GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Cebeci Stadına yeni plan yolda, amaç hukuku dolanmak

Cebeci Stadına  yeni plan yolda, amaç hukuku dolanmak 

Çevre Şehircilik Bakanlığı Cebeci Stadındaki yapılaşmadan vazgeçmiyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi, tarihi Cebeci Stadı  alanında konut ve ticaret kullanımları yapılması için olumlu görüş kararı aldı. Karara tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şubesi,"Daha önce yargı kararlarıyla planların iptal edildiği bir yerde tekrar aynı kullanımlarla imar planı değişikliği için olumlu görüş alınmasında amaç hukuk dolanmaktır" diyerek tepki gösterdi.

Bakanlık,  Başkent'in ilk resmi futbol maçlarının oynandığı tarihi Cebeci Stadı'nın yıkılarak yerine yüksek yapılaşmalı konut ve ticaret kullanımları yapılması ısrarına devam ediyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 15 Nisan 2016 tarihinde konut ve ticaret alanı olarak yargıya taşınarak iptal edilen planlarda hukuku dolanmak için yeni imar değişikliği için olumlu görüş kararı aldığını bildirdi.

İmar komisyonunda  alınan kararın  Cebeci Stadı'nda yeni plan değişikliğine gidileceğinin habercisi olduğunu ifade eden  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 15 Nisan 2016 tarihinde Cebeci Stadı'nın olduğu Çankaya ilçesi 6047 ada 7 parselde 1/25000,1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar plan değişikliğine ilişkin olarak, konut ve ticaret alanı yapımı için olumlu görüş verilmesi için karar aldı.Burada amaç konut ve ticaret olarak iptal edilen planların hayata geçirilmesi için hukuku dolanmaktır. Bu durum hep yapılan hukuksuzluğun Cebeci stadındaki örneğidir. " dedi.

 

Cebeci Stadı kentsel hafıza mekanı olarak korunmalıdır.

Candan şöyle devam etti. "Cebeci Stadı'nın yıkılarak yerine yüksek yapılaşmalı konut ve ticaret kullanımlarının getirilmesi tüm bölgenin tarihsel anlamını değiştirecek ve kentin kimliksiz geçmişsiz bir parçası haline dönüştürecek. Cebeci stadının kimlik ve simge değeri vardır Burada yapılması gereken stadın yıkılarak yüksek yoğunluklu konut ve ticaret değil, Ankara'nın kentsel hafıza ve mihenk taşlarından biri olan Cebeci Stadı'nın bir bütün olarak tüm parseli ve çevresi ile birlikte canlandırılarak korunmasının sağlanması kent tarihi anlamında önemli bir adım olacaktır. Cebeci Stadı Cumhuriyetin kentsel ölçekte spor alanlarına bakışının bir yansıması olarak 1920'li yıllardan bu yana ilk zamanlarda çeşitli spor ve eğlence faaliyetlerinin yer aldığı daha sonra Ankara'nın ilk resmi futbol maçlarının oynandığı bugüne kadar açık alan ve spor alanı olarak hizmet vermiştir. Yoğun bir yapılaşma dokusunun içinde kentin az bulunur açık alanlarından birini oluşturan Cebeci Stadyumu o bölgenin kimliğini tanımlayan simge değeri olan bir yapıdır. Cebeci Stadı, sadece işlevi değil kentsel yaşam ile olan ilişkisi ve geçmişe tanıklığı ile bellek değeri taşımaktadır.Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak 17 Kasım 2014'te Cumhuriyet Dönemi mimarisi ve kentin önemli hafıza mekanlarından birisi olan ve kent belleği olarak korunması için tescil talebiyle Koruma kuruluna başvurduk.Tescil talebimizin reddedilmesi nedeniyle süreci yargıya taşıdık."

Cebeci stadındaki rant pasları takibimizde

Korunması için açılan dava devam ederken  Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi , 15 Nisan 2016 tarihinde alana ilişkin yeni bir plan değişikliğine onay verecek adımı attı diyen Candan Cebeci bölgesinin kimliğinin değiştirilmesi ile karşı karşıyayız, Bakanlık TOKİ  ve Büyükşehir Belediyesi arasındaki yapılaşma paslarını görüyoruz . Cebeci stadındaki rant pasları takibimizde." dedi.

Çevre Şehircilik Bakanlığı 2013 yılında Cebeci Stadı'nın yıkılarak yerine yüksek yapılaşmalı konut ve ticaret kullanımlarının getirilmesi için imar planı değişikliğini TOKİ'ye yaptırdı. Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesinin açtığı,Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin müdahil olduğu davada plan değişikliği iptal edildi. Cebeci Stadı'nın korunmasına ilişkin Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin açtığı dava devam ediyor.


Toplam Görüntülenme : 19636
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!