GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Bolu’daki Osmanlı Arastasını tescil etmeyen koruma kurulu kararı yargıya taşındı

Bolu’daki Osmanlı Arastasını tescil etmeyen koruma kurulu kararı yargıya taşındı

Mimarlar Bolu’daki Osmanlı Arastası’nın korunmasına ilişkin haklarını yargıda arayacaklar.

Mimarlar Bolu’nun Merkez İlçesi Aktaş Mahallesinde yer alan tarihi çarşının Belediye tarafından yıkımına tepki göstermiş ve Osmanlı Arastasının devamlılığı olan dükkânların korunması için Koruma Kuruluna başvurmuştu. Koruma Kurulunun tescil edilmeyeceğine ilişkin red kararını Mimarlar Odası Ankara Şubesi yargıya taşıdı. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Bolu’daki arasta yapılarını yargı yoluyla korunması için dava açtık. Yapıların koruma kurulu tarafından tescil edilmemesi, yapıların tescil değeri taşımadığı anlamına gelmez. Bir çok kez koruma kurulunun reddettiği yapıların bilirkişi raporlarıyla, mahkeme kararıyla tescil edilmesini sağladık. Bu durumun  Bolu arastalarında da böyle olacağına dair inancımız tam” dedi.

“Osmanlı Arastasının geleceği yargıda”

Mimarlar Odası olarak, tarihi değerlerimizin korunması sürecinde her tür baskıya karşı tavır almak bizim sorumluluğumuz diyen Candan şöyle devam etti. ““Bolu Belediyesi’nin yıkmak istediği yapı Posta Caddesi üzerindeki, 77 ada, 15,16,17 ve 21  nolu parselde bulunan ve 4 yapı şeklinde bir arada duran geleneksel Osmanlı arasta mimarisinin teknik özelliklerini taşıyan, iki katlı tarihi dükkan yapılarıdır. Bilimsel olarak bu yapıların korunması gerekirken koruma kurulu korumamıştır. Böylesi bir durumda süreci yargıya taşımamak, yapıların yıkılmasına göz yummak, koruma kurulu kararını kabullenmek, tarihimize ve mimarlık ortamına ihanettir. Koruma kurullarının siyasi baskıyla bir çok kez bilim dışı kararlar verdiğine tanıklık ettik.Mahkeme yoluyla yapıların tescil edilmesini sağladık. Ankara’da TBMM Camisi de önce yıkılmak istendi, koruma kurulu tescil etmedi, yargıya taşıdık. Mahkeme TBMM Camisini tescil etti. Arasta’nın yıkılması tarihi ve kültürel mirasımızın yok olması anlamına gelmektedir.Tescilli olan Yıldırım Beyazıt Cami’sine, Sultan Hamamı ve Süreyya Otel’e cephe veren Osmanlı Arastası aynı dönemin kültürüdür. Belediye  yapıları koruyup tescil ettireceğine yıkarak orayı ranta açmak istiyor. Ancak yargı bu sürece dur diyecektir. Bolu Belediyesi,kültürünün ve değerinin farkında olmayan bir belediye olarak tarihe not edilecektir.”   


Toplam Görüntülenme : 19550
Kategori Haberleri

Yargı, Bükreş Cami’nin tescil kaldırma kararının yürütmesini durdurdu
Bükreş Cami olarak bilinen Çankaya Merkez Cami’nin korunması gerekli kültür varlığı listesinden çıkartılması kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne yargıdan sevindirici haber geldi. Yargı Bükreş caminin kültür varlığı tescilinin kaldırılmasını kararının yürütmesini durdurdu.
06 Aralık 2019
7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!