GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu Mahallesinde Zorunlu tahliyeye mahkemeden durdurma

Saraçoğlu Mahallesinde Zorunlu tahliyeye mahkemeden durdurma.

Cumhuriyet'in ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesinde, lojmanlarda oturanların zorunlu tahliyesine  mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Saraçoğlu Mahallesi muhtarı, Namık Kemal Mahallesi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı,   TMMOB  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, CHP Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Deniz Kimyon,Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Başkent Dayanışması bileşenleri  ve mahalle sakinleri bugün  zorunlu tahliyelere karşı  dayanışma için Saraçoğlu Mahallesi'nde bir araya geldiler.

"Tahliye için emsal karar "

Saraçoğlu Mahallesinde tahliyelerle ilgili açıklamayı ve yürütmeyi durdurma kararını Avukat Asım  Özcan basına açıkladı. Özcan konuşmasında "Bu hafta boyunca yapılacak zorunlu tahliyeleri de kapsayacak emsal bir karar çıktı.Saraçoğlu Mahallesi bizim için çok değerli, herşeyiyle korunmalı  dedi" 

" Ağaçlar hastalanmış tedavi istiyor,Ankara'nın son allesi sinyal veriyor."

Saraçoğlu mahallesinde yaşanan zorunlu tahliyeleri kabul etmiyoruz diyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  şöyle devam etti."Saraçoğlu mahallesi bizim için çok değerli, Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı , alanın tamamı ağaçlar ve binaların hepsi tescilli .Burası hepimize ait bir değer.Ankara'nın klimatizasyonu etkileyen bir dokuya sahip, kent merkezi ile arasında 4 derece ısı farkı olan bu alanda herkes serinleyebilir. Ankara'nın ağaçlarının yukarıda birleştiği "alle" (ağaçların gökyüzünde birleştiği sokak,doğal üst örtü, ki bu özelliğiyle  birlikte bir kültürel peyzaj öğesidir) Saraçoğlu Mahallesinin dışında başka nerde kalmıştır. Ankara'daki bütün alleleri yok eden bir zihniyetle karşı karşıyayız. Ağaçlar hastalanmış tedavi istiyor.Saraçoğlu Mahallesindeki sokaklar Ankara'nın son allesi dir, yok olmasına asla izin vermeyeceğiz. Koruma kurulunu göreve çağırıyoruz. İnsanları zorla tahliye ederek, evlerin malzemelerinin yağmalanmasına göz yumarak, burayı çöküntü haline getirmeye çalışıyorlar. Davalarımız devam ediyor.Saraçoğlu Mahallesi'nin Türgev'e verileceğine dair duyumlarımız devam ediyor. Saraçoğlu Mahallesi'nin çöküntü haline getirilmesine insansızlaştırılmasına asla müsaade edemeyiz.Başkent Dayanışması olarak Saraçoğlu Mahallesinde, herkesin toprağına ağacına dokunacağı nefes alacağı etkinlikleri  düzenlemeye devam edeceğiz."

"Yok Öyle Yağma"

Saraçoğlu Mahallesinde yaşanan zorunlu tahliyeleri meclis gündemine taşıyacağını iade eden CHP Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka konuyla ilgili Ankara Valisi ile de görüşeceğini belirtti. Nazlıaka şöyle devam etti. "Burası Cumhuriyetin simge mekanlarından, biz burada bütün bileşenler olarak Saraçoğlu Mahallesini korunarak yaşatılmasını istiyoruz.Böylesine bir değerin yağmalanmasana izin vermeyiz.Yok öyle yağma"

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Deniz Kimyon'da Saraçoğlu Mahallesinin korunması gereken bir değer olduğuna vurgu yaparak burası kentsel sit alanıdır.Çöküntü alanına dönüştürülemez dedi.Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruç kaptan.Ankara'nın yeşil koridorunda çok önemli bir yeri olan Kumrular Sokak ve Saraçoğlu Mahallesi'nin yeşil dokusunun önemli olduğunu ve korunması gerektiğini vurguladı. 
Toplam Görüntülenme : 15187
Kategori Haberleri

Haberiniz var mı? Ankara’da yeni bir Sağlık Merkezi değil, Soygun Merkezi Açılıyor
   Haberiniz olmayabilir ya da kimbilir belki de siz “şehir hastanesi açılacak” diye duymuş olabilirsiniz. Burası Ankara içindeki 14 devlet hastanesinin parça parça taşınacağı, Bilkent Şehir Hastanesi adıyla açılacak ama bir devlet hastanesi değil, bir Holdinge bağlı; CCN Holding’e bağlı bir soygun merkezi.
17 Ekim 2018
Bu taslak imar süreçleriyle şekillenen açık işgale davetiyedir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  3194 Sayılı İmar Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı’nı düzenlediği basın toplantısıyla masaya yatırdı.
15 Ekim 2018
Mimarlardan 19 Mayıs Stadyumu’nda hukuk zaferi
Yargı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada, Cumhuriyet ideolojisinin spor alanındaki mekansallığını yansıtan, yıkım tehdidi altında olan ve yıkım çalışmalarına başlanan 19 Mayıs Stadyumu’nun yıkım ihalesine dair, keşif ve bilirkişi incelemesine ilişkin ara karar sonuçlandırılıncaya ve yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesini durdurdu. Zafer kamu yararını savunanların oldu.
12 Ekim 2018
Mimarların açtığı davada yargı, “Çankaya Merkez Camii korunmalıdır” dedi
Bükreş Camii olarak da bilinen Çankaya Merkez Caminin tescil kaldırma kararının yürütmesi durduruldu
12 Ekim 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!