GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
“AOÇ’de AT KOŞTURMA , KAÇAK SARAYDA KOLTUK SEVDASI”

“AOÇ’de AT KOŞTURMA , KAÇAK SARAYDA KOLTUK SEVDASI”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri bugün yaptıkları basın toplantısında Atatürk Orman Çiftliği ve Kaçak saraya ilişkin önemli açıklamalarda bulundular. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,2.Başkan Ali Atakan ve Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya'nın katıldığı basın toplantısının gündemi Atatürk Orman Çiftliği, Kaçak saray mücadelesi, sarayın koltukları, Başkanlık Sistemi ve Cumhurbaşkanının kızı için yapılacak olan menaj  idi.

“Ana Muhalefet Partisi liderinin mücadeleyi yürekten kutlaması, bizi daha da yüreklendiriyor”.

Atatürk Orman Çiftliği ve Kaçak saray mücadelesinin, kolektif aklın kararlı mücadelesi olduğunu hatırlatan Candan Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin grup toplantısında, AOÇ ve Kaçak saray mücadelesine dair söylediklerinin TMMOB , mimarlık ortamı ve mücadele edenler açısından gurur verici olduğunu ifade etti. Candan "Özgün bir mücadele yürütüyoruz, AOÇ ile ilgili 48.inci davamızı açıyoruz. Meslek Odaları ile ortak davalarımız devam ediyor. Özel bir ekip çalışmasıyla yürüyen bu mücadele, mimarlığın yaratıcı ve dönüştürücü gücü, kadrolarının heyecanı ile kararlı bir noktaya taşındı. Mimarlıkta kullandığımız, süreklilik, ritm, tasarım, yaratıcılık, yalınlık, sağlamlık, azlık çokluk kavramları, değerler, kullanıcılar, karşıtlık, simetri, simgesellik, kararlılık , vaziyet,bu mücadelede yoğruldu ve ortaya bir mücadele projesi çıktı.AOÇ'nin kuruluş ilkeleri kafa kalp kol kuvvet ideolojisi ve Cumhuriyetin özgürlükçü değerleri,özgürlükler demokrasi ve hukuk, bu mücadele projesinin ana akslarını oluşturdu.Bu aşkla yaratılan mücadelenin,görülmesi,Ana Muhalefet Partisi liderinin yürekten kutlaması, bizi daha da yüreklendiriyor.Bu hukuksuzluğu yapanlar yargı önüne çıkana kadarda bu mücadele bitmeyecek ve herkesi kucaklayarak büyüyecek  şeklinde konuştu. 

“kaçak saray da pahalı koltuk sevdası ”

“Atatürk Orman Çiftliği’nde yasadışı şekilde yapılan, Cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin yok edilmek istendiği, hukukun ayaklar altına alındığı, tek ses, tek kimlik, tek kasa ideolojisi ile kaçak olarak inşa edilmeye çalışılan başkanlık rejiminin mekânsal karşılığı olan Kaçak Saray bir binadan ötedir. Mesele tek başına bina değil, arakasındaki derin hukuksuzluk. O nedenle sade ve yalın dille bunu topluma anlatmaya çalışıyoruz,vergilerimizin nasıl çar çur edildiğini paylaşıyoruz. Başkanlık sistemi ile otoriter bir rejiminin sürekliliğini neden sağlamak istiyorlar. Kaçak sarayda pahalı koltuk sevdası var. Koltuklar pahalı çünkü” diyen Candan Cumhurbaşkanlığı görüşmelerinde kullanılan koltukların ve masanın maliyetinin 400 bin avro olduğunu açıkladı.

“Her şey başkan için, Başkanlık sistemi işte bu,hukuk da parada,yaşamda”

Candan Şöyle devam etti. “Kaçak sarayda Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılan ana bloktaki mobilyalar yurt dışından ithal edildi. Özel ürettim olan bu mobilyalar ateş pahası. Papa’nın kaçak sarayı ziyaretinde kabul masası,koltuklar  ve bu bloğun mobilyaları İtalyan GİORGETTİ firmasından alınmış durumda.Protokol görüşmeleri yaklaşık 100 bin avroluk masada yapılıyor.Etrafındaki koltukların maliyeti önemli, tanesi 7 bin avro civarında.34 koltuğun olduğu masada iki çeşit Genius tipi koltuk kullanılıyor. 34 koltuk ve masanın maliyeti yaklaşık 400 bin avro. Yani bir milyon iki yüz bin lira. 1265 işçinin bir aylık maaşı. Kamuda 30 yıl çalışan bir mimar-mühendis emekli olduğunda, kaçak sarayın üç koltuk parası kadar emekli ikramiyesi alıyor. Normal memur,  Kaçak sarayın iki koltuğu bedeli ikramiye için 30 yıl çalışıyor. Bu haksızlık değil de ne? Başkanlık sistemi işte bu. Her şey başkan için, hukuk da, parada, yaşamda. Onun gibi düşünmeyen toplumun diğer kesimlerine yaşam, hukuk ve para yok, baskı otorite, yoksulluk var. Başkanlık sistemini isteyenler,uzun süre bu pahalı koltukları bırakmak istemiyorlar. Uzun süre oturmak nasip etmez Allah, inşallah.”.

“Kimse Başkanlık sevdasına kapılmasın, meydan boş değil”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2.Başkanı Ali Atakan” bu ülkenin değerleri koltuk sevdasına heba edilemez, geleceğimiz bu şekilde planlanamaz, kimse başkanlık hayallerine kapılmasın, meydan boş değil şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin AOÇ’nin diğer alanlarının kullanımına ilişkin duyumlarının olup olmadığına dair soru sorunca,  Candan Kaçak sarayın hukuksuz inşaatı ile birlikte AOÇ arazilerinin tamamının tehdit altında olduğunu ifade etti.

“Sümeyye AOÇ’de At koşturacakmış”

Candan” Atlı spor kulübünde Cumhurbaşkanının kızının at bindiğini, duyuyoruz. Şimdide Kaçak saray yerleşkesi içerisine, bir manej yapılacağına dair duyum aldık. Gaspedilerek elimizden alınmaya çalışılan, Atatürk’ün vasiyeti ihlal edilerek nefes koridorumuzun kesilmeye çalıştığı Atatürk Orman Çiftliği arazilerinde Sümeyye At koşturacakmış. Biraz zor. Çanakkale geçilmezin 100.yılında nice at koşturmak isteyenler oldu bu ülkede cevaplarını aldılar ve gittiler dedi”

Basın toplantısında Atatürk’ün Vasiyetine değinen Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya, Vasiyeti mahkemeye göndermeyenlere görevi kötüye kullanmaktan dava açıyoruz. Kimse bizi mücadelemizden döndüremez. Atatürk, Atatürk Orman Çiftliği’ni Sümeyye at koştursun diye hazineye bağışlamadı” dedi 


Toplam Görüntülenme : 98538
Kategori Haberleri

Mimarlar ve vatandaşlar AOÇ arazilerinin konut ticaret imar planlarına ilişkin itiraz dilekçesi verdi
“AOÇ alanlarında Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı işlem tesis etmek suçtur” diyen vatandaşlar, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.
09 Ekim 2019
Yine Atatürk Orman Çiftliği Yine Kiralama
Atatürk Orman Çiftliği arazilerinde 300 bin metrekare açık artırma ile kiralamaya çıkıyor.

02 Eylül 2019
Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!