GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Bolu’daki Osmanlı Arastasını tescil etmeyen koruma kurulu kararı yargıya taşındı

Bolu’daki Osmanlı Arastasını tescil etmeyen koruma kurulu kararı yargıya taşındı

Mimarlar Bolu’daki Osmanlı Arastası’nın korunmasına ilişkin haklarını yargıda arayacaklar.

Mimarlar Bolu’nun Merkez İlçesi Aktaş Mahallesinde yer alan tarihi çarşının Belediye tarafından yıkımına tepki göstermiş ve Osmanlı Arastasının devamlılığı olan dükkânların korunması için Koruma Kuruluna başvurmuştu. Koruma Kurulunun tescil edilmeyeceğine ilişkin red kararını Mimarlar Odası Ankara Şubesi yargıya taşıdı. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Bolu’daki arasta yapılarını yargı yoluyla korunması için dava açtık. Yapıların koruma kurulu tarafından tescil edilmemesi, yapıların tescil değeri taşımadığı anlamına gelmez. Bir çok kez koruma kurulunun reddettiği yapıların bilirkişi raporlarıyla, mahkeme kararıyla tescil edilmesini sağladık. Bu durumun  Bolu arastalarında da böyle olacağına dair inancımız tam” dedi.

“Osmanlı Arastasının geleceği yargıda”

Mimarlar Odası olarak, tarihi değerlerimizin korunması sürecinde her tür baskıya karşı tavır almak bizim sorumluluğumuz diyen Candan şöyle devam etti. ““Bolu Belediyesi’nin yıkmak istediği yapı Posta Caddesi üzerindeki, 77 ada, 15,16,17 ve 21  nolu parselde bulunan ve 4 yapı şeklinde bir arada duran geleneksel Osmanlı arasta mimarisinin teknik özelliklerini taşıyan, iki katlı tarihi dükkan yapılarıdır. Bilimsel olarak bu yapıların korunması gerekirken koruma kurulu korumamıştır. Böylesi bir durumda süreci yargıya taşımamak, yapıların yıkılmasına göz yummak, koruma kurulu kararını kabullenmek, tarihimize ve mimarlık ortamına ihanettir. Koruma kurullarının siyasi baskıyla bir çok kez bilim dışı kararlar verdiğine tanıklık ettik.Mahkeme yoluyla yapıların tescil edilmesini sağladık. Ankara’da TBMM Camisi de önce yıkılmak istendi, koruma kurulu tescil etmedi, yargıya taşıdık. Mahkeme TBMM Camisini tescil etti. Arasta’nın yıkılması tarihi ve kültürel mirasımızın yok olması anlamına gelmektedir.Tescilli olan Yıldırım Beyazıt Cami’sine, Sultan Hamamı ve Süreyya Otel’e cephe veren Osmanlı Arastası aynı dönemin kültürüdür. Belediye  yapıları koruyup tescil ettireceğine yıkarak orayı ranta açmak istiyor. Ancak yargı bu sürece dur diyecektir. Bolu Belediyesi,kültürünün ve değerinin farkında olmayan bir belediye olarak tarihe not edilecektir.”   


Toplam Görüntülenme : 17936
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!