GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Bolu’daki Osmanlı arastasını belediye yıkmak istiyor, mimarlar yıkılmasın diyor

Bolu’daki Osmanlı arastasını belediye yıkmak istiyor, mimarlar yıkılmasın diyor

Bolu’daki tarihi arastanın yıkımı  mimarları ayağa kaldırdı

Bolu’nun çığlığını Mimarlar Odası Ankara Şubesi duydu. Bolu Belediyesi’nin tarihi arasta yapısını riskli yapı ilan etmesi mimarları harekete geçirdi.

Mimarlar Bolu’nun Merkez İlçesi Aktaş Mahallesinde yer alan tarihi çarşının yıkımına tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ankara Şube’nin coğrafyasında bulunan Bolu’daki tarihi yapıların korunmak yerine yıkılması sürecini kabul etmiyoruz.  Bolu Belediyesi Bolu Beyi gibi davranmamalı aklını başına almalı” dedi

“Ecdatlarının eserini bile yok ediyorlar”

Bolu Belediyesi Kentsel Dönüşüm adı altında tarihi arastayı yıkarak, bölgede yapılaşma yoğunlaşmayı artıyor. Buna asla müsaade etmeyeceğiz diyen Candan şöyle devam etti. “Bolu Belediyesi’nin yıkmak istediği yapı Posta Caddesi üzerindeki, 77 ada, 15,16,17 ve 21  nolu parselde bulunan ve 4 yapı şeklinde bir arada duran geleneksel Osmanlı arasta mimarisinin teknik özelliklerini taşıyan, iki katlı tarihi dükkan yapılarıdır. Arasta’nın yıkılması tarihi ve kültürel mirasımızın yok olması anlamına gelmektedir. Kültürden değerden anlamayan bir anlayış ile karşı karşıyayız.Osmanlı’dan kalan kültürel varlığımızın yıkılmasına izin vermeyeceğiz.Bu topraklarda var olmuş tüm kültürlerin  izleri bize emanet edilmiştir.  korumak bizim sorumluluğumuzdur. Tescili olan Yıldırım Beyazıt Cami’sine, Sultan Hamamı ve Süreyya Otel’e cephe veren Osmanlı Arastası aynı dönemin kültürüdür. Belediye  yapıları koruyup tescil ettireceğine yıkımı için uğraşıyor. Riskli yapı adı altında ecdatlarının eserini bile yok etmek istiyorlar. Bolu Belediye Başkanı hepimize ait olan Osmanlı Arastasını yıkmaya cüret ettiği için acilen görevden alınmalı. Raporu İçişleri Bakanlığı’na da göndereceğiz. Koruma kurulunu ve hükümeti göreve çağırıyoruz.Belediye Başkanınız neyi yıktığının farkında mı?” şeklinde konuştu.

Bolu Belediyesi’ne Köroğlu göndermesi

Posta Caddesi’nde bulunan günümüze kadar kalabilen nadir yapılardan biri de tarihi arasta dükkanları  olduğuna dikkat çeken Candan, “ Yapı kültür varlığı olarak tescillenmeli Koruma Kurulu’nu acilen görevini yapmaya davet ediyoruz. Bolu belediyesi, tarihi yapının mal sahiplerine 4 Mart tarihli yaptığı tebligatlarla 7 gün içerisinde boşaltma istiyor. Belediye’nin bu acelesini de anlamış değiliz. Yangından mal kaçırır gibi tarihi bir bölgeyi kurul kararını beklemeden yıkmak istemektedir. Bolu Belediyesi hakkında yapıların yıkımı halinde suç duyurusunda bulunacağız. Bolu Belediyesi Bolu beyi gibi davranırsa, Mimarlar Odası Ankara Şubesi de bu ülkede Köroğluların eksilmeyeceğini ona hatırlatır.” dedi.

 


Toplam Görüntülenme : 19948
Kategori Haberleri

Yargı, Oyak’ta kamu yararını gözetti, Mimarlar Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne inşaatı mühürle çağrısı yaptı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bilime, tekniğe ve kamu yararına aykırı uygulamalara karşı mücadele etmeye devam ediyor.
10 Ocak 2020
Mimarlar, STK’ler ve DKÖ’ler Kanal İstanbul’a Ankara’dan itiraz etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri ve vatandaşlar,  Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin hazırlanan ÇED raporuna itiraz dilekçesini Ankara Çevre İl Şehircilik Müdürlüğü’ne verdi.
02 Ocak 2020
Mimarı izin vermedi, yargı Atakule’nin ruhsatını iptal etti
 Ankara’nın simge mekânlarından Atakule’nin kule kısmı hariç, yıkılarak yerine yeni alışveriş merkezi yapılmasını yargıya taşıyan Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç yargıdan mimarlar için zaferle döndü.
30 Aralık 2019
Bilirkişiler, Güvenpark planlarına ilişkin bilim ve teknik dersi verdi
Ankara 7. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na sunulan bilirkişi raporu ders verdi. Bilirkişiler mahkemeye, plan kararlarının koruma ve imar mevzuatına, planlama ve şehircilik ilkelerine, tasarım kriterlerine ve kamu yararına aykırı olduğu görüşünü sundu.
17 Aralık 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!