GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Saraçoğu’nda UNESCO’ya başvuru için Bakanlığa yazdı

Mimarlar Saraçoğu’nda UNESCO’ya başvuru için Bakanlığa yazdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Saraçoğlu Mahallesi için UNESCO’ya başvuru dosyası hazırladı bakanlıklara gönderdi. Ayrıca Oda yöneticileri Saraçoğlu Mahallesi’nin geleceğine ilişkin endişelerini dile getirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nin boşaltılması yeni bir dönemin başladığını gösteriyor,  Çevre şehircilik Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı’na başvuru yapıyoruz.  Saraçoğlu Mahallesi’nin kültürel peyzaj alanı ilan edilmesi için UNESCO’ya başvuru yapmasını istiyoruz. Hem tarihsel değeri, hem Cumhuriyet’in ilk konut alanı, Mahalle’nin insan ölçeğinde, insan ilişkileriyle birlikte Cumhuriyet’in bellek mekânlarından ve simge mekanlarından birisidir. UNESCO’ya başvur diyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dosya gönderiyoruz. Umarız Atatürk Orman Çiftliği’ndeki gibi UNESCO’ya başvur dediğimizdeki gibi  “antik çağlardan kalmamıştır” diyerek bizlere cevap vermezler. Saraçoğlu kent için oldukça değerlidir. Uluslarası ölçekte ve Birleşmiş Milletler nezdinde çalışmalarımız devam ediyor. Alanda ağaçlar tescilli, yapılar tescilli, alan tescilli UNESCO’ya başvuru yapılmasını istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

“Saraçoğlu için endişeliyiz”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: “Kızılay kent merkezinin geleceği,  bakanlıklar bölgesinin geleceği ki bakanlıkların da taşındığını görüyoruz artık.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni binasına taşınacak.  Kamuoyu bu alanlarla ilgili bilgilendirilmek istiyor.  Saraçoğlu Mahallesi’ne ilişkin kamuoyu bilgi istiyor. Saraçoğlu Mahallesi şu an boşaltıldı ama bundan sonrası ne olacak? Malesef Türkiye’de hükümet eliyle gizli kapaklı iş mi yapılıyor? Saraçoğlu gibi topluma mal olmuş alanların toplum hizmetinde kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Saraçoğlu Mahallesinin başına ne gelecek diye ciddi anlamda bir endişemiz var” dedi. 

Saraçoğlu Mahallesi’nin TÜRGEV’e verildiğine dair haberlere yayın yasağı getirilmesi hakkında ne düşşündüklerini soran bir gazeteciye ise Candan şöyle cevap verdi: “ TÜRGEV iddialarını bizler de Saraçoğlu Mahallesi için duyduk. Tüm Resmi kurumlarla yazışmalarımızda, tahsis olup olmadığını sorduk. Bu sorulara kurumlar “herhangi bir tahsis yok” dediler. Yine de endişelerimiz var.”

 

 

 


Toplam Görüntülenme : 22901
Kategori Haberleri

Yargı, Oyak’ta kamu yararını gözetti, Mimarlar Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne inşaatı mühürle çağrısı yaptı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bilime, tekniğe ve kamu yararına aykırı uygulamalara karşı mücadele etmeye devam ediyor.
10 Ocak 2020
Mimarlar, STK’ler ve DKÖ’ler Kanal İstanbul’a Ankara’dan itiraz etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri ve vatandaşlar,  Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin hazırlanan ÇED raporuna itiraz dilekçesini Ankara Çevre İl Şehircilik Müdürlüğü’ne verdi.
02 Ocak 2020
Mimarı izin vermedi, yargı Atakule’nin ruhsatını iptal etti
 Ankara’nın simge mekânlarından Atakule’nin kule kısmı hariç, yıkılarak yerine yeni alışveriş merkezi yapılmasını yargıya taşıyan Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç yargıdan mimarlar için zaferle döndü.
30 Aralık 2019
Bilirkişiler, Güvenpark planlarına ilişkin bilim ve teknik dersi verdi
Ankara 7. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na sunulan bilirkişi raporu ders verdi. Bilirkişiler mahkemeye, plan kararlarının koruma ve imar mevzuatına, planlama ve şehircilik ilkelerine, tasarım kriterlerine ve kamu yararına aykırı olduğu görüşünü sundu.
17 Aralık 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!