GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Beşevler’de yürütmeyi durdurma kararı

Beşevler’de yürütmeyi durdurma kararı

Beşevler’de Yüksek Öğretmen Okulu alanında Büyükşehir Belediye meclisi plan değişikliği mahkeme kararı ile durduruldu.

Beşevler’de bulunan Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan "Yüksek Öğretmen Okulu" alanının 2.5 emsal hmax  serbest  resmi kurum alanına dönüştürülmesine olanak sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınmıştı. Mahkeme Bilirkişi raporuna da atıfta bulunarak yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bilirkişi raporunda söz konusu plan değişikliğinde  eklenecek nüfusun “ bölgenin ulaşım ve dolaşım sistemine etkilerinin göz ardı edildiği, yine bölgenin üniversiteler bölgesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, alanda zaten yüksek miktarda olan gündüz nüfusunun  daha da aratacağı, ayrıca alanda mevcut plan ile fiili kullanım arasındaki çelişkinin bertaraf edilmesi amacıyla plan değişikliğine gidilmesinde alana ilişkin 2007 yılında onaylanan ve üst ölçekli plan olması nedeniyle referans plan özelliği taşıyan 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı hükümlerinin dikkate alınmadığı” ifadeleri yer almaktadır.

Söz konusu mahkeme kararına ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mahkeme kararını olumlu buluyoruz” dedi. Candan, “Alandaki Yüksek Öğretmen Okulu Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsisli, Öğretmen okulu çevredeki tüm yapılar ile bütünlük içerisinde bulunuyor. Beşevler alanın tescili için Koruma Kurulu’na başvurmuştuk, tescillenmeyince koruma kuruluna açtığımız dava devam ediyor. Tescil davasını açtıktan sonra Büyükşehir Belediyesi alan için hmax serbest bir plan değişikliği yaptı.  Plan değişikliğinin yoğunluğu artırabileceği uyarısında bulunmuştuk. Plan değişikliğini  de yargıya taşıdık. Yüksek Öğretmen Okulu’na ilişkin plan değişikliği kararı içinde 8. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dava lehimize sonuçlandı. Bu süreçte oradaki binalar yıkılmayacak trafik yoğunluğu artamayacak halkımıza hayırlı olsun diyebiliriz.” dedi.

“Meclis kararlarının takipçisiyiz”

Kent ölçeğinde ciddi bir talan süreci yaşandığına dikkat çeken Candan, “Kent ölçeğinde ciddi bir talan süreci  olduğunu görebiliyoruz, Kent İzleme Merkezimiz meclis kararlarını takip ediyor. Son iki aylık meclis kararları planlama ölçeğinde bir özelleştirme ile karşı karşıyayız. Kültür sanat alanlarının sosyal alanların özelleştirmesi ile karşı karşıyayız. Planlama süreçlerini ve yaşam alanlarını doğrudan etkileyecek bir planlama süreci var.

 


Toplam Görüntülenme : 12524
Kategori Haberleri

Ulus Atatürk Anıtı’nın karartılması yargıya taşındı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara’da Cumhuriyet’in kuruluşunun simgesi olan Ulus Atatürk Anıtı’nın karartılmasını yargıya taşıdı.
09 Kasım 2018
Ulus’taki Atatürk Heykeli bugün akşamda aydınlatılmaz ise 9 Kasım’da biz gereğini yapacağız”
Daha önce Atatürk Anıtı'nın hak ettiği görüntüye kavuşması için Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumları göreve davet ettiklerini hatırlatan, Candan, “Atatürk Heykeli bugün akşamda aydınlatılmazsa 9 Kasımda halkla birlikte  biz gereğini yapacağız” dedi.
08 Kasım 2018
Yıkılan Mülkiyeliler Misafirhanesi’ne ilişkin bilirkişiden ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, tescilli kültür varlığı olan Mülkiyeliler Birliği misafirhanesinin, deprem performansına dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılmasına ilişkin Ankara 1 No'lu Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu kararı hakkında Ankara 12. İdare Mahkemesi hakkında dava açmıştı.  Yıkıma ilişkin açılan davada bilirkişi raporu dava dosyasına girdi.
06 Kasım 2018
Yargı Sinpaş Altın Oran imar planlarını iptal etti
Ankara 5. İdare Mahkemesi,  İmrahor Vadisi yamaçlarına yapılan ve Sinpaş Altın Oran olarak da bilinen Güneypark’ta, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda, Güneypark Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanına ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 15.08.2017 tarih ve 1721 sayılı kararıyla onaylanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine ilişkin dava konusu işlemi iptal etti.
02 Kasım 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!