GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Danıştay binasını yıkımdan kurtardı

Mimarlar Danıştay binasını yıkımdan kurtardı

Danıştay eski binasının korunması için açılan tescil davasında yıkımına mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Kızılay’da bulunan 1976 yılında tamamlanan mimar Sami Sisa ve Doğan Tekeli tarafından tasarlanan eski Danıştay Binası’nın kültür varlığı olarak tescil edilmesi talebi koruma kurulu tarafından reddedilince, tescil yargıya taşındı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Danıştay binasının taşınmaz kültür varlığı niteliğinde olduğu gerekçesiyle tescillenmesi için dava açtı. Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının yıkımı önlediğini binanın yıkılamayacağını belirterek şunları söyledi: “Kültür varlıklarının dava yoluyla tescillenmesi süreci uzun bir süredir gündemde, bu da koruma kurullarının verdikleri kararların ne kadar tartışmalı olduğunu ortaya koyması açısından üzücü. Yargının Danıştay binasının yıkımı sürecini durdurması sevindirici”

“Yıkma, koru”

Kent merkezinde bulunan, özgün bir yapı olan eski Danıştay binası cepheden bakıldığında mekanların işlevleri rahatlıkla okunabilmektedir. Yapı tasarımında işlevinin, strüktürünün ve malzemelerinin doğrudan ifadesine önem verilmiştir. Duruşma salonlarının bulunduğu ana salon, binanın yapım döneminin önemli bezeme elemanı olan seramik pano ile süslenmiştir diyen Candan şöyle devam etti: “Şu anda binanın yıkımı devam ediyor. Acilen yıkım işlemlerinin durdurulması gerekiyor. İlgili kurumlara resmi yazıları gönderdik. Mahkeme telafisi imkansız zararlar doğurmaması için yürütmeyi durdurma kararı vererek taraflardan bilgi ve belge istedi. Kültür Bakanlığı’ndan ve  Adalet Bakanlığı’ndan Eski Danıştay binasının yıkımına ilişkin bir işlem tesis edilip edilmediğinin, böyle bir işlemin tesis edilmiş olması halinde yıkım işlemlerine başlanıp başlanmadığının, yıkım işlemin karşı dava açılıp açılmadığının sorularak bu hususları açıklığa kavuşturacak tüm bilgi ve belgelerin gönderilmesini de istedi.”

“Yık-Yap” yaklaşımı ile dönem mimarilerinin yok edildiğinin altını çizen Candan, “Danıştay binası yarışma ile elde edilmiştir. Yapı fonksiyonalist yaklaşımla şekillendirilmiştir.Döneminin özgün yapılarının arasında kent için önemli bir yere sahiptir. Yık- yap kültürü ile Cumhuriyet dönemi mimarilerinin yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Bu anlayış kente zarar veriyor. Yıkma, koru” dedi.

 


Toplam Görüntülenme : 18661
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!