GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Papazın Bağı’na ticari rekreasyon alanı yargıya gidiyor

Papazın Bağı'na ticari rekreasyon alanı yargıya gidiyor

1. Derece doğal sit alanı olan Papazın Bağı’nda yer alan, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait olan  1690 ada 53,68,70 parsellerde  Belediye'nin kendine özel plan yapmasına mimarlardan tepki geldi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Büyükşehir kamuyu değil kendini düşünüyor, kendine özel plan yapıyor. Papazın Bağı'nın devamında yeşil ağırlıklı olan alanın ticarete dönüşmesine izin vermeyiz, yargıya gidiyoruz" dedi.  

"Papazın bağı yapılaşma tehdidi altında"

Plan değişikliğine konu olan parsel, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 13.07.1994 tarih ve 3591 sayılı kararı ile 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiş olan “Papazın Bağı”nın altında bulunmaktadır diyen Candan şöyle devam etti."Bu alanda daha önce yapılan 1/5000'lik plana açılan davada iptal kararı verilmiş ve alan plansız kalmıştır. Büyükşehir Belediyesi kendi mülkiyetindeki alana plan yaparak burayı ticarete açmaktadır. E:1.20 ne demek?, Papazın Bağı yapılaşma tehdidi altında. 1956 yılından bu yana bu alana yönelik rant kaygıları artmış defalarca kez plan değişiklikleri yapılmıştır. Burası Papazın bağı içerisinde  yeşil alandır.Plansız bir alana da kamusal bir plan yapmak yerine kendine özel bir plan yaparak Papazın Bağı'nı ticari alana dönüştürülmesi kabul edilemez. Plan değişikliğine dava açıyoruz. Papazın Bağı; ağaçlarıyla, bitki örtüsüyle, yeraltı su kaynaklarıyla  hepimizin değeridir.Ranta teslim etmeyiz"


Toplam Görüntülenme : 18558
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!