GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Ankara’nın kent panoraması noktası yapılaşmaya açılıyor

Ankara'nın kent panoraması noktası yapılaşmaya açılıyor

Mimarlar "Çaldağ" kentsel dönüşümü yargıya taşıdı. Mimarlar, Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara'nın en önemli bakı noktası olan  Çaldağ'ında , yapmak istediği kentsel dönüşüm planlarını yargıya taşıdı. 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyükşehir Belediye Meclisinden onaylanan Çankaya İlçesi Çaldağ Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları değişikliği işleminin yürütmesinin durdurulmasını isteyerek yargıya taşıdı.  TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Ankara'nın en önemli bakı noktası olan Çaldağ (keklikpınarı)  yeşil alan olmalı.Çaldağ'ında yüksek yoğunluklu yapılaşmayı içeren kentsel dönüşümü yargıya taşıdık "dedi."Prag'da Petrin Tepesi neyse Ankara'da Çaldağ Tepesi odur"

Deniz seviyesinden 1293 metre yükseklikte olan Çaldağ Tepesi'ni  yapılaşmaya açmak akla ziyan bir durumdur. Ankara'ya yapılacak en büyük kötülüklerden birisidir.Herkes Ankara'yı Çaldağ'ından görmeli diyen Candan şunları söyledi."Gelişmiş ülkelerde kent panoramasının  görüldüğü tepeler, turizm açısından en değerli kamusal mekanlar olarak değerlendirilirken, maalesef bizde kent planlamasından mimarlıktan ve yapılı çevreden bir nebze nasibini almamış  yöneticilerin elinde en önemli değerlerimiz ranta kurban ediliyor.Viyana'da Kahlenberg  Tepesi, Budapeşte'de Gellert Tepesi, Floransa'da Michelangelo Tepesi,   Prag'da Petrin Tepesi  o kent için ne ise Ankara'da Çaldağ Tepesi'de öyledir. Yapılaşma olmayan alana yükseklik  serbest ve 2 emsal verilerek, alanın yarısından fazlası konuta açılmaktadır.  Plan notlarında yapı yoğunluğu
arttırılmış. Büyükşehir Belediyesi 2012’de aynı bölgede yaptığı planlarda bölgenin  %70’ini açık ve yeşil alan düzenlerken bugün yapılan plan değişikliği ile aynı bölgeyi  yüksek yoğunluklu konuta açıyor. Çaldağ Tepesi, parası olanların konut aldığı bir tepe değil,  herkesin tepesi olmalı, Ankara'nın panoramik görüntüsü, satılamaz."

Candan ayrıca ,ilk plan değişikliği ile Emsal:1.60 ve hmax= Serbest yapılaşma koşulları ardından da ikinci plan değişikliği ile Emsal:2.00, Hmax= serbest ve emsal harici alanları ile konut alanlarında ticari kullanımlara olanak tanıyan yapılaşma koşullarının belirlendiğini,planların bilimsel bir gerekçeye dayandırılmadığını belirtti.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 
Not: fotoğraf Ahmet Soyak arşivinden

 


Toplam Görüntülenme : 22601
Kategori Haberleri

Yargı, Bükreş Cami’nin tescil kaldırma kararının yürütmesini durdurdu
Bükreş Cami olarak bilinen Çankaya Merkez Cami’nin korunması gerekli kültür varlığı listesinden çıkartılması kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne yargıdan sevindirici haber geldi. Yargı Bükreş caminin kültür varlığı tescilinin kaldırılmasını kararının yürütmesini durdurdu.
06 Aralık 2019
7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!