GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Gökçek’in kent kapıları “eleştirel sanata” konu oldu

Gökçek’in kent kapıları “eleştirel sanata” konu oldu  

Mimarlar Odası Ankara Şubesi atölye çalışmaları ile “kapalı kent”  sergisine imza attı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı kent kapılarından yola çıkan serginin hazırlanışında Alper İpek, Can Bilen, Cansu Zengin, Cem Dedekargınoğlu,  Deniz Can, Ezgi Özpamir, Gülşah Akdemir, Melda Yavuz, Nadire Nur, Pelin Yıldız, Yasin Şirin ve Yiğit Acar görev alıyor. Mimarlık haftasındaki “kapını da al git” atölyesinden, sergi sunumuna getirilen çalışmalar Mimarlar Odası sergi salonunda sergileniyor. Sergi açılışı kentlilerin yoğun ilgisini çekti. Açılış konuşmasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptı. Candan, “ Ankara  Büyükşehir Belediyesi’nin kent kapılarını, katılımcı bir belediye olmaktan uzak, Belediye’nin kentlilere sormadan ben yaptım oldu mantığı ile yaptığı kapılar a eleştirel bir gözle bakan bu sergi çok şey aifade ediyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Kentlileri dışlayan kent kapıları

Serginin koordinatörlüğünün üstlenen Cem Dedekargınoğlu, “ Büyükşehir Belediyesi kentlilere, bu kentin sahiplerine hiç bir şey sormadan ve fikrimizi almadan kent kapıları yaptı. Kentlileri dışlayan kent kapıları yapıldı. Bir sabah kentte bu kapılara uyandık. Kenti çevreleyen bizleri çevreleyen kapılardan yola çıkarak kente hapsolmayı, kentliliği ve bu tahakkümü anlatmak istedik. Sergiyi hazırlama fırsatını bizlere veren Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne çok teşekkür ederiz.” dedi.

Atölye grubu deneysel bir çalışma olarak tarifledikleri “kapalı kent” sergisini, “ kent kapılarından hareketle, kentlerimizi kuşatan tahakkümün dışladığı bizlerin, verili kentsel elemanlar üzerinden nasıl eleştiriler ve öneriler getirilebildiğine ilişkin mimarlık, şehircilik ve sanat alnlarının birlikte çalıştığı eleştirel bir deney alanıdır” ifadeleriyle aktarıyorlar.

Kent Kapıları sergisi 7 Şubat’a kadar Mimarlar Odası’nda görülebilecek. 


Toplam Görüntülenme : 19242
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!