GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Saraçoğlu İçin Almanya Büyükelçisi ile görüştü

Mimarlar Saraçoğlu İçin Almanya Büyükelçisi ile görüştü

Mimarı Alman Paul Bonatz olan Saraçoğlu Mahallesi’nin ortak kültürel miras olarak gelecek kuşaklara taşınması için Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Almanya Büyükelçisi Sayın Martin Erdmann ile görüştü.

Saraçoğlu Mahallesi hakkında bilgilendirme yapılan görüşmeye, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya, Ankara Şube Uluslar arası ilişkiler koordinatörü Bülent Batuman, Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Aytek İtez, Genel Sekreter Çiğdem Alp ve Prof.Dr.Aydan Balamir,Revşan Deniz Çobanoğlu  katıldı.

 

“Saraçoğlu için Uluslararası işbirliği”

Almanya Büyükelçisi Sayın Martin Edmann ve beraberinde eşi Bayan Marion Erdmann, Kültür Bölümü Baskani Rainer Sulzer, Kültür Bölümü Baskan Yardımcısı Charlotte Reinl ve Protokol Görevlisi Emel Ermete ile Mimarlar Odası heyetini rezidansında karşıladı. Görüşme sonrası açıklama yapan mimarlar, Saraçoğlu Mahallesi’nin kültürel miras olarak sahiplenilmesi konusunda işbirliği mesajlarını aldıklarını belirttiler. Görüşme sonrası basına yazılı açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Saraçoğlu Mahallesi,  Alman mimar Paul Bonatz tarafından yapılan kültürel mirasıdır. Cumhuriyetin başkenti Ankara Almanca konuşan mimarların projeleriyle şekillenmiştir. Bu  mirası koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak, üzere yaptığımız görüşme Saraçoğlu Mahallesinin değeri ve potansiyelleri üzerine neler yapılabilir içeriğinde idi.  Olumlu bir görüşmeydi. Önümüzdeki günlerde, mimarlık örgütleri ile birlikte, Saraçoğlu Mahallesi’nin korunarak yaşatılması konusunda Almanya Büyükelçiliği ile bir dizi farkındalık etkinlikleri koordine edilmesi planlanıyor.”


Toplam Görüntülenme : 19712
Kategori Haberleri

Yargı, Oyak’ta kamu yararını gözetti, Mimarlar Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne inşaatı mühürle çağrısı yaptı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bilime, tekniğe ve kamu yararına aykırı uygulamalara karşı mücadele etmeye devam ediyor.
10 Ocak 2020
Mimarlar, STK’ler ve DKÖ’ler Kanal İstanbul’a Ankara’dan itiraz etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri ve vatandaşlar,  Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin hazırlanan ÇED raporuna itiraz dilekçesini Ankara Çevre İl Şehircilik Müdürlüğü’ne verdi.
02 Ocak 2020
Mimarı izin vermedi, yargı Atakule’nin ruhsatını iptal etti
 Ankara’nın simge mekânlarından Atakule’nin kule kısmı hariç, yıkılarak yerine yeni alışveriş merkezi yapılmasını yargıya taşıyan Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç yargıdan mimarlar için zaferle döndü.
30 Aralık 2019
Bilirkişiler, Güvenpark planlarına ilişkin bilim ve teknik dersi verdi
Ankara 7. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na sunulan bilirkişi raporu ders verdi. Bilirkişiler mahkemeye, plan kararlarının koruma ve imar mevzuatına, planlama ve şehircilik ilkelerine, tasarım kriterlerine ve kamu yararına aykırı olduğu görüşünü sundu.
17 Aralık 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!