GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Bolu’daki Osmanlı arastasını belediye yıkmak istiyor, mimarlar yıkılmasın diyor

Bolu’daki Osmanlı arastasını belediye yıkmak istiyor, mimarlar yıkılmasın diyor

Bolu’daki tarihi arastanın yıkımı  mimarları ayağa kaldırdı

Bolu’nun çığlığını Mimarlar Odası Ankara Şubesi duydu. Bolu Belediyesi’nin tarihi arasta yapısını riskli yapı ilan etmesi mimarları harekete geçirdi.

Mimarlar Bolu’nun Merkez İlçesi Aktaş Mahallesinde yer alan tarihi çarşının yıkımına tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ankara Şube’nin coğrafyasında bulunan Bolu’daki tarihi yapıların korunmak yerine yıkılması sürecini kabul etmiyoruz.  Bolu Belediyesi Bolu Beyi gibi davranmamalı aklını başına almalı” dedi

“Ecdatlarının eserini bile yok ediyorlar”

Bolu Belediyesi Kentsel Dönüşüm adı altında tarihi arastayı yıkarak, bölgede yapılaşma yoğunlaşmayı artıyor. Buna asla müsaade etmeyeceğiz diyen Candan şöyle devam etti. “Bolu Belediyesi’nin yıkmak istediği yapı Posta Caddesi üzerindeki, 77 ada, 15,16,17 ve 21  nolu parselde bulunan ve 4 yapı şeklinde bir arada duran geleneksel Osmanlı arasta mimarisinin teknik özelliklerini taşıyan, iki katlı tarihi dükkan yapılarıdır. Arasta’nın yıkılması tarihi ve kültürel mirasımızın yok olması anlamına gelmektedir. Kültürden değerden anlamayan bir anlayış ile karşı karşıyayız.Osmanlı’dan kalan kültürel varlığımızın yıkılmasına izin vermeyeceğiz.Bu topraklarda var olmuş tüm kültürlerin  izleri bize emanet edilmiştir.  korumak bizim sorumluluğumuzdur. Tescili olan Yıldırım Beyazıt Cami’sine, Sultan Hamamı ve Süreyya Otel’e cephe veren Osmanlı Arastası aynı dönemin kültürüdür. Belediye  yapıları koruyup tescil ettireceğine yıkımı için uğraşıyor. Riskli yapı adı altında ecdatlarının eserini bile yok etmek istiyorlar. Bolu Belediye Başkanı hepimize ait olan Osmanlı Arastasını yıkmaya cüret ettiği için acilen görevden alınmalı. Raporu İçişleri Bakanlığı’na da göndereceğiz. Koruma kurulunu ve hükümeti göreve çağırıyoruz.Belediye Başkanınız neyi yıktığının farkında mı?” şeklinde konuştu.

Bolu Belediyesi’ne Köroğlu göndermesi

Posta Caddesi’nde bulunan günümüze kadar kalabilen nadir yapılardan biri de tarihi arasta dükkanları  olduğuna dikkat çeken Candan, “ Yapı kültür varlığı olarak tescillenmeli Koruma Kurulu’nu acilen görevini yapmaya davet ediyoruz. Bolu belediyesi, tarihi yapının mal sahiplerine 4 Mart tarihli yaptığı tebligatlarla 7 gün içerisinde boşaltma istiyor. Belediye’nin bu acelesini de anlamış değiliz. Yangından mal kaçırır gibi tarihi bir bölgeyi kurul kararını beklemeden yıkmak istemektedir. Bolu Belediyesi hakkında yapıların yıkımı halinde suç duyurusunda bulunacağız. Bolu Belediyesi Bolu beyi gibi davranırsa, Mimarlar Odası Ankara Şubesi de bu ülkede Köroğluların eksilmeyeceğini ona hatırlatır.” dedi.

 


Toplam Görüntülenme : 17775
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!