GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Beşevler’de yürütmeyi durdurma kararı

Beşevler’de yürütmeyi durdurma kararı

Beşevler’de Yüksek Öğretmen Okulu alanında Büyükşehir Belediye meclisi plan değişikliği mahkeme kararı ile durduruldu.

Beşevler’de bulunan Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan "Yüksek Öğretmen Okulu" alanının 2.5 emsal hmax  serbest  resmi kurum alanına dönüştürülmesine olanak sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınmıştı. Mahkeme Bilirkişi raporuna da atıfta bulunarak yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bilirkişi raporunda söz konusu plan değişikliğinde  eklenecek nüfusun “ bölgenin ulaşım ve dolaşım sistemine etkilerinin göz ardı edildiği, yine bölgenin üniversiteler bölgesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, alanda zaten yüksek miktarda olan gündüz nüfusunun  daha da aratacağı, ayrıca alanda mevcut plan ile fiili kullanım arasındaki çelişkinin bertaraf edilmesi amacıyla plan değişikliğine gidilmesinde alana ilişkin 2007 yılında onaylanan ve üst ölçekli plan olması nedeniyle referans plan özelliği taşıyan 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı hükümlerinin dikkate alınmadığı” ifadeleri yer almaktadır.

Söz konusu mahkeme kararına ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mahkeme kararını olumlu buluyoruz” dedi. Candan, “Alandaki Yüksek Öğretmen Okulu Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsisli, Öğretmen okulu çevredeki tüm yapılar ile bütünlük içerisinde bulunuyor. Beşevler alanın tescili için Koruma Kurulu’na başvurmuştuk, tescillenmeyince koruma kuruluna açtığımız dava devam ediyor. Tescil davasını açtıktan sonra Büyükşehir Belediyesi alan için hmax serbest bir plan değişikliği yaptı.  Plan değişikliğinin yoğunluğu artırabileceği uyarısında bulunmuştuk. Plan değişikliğini  de yargıya taşıdık. Yüksek Öğretmen Okulu’na ilişkin plan değişikliği kararı içinde 8. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dava lehimize sonuçlandı. Bu süreçte oradaki binalar yıkılmayacak trafik yoğunluğu artamayacak halkımıza hayırlı olsun diyebiliriz.” dedi.

“Meclis kararlarının takipçisiyiz”

Kent ölçeğinde ciddi bir talan süreci yaşandığına dikkat çeken Candan, “Kent ölçeğinde ciddi bir talan süreci  olduğunu görebiliyoruz, Kent İzleme Merkezimiz meclis kararlarını takip ediyor. Son iki aylık meclis kararları planlama ölçeğinde bir özelleştirme ile karşı karşıyayız. Kültür sanat alanlarının sosyal alanların özelleştirmesi ile karşı karşıyayız. Planlama süreçlerini ve yaşam alanlarını doğrudan etkileyecek bir planlama süreci var.

 


Toplam Görüntülenme : 14848
Kategori Haberleri

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!