GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar, Şahin’i ziyaret etti

Mimarlar, Şahin’i ziyaret etti 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent’te yerel yönetimlerle işbirliği içinde çalışmalar yürütmek amacıyla başlattığı belediye ziyaretlerini sürdürüyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 44. Dönem Yönetim Kurulu üyeleri bu çerçevede Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin’i makamında ziyaret etti.

Ziyarete, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu üyeleri Namık Kemal Kaya ve Ayşen Gül Şimşek katıldı.

 Her türlü işbirliğine açığız

Mimarlar, ziyarette mesleki denetim süreçlerini, sahte mimarlara ilişkin uyarılarda bulunurken, Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, bu konuda her türlü işbirliğine açık olduğunu belirterek, bu durumun nasıl tespit edilebileceğini sordu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin  çocuk ve mimarlık çalışmalarından bahsederken,  mimarlar kent  ve mimarlık kültürünün  çocuk yaşta paylaşılacağına  dikkat çektiler. Bu konuda  yerel yönetimlerle ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirten mimarların önerisini kabul eden Şahin, en kısa zamanda bir projeyle Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne bir iadei ziyaret gerçekleştireceğini de sözlerine ekledi.

Yüksek katlı yapılara izin vermiyoruz

 Mimarlar, bundan birkaç yıl önce Kent Düşleri kapsamında TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri odası tarafından açılan Hasanoğlan Köy Enstitüsü ve Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi Değerlendirme Projesi Ulusal Öğrenci Fikir Yarışması çerçevesinde başlayan çalışmaların çok olumlu olduğunu belirtirken, işbirliğinin devamlılığını istedi.  Elmadağ belediyesi sınırları içerisinde olan  Hasanoğlan  Yüksek Köy Enstitüsü binalarının restorasyon sürecinin Mimarlar Odası işbirliği ile başladığını hatırlatarak , bu süreçte her türlü  bilimsel desteği vereceklerini kaydetti.

Belediye Başkanı Şahin de,  Hasanoğlan Köy Enstitüsü Restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Şahin, “Hasanoğlan Güzel Sanatlar Binası Restorasyon, Rölöve ve Restitüsyon çalışmalarını başlattık. Çalışmalar sırasında çaprazlama bir kesit oluştu. Hemen ODTÜ ve İTÜ’den bu konuda rapor istedik ve çalışmaları durdurduk. Rapor sonuçlarına göre devam edeceğiz” diye konuştu.

Kentte TOKİ ve müteahhitlerin çok yüksek katlı yapılar inşa etmesine karşı olduğunu da dile getiren Şahin, Elmadağ’da 7 katın üstüne izin vermediğini kaydetti.


Toplam Görüntülenme : 19641
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!