GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
“Ankara’da salgın varmış”

“Ankara’da salgın varmış”

Büyükşehir Belediyesi’nin ihale süreçleri için ihale takip merkezi kuran mimarlar yapım ihalelerindeki süreçleri mercek altına aldı.  

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Büyükşehir Belediyesi’nin olağanüstü hal koşullarında uygulanan  kamu ihale kanununun 21b maddesine göre ihaleye çıktığını söyleyerek tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “  Büyükşehir Belediyesi Tweeter’da vakit geçirirken bizler ihale süreçlerini takip ediyoruz. İhale Takip Merkezimiz ihaleleri mercek altına alıyor. Büyükşehir Belediyesi dört tip ihale yapıyor, yapım ihalesi, mal alım ihalesi, hizmet ihalesi bir de her vukuatlı kentsel alanlar olan Ulus Tarihi Kent Merkezi, AOÇ, Ankapark v.b de yapılan işlerle ilgili  kapsam dışı ihale süreçleri var. 2015 yılında Büyükşehir Belediyesi 45 tane yapım ihalesi 182 tane hizmet ihalesi yapmış,  307 tanede mal alım ihalesi yapmış. Yapım ihalelerinden 45 ihalenin 12 sini 21 b maddesinden pazarlık usulu ile yapmış. 21-b maddesi doğal afetler, salgın hastalıklar can ve mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine  ihalenin ivedi olarak  yapılmasının zorunlu olması” yani olağanüstü hallerde ihale yapılmasını öngörüyor. Büyükşehir Belediyesi bu yıl içinde yaptığı 12 ihaleyi bu maddeyle yapıyor.  Altındağ Hıdırlık Tepe, Atıf Bey İsmet Paşa Kentsel Dönüşüm Alanı  hangi olağanüstü hallerden kaynaklı  21 b’den ihale ediliyor.? Ankara’da salgın var da biz mi bilmiyorduk? İhale süreçlerinin ve meclis kararlarının izlerini sürüyoruz" dedi.

Dikmen Vadisi ihalesinin  21 b den yapılan ihalesi iptal  edildikten sonra 3 gün içinde yeniden ihaleye çıkıyor,  ihale sonuçlanmış 55 gündür sonuç açıklanmıyor diyen Candan“Dikmen Vadisi son etabında 233 kişi hak sahibinin gecekondularının yıkılması işi 21-b’den çıkıyor. Burada da bilmediğimiz büyük ölçekli bir afet var herhalde. 27 Ağustos ta ihale çıkıyor ihale 14 eylül’de iptal ediliyor.  İhale iptalini nedeni ihale niteliğinin ve miktarının değişmesi.  İhale iptal edildikten üç gün sonra 17 Eylül’de tekrar ihaleye çıkıyor.  İhalenin niteliğine bakıyoruz aynı gecekondu yıkım işi. Miktar değişmiş diye iptal edilen ihaleye bakıyoruz, yine233 konutun yıkım işi. Olağanüstü koşullarda yapılan bu ihalenin sonucu 55 gündür açıklamıyor. Hani acildi? Niye 55 gündür açıklamıyorsunuz? Hiç kimse 21-b’den ihale açıp 55 gündür ihale sonucunun açıklanmasını bekleyemez. Dikmen son etap ihalesini  yargıya taşıyacağız. Kentsel dönüşüm alanlarına ilişkin ihaleleri 21 b üzerinden ihale ederseniz bu tartışmalı bir durum olur. Olağanüstü koşullar diye yapılan ihaleleri inceliyoruz. 21-b ile yapılan tüm ihalelere kaygıyla bakıyoruz. Orada bir sel mi yaşanacak doğal afet beklentisi mi var, salgın hastalık var da biz mi duymadık, hani doğal afet ve salgın hastalık Ankara'yı kapladı, raporlarını açıklasınlar da  herkes bilsin?  2015 yılı içinde yapım ihalelerinde  9 ihale iptal edilmiş durumda. Her bir ihale için 900 küsur para yatırılıyor. İhaleye çıkma bedeli 8 işçinin maaşına bedel kamuyu zarara uğrattıkları için bunu karşılamalılar. 25 yıldır ihale yapıyorlar hala öğrenememişler. ”

“21-b ihalelerinin raporunu istiyoruz”

Candan 21-b’den yaptıkları ihaleler için Büyükşehir Belediyesi’nden rapor isteyeceğiz diyerek, “ İşin yapım süreci 500 gün ile 1050 gün arasında değişiyor yani yapım sürecinde de acil bir durum olmadığı ortada. Ama 21-b ile ihaleye çıkıyorlar. Bu aciliyet ve olağanüstü hal koşulları kimler için acaba? Bizim için acil değil. Ulaşımın çözülmesi bizim için acil. Engellilerle ilgili asansör yapım ihalesi iptal ediliyor bu bizim için acil. Bu ihaleyi açık ihale yapıyor, sonrada iptal ediyor. Aciliyeti olan işi 21bden yapmıyor, olmayanı 21 b den yapıyor.” İfadelerini kullandı.

“Tweeter’da tartışmam, Gökçek ile hiç tartışmam ”

Gazeteciler tarafından  Gökçek'in tweeter da yaptığı tartışmalara ilişkin sorulan soruya Candan, "tweeter 'da tartışmam, Gökçek'le hiç tartışmam, aldığım eğitim ve temsil ettiğim kurumun saygınlığı ve Belediye Başkanı’nın üslupsuz tavrı nedeniyle doğrudan muhatabım değil " diye cevap verdi.  

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: “ Doğal afet, savaş koşulları, salgın hastalık nedeniyle çıkılabilecek 21- b maddesi ihalesine göre eğer salgın hastalık varsa Ankara’da doğal afet varsa çıkıp kamuoyuna söylemeleri gerekiyor. Ankara’nın acil sorunu trafik sorunudur. Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundadır. Belediye Başkanı’ndan beklenen Ankara’nın sorunlarına çözüm üretmektir. Kamu kaynaklarının doğru kullanılmadığı yönünde ciddi kaygılarımız var.” dedi

Kadında karşı şiddetle mücadele günü

Bugünün kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü olduğunu hatırlatan Candan, bir kadın yönetici olarak yöneticilerin şiddetine maruz kaldığını da söyledi.  “ Yöneticiler tarafından sıkça şiddetle karşılaştığımız söyleyebilirim bir kadın yöneticinin fotoğraflarının astırılmasının azmettiricisi olan Büyükşehir Belediye Başkanı acilen istifa etmeli. Kadınların verdiği mücadele özgürlük, eşitlik ve adalet mücadelesidir. ” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise kadınların mücadelesinin yanındayız mesajını verdi.


Toplam Görüntülenme : 19386
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!