GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Beşevler’de yürütmeyi durdurma kararı

Beşevler’de yürütmeyi durdurma kararı

Beşevler’de Yüksek Öğretmen Okulu alanında Büyükşehir Belediye meclisi plan değişikliği mahkeme kararı ile durduruldu.

Beşevler’de bulunan Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan "Yüksek Öğretmen Okulu" alanının 2.5 emsal hmax  serbest  resmi kurum alanına dönüştürülmesine olanak sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınmıştı. Mahkeme Bilirkişi raporuna da atıfta bulunarak yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bilirkişi raporunda söz konusu plan değişikliğinde  eklenecek nüfusun “ bölgenin ulaşım ve dolaşım sistemine etkilerinin göz ardı edildiği, yine bölgenin üniversiteler bölgesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, alanda zaten yüksek miktarda olan gündüz nüfusunun  daha da aratacağı, ayrıca alanda mevcut plan ile fiili kullanım arasındaki çelişkinin bertaraf edilmesi amacıyla plan değişikliğine gidilmesinde alana ilişkin 2007 yılında onaylanan ve üst ölçekli plan olması nedeniyle referans plan özelliği taşıyan 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı hükümlerinin dikkate alınmadığı” ifadeleri yer almaktadır.

Söz konusu mahkeme kararına ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mahkeme kararını olumlu buluyoruz” dedi. Candan, “Alandaki Yüksek Öğretmen Okulu Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsisli, Öğretmen okulu çevredeki tüm yapılar ile bütünlük içerisinde bulunuyor. Beşevler alanın tescili için Koruma Kurulu’na başvurmuştuk, tescillenmeyince koruma kuruluna açtığımız dava devam ediyor. Tescil davasını açtıktan sonra Büyükşehir Belediyesi alan için hmax serbest bir plan değişikliği yaptı.  Plan değişikliğinin yoğunluğu artırabileceği uyarısında bulunmuştuk. Plan değişikliğini  de yargıya taşıdık. Yüksek Öğretmen Okulu’na ilişkin plan değişikliği kararı içinde 8. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dava lehimize sonuçlandı. Bu süreçte oradaki binalar yıkılmayacak trafik yoğunluğu artamayacak halkımıza hayırlı olsun diyebiliriz.” dedi.

“Meclis kararlarının takipçisiyiz”

Kent ölçeğinde ciddi bir talan süreci yaşandığına dikkat çeken Candan, “Kent ölçeğinde ciddi bir talan süreci  olduğunu görebiliyoruz, Kent İzleme Merkezimiz meclis kararlarını takip ediyor. Son iki aylık meclis kararları planlama ölçeğinde bir özelleştirme ile karşı karşıyayız. Kültür sanat alanlarının sosyal alanların özelleştirmesi ile karşı karşıyayız. Planlama süreçlerini ve yaşam alanlarını doğrudan etkileyecek bir planlama süreci var.

 


Toplam Görüntülenme : 10147
Kategori Haberleri

Ankapark ihalesi 3.kez ertelendi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyük kamu israfı  ve hukuksuzluğun  simgesi olan  Başkent'in kara deliği haline gelen Ankapark'ın işletme ihalesinin 3.kez ertelenmesini değerlendirdi.  
19 Temmuz 2018
Yıkım ihalesine çıkılan 19 Mayıs Stadyumu için Koruma Kurulu’ndan izin alınmamış
Gençlik Spor Bakanlığı’nın yıkımı için ihaleye çıktığı 19 Mayıs Stadyumu için Koruma Kurulu’ndan izin alınmadığı ortaya çıktı.
11 Temmuz 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
11 Temmuz 2018
Zafer Parkı’nı kurbanlık koyun gibi boyadılar, ağaçları işaretlediler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, metro yapımı için Zafer Parkı’nın 2020 yılına kadar Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesini sert eleştirdi.
08 Temmuz 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!