GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu ve Dikmen’de ders saati

Saraçoğlu ve Dikmen’de ders saati

Mimarlık öğrencileri Saraçoğlu ve Dikmen’de ders zilini çaldı.

 Atılım Üniversitesi Mimarlık Bölümü Üniversiteyi sokağa taşıdı. Mimarlık ve Kent dersi kapsamında, öğrenciler derslerini kentin farklı mekanlarında yapıyor. Mimarlık eğitimi süresince öğrencilerin toplumla bağ kurabilmeleri kentsel ölçekte mimarlığın sosyal ve ekonomik boyutlarıyla ele alınmasının önemli olduğuna vurgu yapılarak açılan derslere öğrencilerin ilgisi yoğun oldu. Atılım Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Emel Akın “Öğrencilerimizin uygulamalı dersleri yaratıcı yöntemlerle almalarını önemsiyoruz. Bu kapsamda açtığımız derslerimize yoğun ilgi var. Mimarlık öğrencilerinin çok yönlü gelişimine ve aldıkları eğitimin hayatla kesişmesine  olanak sağlıyoruz “dedi.

Mimarlık ve Kent dersi kapsamında, öğrenciler derslerini kentin değişik mekânlarında işliyor, kullanıcılarla birlikte etkileşimli bir süreci öngören yöntem ile işlenen uygulamalı dersin hocası Atılım Üniversitesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olan Tezcan Karakuş Candan. Aynı zamanda Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanlığını da yürüten Tezcan Karakuş Candan, Mimarlığın hayatın her bir hücresine işlediğini, bu zenginliğin aynı zamanda dokunarak hissederek paylaşarak, çevresinin farkında olarak gelişmesini önemsiyor. Derslerin kentin sorun alanları olan, kentsel ölçekte, farklı dinamikleri içerisinde barındıran alanlarda gerçekleştiği ders kapsamında, Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi ve Ankara’nın nefes koridorlarından olan Dikmen Vadisi Üniversitenin ders mekânı oldu. Halkında doğal katılımcı olduğu derslerde ortaya çıkan deneyimlerin paha biçilmez olduğunu söyleyen Candan “keyifle ders yapıyoruz” dedi. Candan açtığı derslerde, deneyimleme yoluyla mimarlık eğitiminin önemine değinerek, “Mimarlık aynı zamanda hayatın kendisidir. Öğrencilerimizle birlikte, hayata mekâna dokunarak, kullanıcıları ile konuşarak, araştırarak derslerimizi gerçekleştiriyoruz. Mimarlık bir kültür, bu kültür yolculuğunda, bu ders kapsamında belirlediğimiz duraklarımız var rotalarımız var. Rotalarımız arasında, Ankara’nın Vadileri, Endüstri Mirası, Kültürel ve Doğal Mirası var. Bu kapsamda derslerimizi Dikmen Vadisi, Saraçoğlu Mahallesinde gerçekleştirdik. Kenti içerisindeki değerlerini mekânın içerisinde hissetmek, Dikmen Vadisinin topografyasında kaybolmak, vadiye uyumlu, insan ölçeğindeki gecekonduları yerinde deneyimlemek, Saraçoğlu Mahallesinin oluşumu ve mekansallığını yerinde incelemek öğrencilerin ilgisini arttırıyor. Mekânların dersi seçen öğrenciler tarafından ilk defa görülmesi ise dersi ilginç kılan noktalardan birisi” dedi.

Saraçoğlu “Depresyon atma yeri”

Öğrencilerin, Saraçoğlu Mahallesinde Adnan Ötüken Kütüphanesinde başlayan dersleri, Dip sokaktaki lojmanlarda sonlandı. Mimarlığa ve kente dair kavramların Saraçoğlu Mahallesi’nde deneyimlendiği derste, öğrenciler, Saraçoğlu Mahallesinin güncel durumuna ilişkin bilgileri ise Saraçoğlu Mahallesi Muhtarı ve Saraçoğlu Mahallesini Koruma ve Yaşatma Derneği üyelerinden aldı. Öğrencilerin dersi Saraçoğlu Mahallesinde yapacaklarını duyan mahalle sakinleri, kısır, poğaça, kek ve çay yaparak öğrencilere, ikram etti. Saraçoğlu Mahallesinde yaz döneminde yapılacak etkinliklerin de konuşulduğu derste, Öğrencilerden birinin Saraçoğlu Mahallesine ilişkin “Burası benim depresyon atma yerim, Lisedeyken depresyona girince, Saraçoğlu Mahallesinin, gizeminde, bitki örtüsünde kendimi iyi hissederdim” sözleri Saraçoğlu’nun kentin karmaşasından kaçmak isteyenler için nefes alma yeri olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Dikmen Vadisinde Barınma Hakkı

Ders kapsamında Dikmen Vadisi 5. Etapta halkla birlikte kahvaltı yapan öğrencilerin dersine, barınma hakkı için mücadele eden halkta katıldı. Dikmen Vadisine nasıl yerleştiklerini, evlerini nasıl yaptıklarını, hangi malzemeleri kullandıklarını, bahçe düzenlemelerini ve komşuluk ilişkilerini anlattılar. Dikmen Vadisinin, Ankara vadiler sistemindeki yerini ve kentin içerisindeki geleceğine dair konuları hocalarından dinleyen öğrencilerin Mimarlık ve Kent  ders vadi yamaçlarında yürüyerek sonlandı. 


Toplam Görüntülenme : 99061
Kategori Haberleri

Ankara Büyükşehir Başkanlık konutunun tahsisi Gökçek’in yakınlarına mı yapıldı?
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Adakale Sokak -Ataç Sokak ve Tuna Caddesi’nin birleştiği 1043 ada içerisinde bulunan tarihi yapıya ve 7375 metrekarelik alan içerisinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanlık Konutu olarak bilinen alana dair sorgulamalarını 2018 yılından bu yana sürdürüyor.  
30 Nisan 2019
Mimarlar, AOÇ mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşamasında zincirleme açtığımız davalarda bir kazanım daha elde ettik. AOÇ özgürleşene kadar mücadelemiz devam edecek “ dedi.
29 Nisan 2019
Mimarların verdiği TRT ve Orkut Stüdyoları hukuk mücadelesi sonuç getirdi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi bilimin ışığında kamu yararını savunmaya, Cumhuriyet dönemi eserlerini, kültürel mirası korumaya ve hukuksuz uygulamaların karşısında olmaya devam ediyor. 
16 Nisan 2019
Atatürk Orman Çiftliği’nde 250 bin metrekare daha yapılaşmaya açılıyor
Atatürk Orman Çiftliği alanlarında üst üste yapılan plan değişiklikleri, kiralama ve tahsis ve belediye meclis kararları ile talan süreci devam ediyor.  14 martta alınan Büyükşehir Belediye meclis kararı ile birlikte Erler Mahallesi 3257 ada 5 parsel de bulunan 800 bin metrekare tarımsal alan olan  AOÇ toprağının 250 bin metrekaresi Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın konuşlanma yeri olarak AOÇ Müdürlüğü’nden kiralanmış.
26 Mart 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!