GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Ankara’dan Taksim’e Dayanışmaya

Ankara’dan Taksim’e Dayanışmaya

“Taksim Dayanışması” gününde mimarlar Taksimde olacak

Kamusal alanı betonlaştırma, insansızlaştırma, kimliksizleştirmeye karşı meydana, parka, kültür merkezine ve kente sahip çıkmak amacıyla düzenlenen “TAKSİM DAYANIŞMASI” buluşmasına mimarlardan destek var. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı’nın gündemde olduğu bu günlerde, Taksim Meydanı’nın yok edilme sürecine girdiğini söyleyen çok sayıda sivil toplum örgütü, sendikalar, meslek odaları, ve siyasi partiler Taksim buluşması gerçekleştiriyor. “TAKSİM DAYANIŞMASI” için 17 Mart 2012 Cumartesi günü saat 14.00’te  Taksim Meydanı’nın yok edilmesine izin vermeyeceklerini söylemek ve görüşlerini açıklamak üzere Taksim’de olacaklar.  Mimarlar da yayalaştırma projesi adı altında Taksim Gezi Parkı'nın yerine Topçu Kışlası'nın yapılmasını öngören projeye karşı, AKP’nin Taksim Meydanı’nı  yok etmesine karşı direniyor. 17 Mart 2012 de Taksim Meydanı’nın ruhunu yok edecek olan meydan düzenlemesini durdurmak için Taksim Dayanışması ile buluşmaya İstanbul’a gidiyorlar. Taksim dayanışmasına destek vermek için ben de İstanbul yolcusuyum diyen meslektaşlarını da Taksim’e dayanışmaya çağırıyorlar.


Toplam Görüntülenme : 53519
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!