi doğayı dikkate alan projeler üretilmeli” denildi.
22 Mart 2019
Danıştay bir kez daha Ulus’un talan edilmesine izin vermedi, imar planlarının iptali kararını onadı
Ulus’un tüm tarihi değerlerini tarumar eden Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Ulus Tarihi Kent Merkezi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın Ulus planlarının iptalini taşıdığı üst mahkeme olan Danıştay 6.Dairesi de iptal kararını onayladı. 
20 Mart 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!