GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Papazın Bağı’na ticari rekreasyon alanı yargıya gidiyor

Papazın Bağı'na ticari rekreasyon alanı yargıya gidiyor

1. Derece doğal sit alanı olan Papazın Bağı’nda yer alan, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait olan  1690 ada 53,68,70 parsellerde  Belediye'nin kendine özel plan yapmasına mimarlardan tepki geldi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Büyükşehir kamuyu değil kendini düşünüyor, kendine özel plan yapıyor. Papazın Bağı'nın devamında yeşil ağırlıklı olan alanın ticarete dönüşmesine izin vermeyiz, yargıya gidiyoruz" dedi.  

"Papazın bağı yapılaşma tehdidi altında"

Plan değişikliğine konu olan parsel, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 13.07.1994 tarih ve 3591 sayılı kararı ile 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiş olan “Papazın Bağı”nın altında bulunmaktadır diyen Candan şöyle devam etti."Bu alanda daha önce yapılan 1/5000'lik plana açılan davada iptal kararı verilmiş ve alan plansız kalmıştır. Büyükşehir Belediyesi kendi mülkiyetindeki alana plan yaparak burayı ticarete açmaktadır. E:1.20 ne demek?, Papazın Bağı yapılaşma tehdidi altında. 1956 yılından bu yana bu alana yönelik rant kaygıları artmış defalarca kez plan değişiklikleri yapılmıştır. Burası Papazın bağı içerisinde  yeşil alandır.Plansız bir alana da kamusal bir plan yapmak yerine kendine özel bir plan yaparak Papazın Bağı'nı ticari alana dönüştürülmesi kabul edilemez. Plan değişikliğine dava açıyoruz. Papazın Bağı; ağaçlarıyla, bitki örtüsüyle, yeraltı su kaynaklarıyla  hepimizin değeridir.Ranta teslim etmeyiz"


Toplam Görüntülenme : 20040
Kategori Haberleri

Yargı, Bükreş Cami’nin tescil kaldırma kararının yürütmesini durdurdu
Bükreş Cami olarak bilinen Çankaya Merkez Cami’nin korunması gerekli kültür varlığı listesinden çıkartılması kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne yargıdan sevindirici haber geldi. Yargı Bükreş caminin kültür varlığı tescilinin kaldırılmasını kararının yürütmesini durdurdu.
06 Aralık 2019
7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!