Sobe Gazetesi 2018 - Saraçoğlu Mahallesinde Zorunlu tahliyeye mahkemeden durdurma
GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu Mahallesinde Zorunlu tahliyeye mahkemeden durdurma

Saraçoğlu Mahallesinde Zorunlu tahliyeye mahkemeden durdurma.

Cumhuriyet'in ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesinde, lojmanlarda oturanların zorunlu tahliyesine  mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Saraçoğlu Mahallesi muhtarı, Namık Kemal Mahallesi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı,   TMMOB  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, CHP Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Deniz Kimyon,Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Başkent Dayanışması bileşenleri  ve mahalle sakinleri bugün  zorunlu tahliyelere karşı  dayanışma için Saraçoğlu Mahallesi'nde bir araya geldiler.

"Tahliye için emsal karar "

Saraçoğlu Mahallesinde tahliyelerle ilgili açıklamayı ve yürütmeyi durdurma kararını Avukat Asım  Özcan basına açıkladı. Özcan konuşmasında "Bu hafta boyunca yapılacak zorunlu tahliyeleri de kapsayacak emsal bir karar çıktı.Saraçoğlu Mahallesi bizim için çok değerli, herşeyiyle korunmalı  dedi" 

" Ağaçlar hastalanmış tedavi istiyor,Ankara'nın son allesi sinyal veriyor."

Saraçoğlu mahallesinde yaşanan zorunlu tahliyeleri kabul etmiyoruz diyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  şöyle devam etti."Saraçoğlu mahallesi bizim için çok değerli, Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı , alanın tamamı ağaçlar ve binaların hepsi tescilli .Burası hepimize ait bir değer.Ankara'nın klimatizasyonu etkileyen bir dokuya sahip, kent merkezi ile arasında 4 derece ısı farkı olan bu alanda herkes serinleyebilir. Ankara'nın ağaçlarının yukarıda birleştiği "alle" (ağaçların gökyüzünde birleştiği sokak,doğal üst örtü, ki bu özelliğiyle  birlikte bir kültürel peyzaj öğesidir) Saraçoğlu Mahallesinin dışında başka nerde kalmıştır. Ankara'daki bütün alleleri yok eden bir zihniyetle karşı karşıyayız. Ağaçlar hastalanmış tedavi istiyor.Saraçoğlu Mahallesindeki sokaklar Ankara'nın son allesi dir, yok olmasına asla izin vermeyeceğiz. Koruma kurulunu göreve çağırıyoruz. İnsanları zorla tahliye ederek, evlerin malzemelerinin yağmalanmasına göz yumarak, burayı çöküntü haline getirmeye çalışıyorlar. Davalarımız devam ediyor.Saraçoğlu Mahallesi'nin Türgev'e verileceğine dair duyumlarımız devam ediyor. Saraçoğlu Mahallesi'nin çöküntü haline getirilmesine insansızlaştırılmasına asla müsaade edemeyiz.Başkent Dayanışması olarak Saraçoğlu Mahallesinde, herkesin toprağına ağacına dokunacağı nefes alacağı etkinlikleri  düzenlemeye devam edeceğiz."

"Yok Öyle Yağma"

Saraçoğlu Mahallesinde yaşanan zorunlu tahliyeleri meclis gündemine taşıyacağını iade eden CHP Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka konuyla ilgili Ankara Valisi ile de görüşeceğini belirtti. Nazlıaka şöyle devam etti. "Burası Cumhuriyetin simge mekanlarından, biz burada bütün bileşenler olarak Saraçoğlu Mahallesini korunarak yaşatılmasını istiyoruz.Böylesine bir değerin yağmalanmasana izin vermeyiz.Yok öyle yağma"

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Deniz Kimyon'da Saraçoğlu Mahallesinin korunması gereken bir değer olduğuna vurgu yaparak burası kentsel sit alanıdır.Çöküntü alanına dönüştürülemez dedi.Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruç kaptan.Ankara'nın yeşil koridorunda çok önemli bir yeri olan Kumrular Sokak ve Saraçoğlu Mahallesi'nin yeşil dokusunun önemli olduğunu ve korunması gerektiğini vurguladı. 
Toplam Görüntülenme : 13909
Kategori Haberleri

Mimarların ve halkın mücadelesi Büyükşehir Belediye Meclisi’ni hizaya getirdi
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Çayyolu’nda orman alanının yapılaşmaya açmak için yaptığı plan değişiklikleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Çayyolu sakinlerinin verdiği mücadele sonucu iptal edilirken orman alanı eski statüsüne kavuştu. Zafer kamu yararını savunanların oldu.
09 Ağustos 2018
Ankara Garı Yerleşkesi Medipol Üniversitesi’ne mi verildi?
Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Ankara Gar Yerleşkesi’ne ilişkin plan değişikliği yapıldığını, gar yerleşkesinin plan notlarında özel üniversite alanı olarak görüldüğünü bildirdi.
06 Ağustos 2018
Ankapark’ın işletme değil, hurda ihalesi yapılsın
Başkent'in kara deliği haline gelen Ankapark'ın işletme ihalesi teklif veren firma olmaması nedeniyle 4.kez ertelendi.  Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne  AOÇ kanuna aykırı şekilde 29 yıllığına tahsis edilen Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki Ankapark'ın işletme ihalesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Encümen Toplantı Salonu'nda yapıldı.
03 Ağustos 2018
Yargı, Ankara Adliyesi’nin yıkılarak ulaşım transfer merkezi olmasına dur dedi
Ankara 11 İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ankara Adliyesi’nin yıkılarak ulaşım transfer merkezi olmasına karşı açtığı davada, yürütmeyi durdurma kararı verdi.
01 Ağustos 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!