GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu ve Dikmen’de ders saati

Saraçoğlu ve Dikmen’de ders saati

Mimarlık öğrencileri Saraçoğlu ve Dikmen’de ders zilini çaldı.

 Atılım Üniversitesi Mimarlık Bölümü Üniversiteyi sokağa taşıdı. Mimarlık ve Kent dersi kapsamında, öğrenciler derslerini kentin farklı mekanlarında yapıyor. Mimarlık eğitimi süresince öğrencilerin toplumla bağ kurabilmeleri kentsel ölçekte mimarlığın sosyal ve ekonomik boyutlarıyla ele alınmasının önemli olduğuna vurgu yapılarak açılan derslere öğrencilerin ilgisi yoğun oldu. Atılım Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Emel Akın “Öğrencilerimizin uygulamalı dersleri yaratıcı yöntemlerle almalarını önemsiyoruz. Bu kapsamda açtığımız derslerimize yoğun ilgi var. Mimarlık öğrencilerinin çok yönlü gelişimine ve aldıkları eğitimin hayatla kesişmesine  olanak sağlıyoruz “dedi.

Mimarlık ve Kent dersi kapsamında, öğrenciler derslerini kentin değişik mekânlarında işliyor, kullanıcılarla birlikte etkileşimli bir süreci öngören yöntem ile işlenen uygulamalı dersin hocası Atılım Üniversitesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olan Tezcan Karakuş Candan. Aynı zamanda Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanlığını da yürüten Tezcan Karakuş Candan, Mimarlığın hayatın her bir hücresine işlediğini, bu zenginliğin aynı zamanda dokunarak hissederek paylaşarak, çevresinin farkında olarak gelişmesini önemsiyor. Derslerin kentin sorun alanları olan, kentsel ölçekte, farklı dinamikleri içerisinde barındıran alanlarda gerçekleştiği ders kapsamında, Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi ve Ankara’nın nefes koridorlarından olan Dikmen Vadisi Üniversitenin ders mekânı oldu. Halkında doğal katılımcı olduğu derslerde ortaya çıkan deneyimlerin paha biçilmez olduğunu söyleyen Candan “keyifle ders yapıyoruz” dedi. Candan açtığı derslerde, deneyimleme yoluyla mimarlık eğitiminin önemine değinerek, “Mimarlık aynı zamanda hayatın kendisidir. Öğrencilerimizle birlikte, hayata mekâna dokunarak, kullanıcıları ile konuşarak, araştırarak derslerimizi gerçekleştiriyoruz. Mimarlık bir kültür, bu kültür yolculuğunda, bu ders kapsamında belirlediğimiz duraklarımız var rotalarımız var. Rotalarımız arasında, Ankara’nın Vadileri, Endüstri Mirası, Kültürel ve Doğal Mirası var. Bu kapsamda derslerimizi Dikmen Vadisi, Saraçoğlu Mahallesinde gerçekleştirdik. Kenti içerisindeki değerlerini mekânın içerisinde hissetmek, Dikmen Vadisinin topografyasında kaybolmak, vadiye uyumlu, insan ölçeğindeki gecekonduları yerinde deneyimlemek, Saraçoğlu Mahallesinin oluşumu ve mekansallığını yerinde incelemek öğrencilerin ilgisini arttırıyor. Mekânların dersi seçen öğrenciler tarafından ilk defa görülmesi ise dersi ilginç kılan noktalardan birisi” dedi.

Saraçoğlu “Depresyon atma yeri”

Öğrencilerin, Saraçoğlu Mahallesinde Adnan Ötüken Kütüphanesinde başlayan dersleri, Dip sokaktaki lojmanlarda sonlandı. Mimarlığa ve kente dair kavramların Saraçoğlu Mahallesi’nde deneyimlendiği derste, öğrenciler, Saraçoğlu Mahallesinin güncel durumuna ilişkin bilgileri ise Saraçoğlu Mahallesi Muhtarı ve Saraçoğlu Mahallesini Koruma ve Yaşatma Derneği üyelerinden aldı. Öğrencilerin dersi Saraçoğlu Mahallesinde yapacaklarını duyan mahalle sakinleri, kısır, poğaça, kek ve çay yaparak öğrencilere, ikram etti. Saraçoğlu Mahallesinde yaz döneminde yapılacak etkinliklerin de konuşulduğu derste, Öğrencilerden birinin Saraçoğlu Mahallesine ilişkin “Burası benim depresyon atma yerim, Lisedeyken depresyona girince, Saraçoğlu Mahallesinin, gizeminde, bitki örtüsünde kendimi iyi hissederdim” sözleri Saraçoğlu’nun kentin karmaşasından kaçmak isteyenler için nefes alma yeri olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Dikmen Vadisinde Barınma Hakkı

Ders kapsamında Dikmen Vadisi 5. Etapta halkla birlikte kahvaltı yapan öğrencilerin dersine, barınma hakkı için mücadele eden halkta katıldı. Dikmen Vadisine nasıl yerleştiklerini, evlerini nasıl yaptıklarını, hangi malzemeleri kullandıklarını, bahçe düzenlemelerini ve komşuluk ilişkilerini anlattılar. Dikmen Vadisinin, Ankara vadiler sistemindeki yerini ve kentin içerisindeki geleceğine dair konuları hocalarından dinleyen öğrencilerin Mimarlık ve Kent  ders vadi yamaçlarında yürüyerek sonlandı. 


Toplam Görüntülenme : 100191
Kategori Haberleri

Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019
Saraçoğlu’nda mimarlardan hukuk zaferi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi ve kent merkezindeki ender nefes alma alanlarından olan Saraçoğlu Mahallesi için verdiği mücadele sonuç verdi.
16 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!