GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Saraçoğu’nda UNESCO’ya başvuru için Bakanlığa yazdı

Mimarlar Saraçoğu’nda UNESCO’ya başvuru için Bakanlığa yazdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Saraçoğlu Mahallesi için UNESCO’ya başvuru dosyası hazırladı bakanlıklara gönderdi. Ayrıca Oda yöneticileri Saraçoğlu Mahallesi’nin geleceğine ilişkin endişelerini dile getirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nin boşaltılması yeni bir dönemin başladığını gösteriyor,  Çevre şehircilik Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı’na başvuru yapıyoruz.  Saraçoğlu Mahallesi’nin kültürel peyzaj alanı ilan edilmesi için UNESCO’ya başvuru yapmasını istiyoruz. Hem tarihsel değeri, hem Cumhuriyet’in ilk konut alanı, Mahalle’nin insan ölçeğinde, insan ilişkileriyle birlikte Cumhuriyet’in bellek mekânlarından ve simge mekanlarından birisidir. UNESCO’ya başvur diyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dosya gönderiyoruz. Umarız Atatürk Orman Çiftliği’ndeki gibi UNESCO’ya başvur dediğimizdeki gibi  “antik çağlardan kalmamıştır” diyerek bizlere cevap vermezler. Saraçoğlu kent için oldukça değerlidir. Uluslarası ölçekte ve Birleşmiş Milletler nezdinde çalışmalarımız devam ediyor. Alanda ağaçlar tescilli, yapılar tescilli, alan tescilli UNESCO’ya başvuru yapılmasını istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

“Saraçoğlu için endişeliyiz”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: “Kızılay kent merkezinin geleceği,  bakanlıklar bölgesinin geleceği ki bakanlıkların da taşındığını görüyoruz artık.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni binasına taşınacak.  Kamuoyu bu alanlarla ilgili bilgilendirilmek istiyor.  Saraçoğlu Mahallesi’ne ilişkin kamuoyu bilgi istiyor. Saraçoğlu Mahallesi şu an boşaltıldı ama bundan sonrası ne olacak? Malesef Türkiye’de hükümet eliyle gizli kapaklı iş mi yapılıyor? Saraçoğlu gibi topluma mal olmuş alanların toplum hizmetinde kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Saraçoğlu Mahallesinin başına ne gelecek diye ciddi anlamda bir endişemiz var” dedi. 

Saraçoğlu Mahallesi’nin TÜRGEV’e verildiğine dair haberlere yayın yasağı getirilmesi hakkında ne düşşündüklerini soran bir gazeteciye ise Candan şöyle cevap verdi: “ TÜRGEV iddialarını bizler de Saraçoğlu Mahallesi için duyduk. Tüm Resmi kurumlarla yazışmalarımızda, tahsis olup olmadığını sorduk. Bu sorulara kurumlar “herhangi bir tahsis yok” dediler. Yine de endişelerimiz var.”

 

 

 


Toplam Görüntülenme : 20678
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!