GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Beşevler’de yürütmeyi durdurma kararı

Beşevler’de yürütmeyi durdurma kararı

Beşevler’de Yüksek Öğretmen Okulu alanında Büyükşehir Belediye meclisi plan değişikliği mahkeme kararı ile durduruldu.

Beşevler’de bulunan Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan "Yüksek Öğretmen Okulu" alanının 2.5 emsal hmax  serbest  resmi kurum alanına dönüştürülmesine olanak sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınmıştı. Mahkeme Bilirkişi raporuna da atıfta bulunarak yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bilirkişi raporunda söz konusu plan değişikliğinde  eklenecek nüfusun “ bölgenin ulaşım ve dolaşım sistemine etkilerinin göz ardı edildiği, yine bölgenin üniversiteler bölgesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, alanda zaten yüksek miktarda olan gündüz nüfusunun  daha da aratacağı, ayrıca alanda mevcut plan ile fiili kullanım arasındaki çelişkinin bertaraf edilmesi amacıyla plan değişikliğine gidilmesinde alana ilişkin 2007 yılında onaylanan ve üst ölçekli plan olması nedeniyle referans plan özelliği taşıyan 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı hükümlerinin dikkate alınmadığı” ifadeleri yer almaktadır.

Söz konusu mahkeme kararına ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mahkeme kararını olumlu buluyoruz” dedi. Candan, “Alandaki Yüksek Öğretmen Okulu Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsisli, Öğretmen okulu çevredeki tüm yapılar ile bütünlük içerisinde bulunuyor. Beşevler alanın tescili için Koruma Kurulu’na başvurmuştuk, tescillenmeyince koruma kuruluna açtığımız dava devam ediyor. Tescil davasını açtıktan sonra Büyükşehir Belediyesi alan için hmax serbest bir plan değişikliği yaptı.  Plan değişikliğinin yoğunluğu artırabileceği uyarısında bulunmuştuk. Plan değişikliğini  de yargıya taşıdık. Yüksek Öğretmen Okulu’na ilişkin plan değişikliği kararı içinde 8. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dava lehimize sonuçlandı. Bu süreçte oradaki binalar yıkılmayacak trafik yoğunluğu artamayacak halkımıza hayırlı olsun diyebiliriz.” dedi.

“Meclis kararlarının takipçisiyiz”

Kent ölçeğinde ciddi bir talan süreci yaşandığına dikkat çeken Candan, “Kent ölçeğinde ciddi bir talan süreci  olduğunu görebiliyoruz, Kent İzleme Merkezimiz meclis kararlarını takip ediyor. Son iki aylık meclis kararları planlama ölçeğinde bir özelleştirme ile karşı karşıyayız. Kültür sanat alanlarının sosyal alanların özelleştirmesi ile karşı karşıyayız. Planlama süreçlerini ve yaşam alanlarını doğrudan etkileyecek bir planlama süreci var.

 


Toplam Görüntülenme : 11410
Kategori Haberleri

Bu proje Ulus tarihi kent merkezini içinden çıkılmaz hale getirecek
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın, Belediye meclis gündemine gelen ve sonrasında sosyal medya hesabından paylaştığı Ulus tarihi kent merkezini ve ulaşımını katledecek  ‘Yeni Ulus Meydanı Projesi’ne tepki gösterdi.
22 Eylül 2018
Ankara’nın kara deliği Ankapark ihalesi hukuksuzdur, mücadeleye devam edeceğiz
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, altıncısı yapılan ve GBM Ticaret A.Ş. ile Çelik Ortak Girişim Grubu tarafından 29 yıllığına  alınan Ankapark ihalesi için  “Bu ihale Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına ihanetin belgesidir. Hukuksuzdur.  AOÇ’ye ihanet edenlerin hepsi yargılanacak” diyerek tepki gösterdi.
21 Eylül 2018
Ankapark ihalesi 5.kez yine ertelendi
İhaleyi Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi sekreteryası Redife Kolçak da takip etmek istedi.
06 Eylül 2018
Mimarların ve halkın mücadelesi Büyükşehir Belediye Meclisi’ni hizaya getirdi
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Çayyolu’nda orman alanının yapılaşmaya açmak için yaptığı plan değişiklikleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Çayyolu sakinlerinin verdiği mücadele sonucu iptal edilirken orman alanı eski statüsüne kavuştu. Zafer kamu yararını savunanların oldu.
09 Ağustos 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!