GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Saraçoğlu İçin Almanya Büyükelçisi ile görüştü

Mimarlar Saraçoğlu İçin Almanya Büyükelçisi ile görüştü

Mimarı Alman Paul Bonatz olan Saraçoğlu Mahallesi’nin ortak kültürel miras olarak gelecek kuşaklara taşınması için Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Almanya Büyükelçisi Sayın Martin Erdmann ile görüştü.

Saraçoğlu Mahallesi hakkında bilgilendirme yapılan görüşmeye, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya, Ankara Şube Uluslar arası ilişkiler koordinatörü Bülent Batuman, Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Aytek İtez, Genel Sekreter Çiğdem Alp ve Prof.Dr.Aydan Balamir,Revşan Deniz Çobanoğlu  katıldı.

 

“Saraçoğlu için Uluslararası işbirliği”

Almanya Büyükelçisi Sayın Martin Edmann ve beraberinde eşi Bayan Marion Erdmann, Kültür Bölümü Baskani Rainer Sulzer, Kültür Bölümü Baskan Yardımcısı Charlotte Reinl ve Protokol Görevlisi Emel Ermete ile Mimarlar Odası heyetini rezidansında karşıladı. Görüşme sonrası açıklama yapan mimarlar, Saraçoğlu Mahallesi’nin kültürel miras olarak sahiplenilmesi konusunda işbirliği mesajlarını aldıklarını belirttiler. Görüşme sonrası basına yazılı açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Saraçoğlu Mahallesi,  Alman mimar Paul Bonatz tarafından yapılan kültürel mirasıdır. Cumhuriyetin başkenti Ankara Almanca konuşan mimarların projeleriyle şekillenmiştir. Bu  mirası koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak, üzere yaptığımız görüşme Saraçoğlu Mahallesinin değeri ve potansiyelleri üzerine neler yapılabilir içeriğinde idi.  Olumlu bir görüşmeydi. Önümüzdeki günlerde, mimarlık örgütleri ile birlikte, Saraçoğlu Mahallesi’nin korunarak yaşatılması konusunda Almanya Büyükelçiliği ile bir dizi farkındalık etkinlikleri koordine edilmesi planlanıyor.”


Toplam Görüntülenme : 17528
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!