GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Ankara’nın kent panoraması noktası yapılaşmaya açılıyor

Ankara'nın kent panoraması noktası yapılaşmaya açılıyor

Mimarlar "Çaldağ" kentsel dönüşümü yargıya taşıdı. Mimarlar, Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara'nın en önemli bakı noktası olan  Çaldağ'ında , yapmak istediği kentsel dönüşüm planlarını yargıya taşıdı. 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyükşehir Belediye Meclisinden onaylanan Çankaya İlçesi Çaldağ Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları değişikliği işleminin yürütmesinin durdurulmasını isteyerek yargıya taşıdı.  TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Ankara'nın en önemli bakı noktası olan Çaldağ (keklikpınarı)  yeşil alan olmalı.Çaldağ'ında yüksek yoğunluklu yapılaşmayı içeren kentsel dönüşümü yargıya taşıdık "dedi."Prag'da Petrin Tepesi neyse Ankara'da Çaldağ Tepesi odur"

Deniz seviyesinden 1293 metre yükseklikte olan Çaldağ Tepesi'ni  yapılaşmaya açmak akla ziyan bir durumdur. Ankara'ya yapılacak en büyük kötülüklerden birisidir.Herkes Ankara'yı Çaldağ'ından görmeli diyen Candan şunları söyledi."Gelişmiş ülkelerde kent panoramasının  görüldüğü tepeler, turizm açısından en değerli kamusal mekanlar olarak değerlendirilirken, maalesef bizde kent planlamasından mimarlıktan ve yapılı çevreden bir nebze nasibini almamış  yöneticilerin elinde en önemli değerlerimiz ranta kurban ediliyor.Viyana'da Kahlenberg  Tepesi, Budapeşte'de Gellert Tepesi, Floransa'da Michelangelo Tepesi,   Prag'da Petrin Tepesi  o kent için ne ise Ankara'da Çaldağ Tepesi'de öyledir. Yapılaşma olmayan alana yükseklik  serbest ve 2 emsal verilerek, alanın yarısından fazlası konuta açılmaktadır.  Plan notlarında yapı yoğunluğu
arttırılmış. Büyükşehir Belediyesi 2012’de aynı bölgede yaptığı planlarda bölgenin  %70’ini açık ve yeşil alan düzenlerken bugün yapılan plan değişikliği ile aynı bölgeyi  yüksek yoğunluklu konuta açıyor. Çaldağ Tepesi, parası olanların konut aldığı bir tepe değil,  herkesin tepesi olmalı, Ankara'nın panoramik görüntüsü, satılamaz."

Candan ayrıca ,ilk plan değişikliği ile Emsal:1.60 ve hmax= Serbest yapılaşma koşulları ardından da ikinci plan değişikliği ile Emsal:2.00, Hmax= serbest ve emsal harici alanları ile konut alanlarında ticari kullanımlara olanak tanıyan yapılaşma koşullarının belirlendiğini,planların bilimsel bir gerekçeye dayandırılmadığını belirtti.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 
Not: fotoğraf Ahmet Soyak arşivinden

 


Toplam Görüntülenme : 21169
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!