GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
“AOÇ’de MÜHÜR BİZDE”

“AOÇ’de MÜHÜR  BİZDE”

Başkent Dayanışması AOÇ’de “mühür bizde” eylemi yaptı.

Başkent Dayanışması bileşenleri AOÇ ana plan davasında yürütmeyi durdurma kararından sonra AOÇ için eylem haftası ilan etti. Her gün AOÇ eylemleri düzenleyen bileşenler bugün Başbakanlık Hizmet binası önünde mühürleme eylemi yaptı. Mahkeme kararlarına uyulmamasını protesto eden Başkent Dayanışması bileşenleri mahkeme kararı ile birlikte Başbakanlık Hizmet binasının önünde hala inşaatı devam eden bina duvarını mühürledi. Yapılan temsili mühürleme eyleminin ardından Başkent Dayanışması adına basın açıklaması okundu. Açıklamayı Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan okudu. Çevre Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin birlikte açtığı AOç ana plan davasında mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlatan Candan: “bu hükümete AOÇ’de yapımı süren Başbakanlık Hizmet binası, Ankapark ve diğer projelerin inşaatının durdurulması gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. Yöneticilerin kulakları sağır, halkının sesini hukukun verdiği kararı duymak istemiyorlar.  Aksaray AOÇ’ye saplı bir hançer gibi yükselirken hukuka meydan okuma tavrı Türkiye demokrasisine indirilmiş bir balyoz gibi duruyor. Hukuka rağmen ben yaparım “sıkıysa gelin durdurun “ deniyorsa artık tuz kokmuştur. Hukuk yoksa adalette yoktur. Burada tarihe not düşüyoruz. Hukuksuzluk bir ülkenin başbakanlığı tarafından yapılırsa, yetkililer , kurumlar görevlerini yapmazsa ne yapılacaksa onu yapıyoruz. Mühür bizde , mühür halkta, bugün AOÇ’de yarın sandıkta bu hukuksuzluğa karşı basacağımız mühürlerle yeni bir Türkiye’ye uyanacağız. AOÇ’de ki bu mühür 15 yaşında bir fidanken aramızdan ayrılan Berkin elvan adınadır. Bu mühür çocuklarımız özgür ve güvenli bir ülkede barış içinde yaşasınlar diyedir. Bu mühür ülkemize demokrasi ve barış, gelene kadar mücadele edeceğimizin simgesidir. İlk mührü AOÇ’de basıyoruz, yarın halkın mührü elden ele dolaşacak. “ dedi.

Grup üyeleri “mühür bizde biz halkız”, “ AOÇ’ye dokunma” sloganları atarken, taşıdıkları  üzerinde yazılı dövizler dikkat çekti. 


Toplam Görüntülenme : 101780
Kategori Haberleri

Yargı MTA plan değişikliğinde yürütmeyi durdurma verdi
Mahkeme gerekçesinde işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğine dikkat çekerken dava konusu işlemin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve imar mevzuatına aykırı olduğunu belirtti.
03 Ocak 2019
Yargı AOÇ spor alanında yüksek yapılaşmaya izin vermedi
Ankara 7. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği’nde “spor alanı” amaçlı plan değişikliklerinin yüksek yoğunluklu yapılaşma içerdiğini, AOÇ’nin kimliğini bozacak nitelikte olduğunu “yapılaşma koşulları” açısından imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğunu belirterek iptal etti.
02 Ocak 2019
Renda Köşkü’nde devlet sırrı olacak ne yapılıyor?
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne tescilli kültür varlığı Renda Köşkü’nde cephe sıvası sökülme işlemi ve binadaki inşai çalışmalarla ilgili başvurusuna ‘devlet sırrı’ diyerek cevap verilmedi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yetkililere “Siz korunması gereken tescilli kültür varlığı Renda Köşkü’nde devlet sırrı olacak ne yapıyorsunuz?” sorusunu yöneltti.
26 Aralık 2018
Milletin değil rantın bahçesi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, millet bahçelerine ve kalemşörler aracılığıyla millet bahçeleri üzerinden TMMOB ve bağlı odalarıyla hesaplaşılma sürecine girilmesine düzenlediği basın toplantısında tepki verdi.
19 Aralık 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!