GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
İdeal kent değil, sermaye kenti

İdeal kent değil, sermaye kenti

Başbakanlık Tanıtma Fonu ve ASİAD (Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği) iş birliği ile düzenlenecek olan Uluslararası İdeal Kentler Zirvesini de takibe alan  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Bunun adı aslında ideal kentler değil, sermayeye hizmet edecek kentler zirvesi olabilir. Bu zirvede Ankara’nın Başkent kimliğini ortadan kaldıracak, neoliberalizmin, sermayenin hizmetine sunacak bir yoğunlaşma öngörülecek.  Hiç bir kent sermayenin pazar alanı değildir” değerlendirmesini yaptı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başbakanlık Tanıtma Fonu ve ASİAD (Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği) iş birliği ile düzenlenecek olan Uluslararası İdeal Kentler Zirvesi’ni, düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, zirveye katılımın 500 dolar +KDV karşılığında yapıldığına dikkat çekerek, “Zirveyi Başbakanlık tanıtma fonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği, Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı ve büyük  mimarlık firmaları destekliyor. Katılımı bile bir buçuk asgari ücrete denk gelen zirvede, Ankara’nın geleceği konuşulacakmış. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’te buna dair konuşma yapacakmış. Kentin 25 yıldır geleceksizleştirilmesine imza atan bir belediye başkanını çıkıp orada konuşması çok etik değil. Buradan çok ciddi yeni yüksek yoğunluk bir projeler bütünü ortaya çıkacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Hiçbir kent sermayenin pazar alanı değil

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu zirve Ankara kentinin geleceğine dair ne tür pazarlıkların konuşulacağını aklımıza getiriyor.

Bu tür zirveler yapıldığında İstanbul’da Haliç ve Galata Port gibi ünlü mimarların geldiği  projeler yapılmıştı. Şimdi de Ankara’nın Başkent kimliğini ortadan kaldıracak, neoliberalizmin, sermayenin hizmetine sunacak bir yoğunlaşma görülüyor. Bunun adı aslında ideal kentler değil, sermayeye hizmet edecek kentler zirvesi olabilir. Hiç bir kent sermayenin pazar alanı değildir. Meslek odası olarak orada olacağız ve bilimin ışığında bir planlama sürecini anlatacağız.”

Candan,“Gökçek, Ankara kentinin geleceğini tartışacağına Devlet Denetleme Kurulu’nun(DDK) hakkında açtığı’ Parsel parsel Ankara’ soruşturmasını hesabını versin. Yazılar valiliklerinden gönderilmiş. Nereleri sattığına dair biz de, resmi yazıyla hem DDK’dan hem de valilikten bu yazıları istiyoruz” diye konuştu.

Ankara nefes koridorlarını kaybediyor

Candan, Etimesgut ve Yenimahalle’de mania hattının kaldırılmasına ilişkin olarak ise şunları söyledi:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 70,80 katlı yapılarla kenti içinden çıkılmaz hale getirecek. Planlama ve kamu yararına aykırı rant ilişkisi de demiyorum tamamen bir yağma sürecine doğru girilmiş. Karar alınır alınmaz bunu yargıya taşıyacağız. Bu Ankara’nın  gelişiminin değil, geriye gitmesinin bir göstergesidir. Ankara nefes koridorlarını kaybediyor. Eskişehir yolundaki plansız büyüme kenti içinden çıkılamaz noktaya getirecek. Nazım İmar Planı’na aykırı hiçbir plan istemiyoruz. 1/25000 Nazım İmar Planı tartışmalı bir plandı, davalar açıldı lakin o tartışmalı plan bile onaylandıktan sonda ona uyulması gerekiyor. 1/25000 nazım imar planı 10 bin kez delinmiş durumda. Bütün bu kararlarla birlikte  kapalı kapılar ardında yeni bir nazım imar planının hazırlandığını gösteriyor. Bütün bunlar yasal kılıf bulunması üzerine planlanıyor.”

Konuşmacıların çalışma alanları manidar

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Gökhan Yıldırım ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Mania hattının kaldırılması kararına dair Etimesgut Bağlıca’da büyük çaplı imar değişikliğine gidilmemişti artık konutlaşma başladığını görüyoruz.  Mania hattı da kaldırılınca EGO hangarları arsasında olan öbekleşmeyi burada da göreceğiz. İdeal kentler zirvesiyle de bağlantısını da kuracak olursak gelecek konuşmacıların da kişisel olarak çalışma yaptıkları yerler çok manidar. İtalya’da tarihi çevrede yaşamasına rağmen kentsel dönüşüm çalışmaları yapmış bir konuşmacı ve Rusya’da toplu konut yapan bir çalışmacının geldiğini görüyoruz. Türkiye’nin en büyük sorununa parmak basacak insanlar geliyor. Hem TOKİ’leşme  hem yüksek binalar ve mega kentlerin inşa edilmesi,  Türkiye’nin gündemiyken zirve buna hizmet edebilir.  Zirvenin diğer konuşmacıları da  yerel yönetimlerinden ve belediye başkanlarından seçilmiş. Buradaki noktada İstanbul’da yurt dışındaki star mimarları Ankara’ya kazandırarak devam edeceklerini görüyoruz.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi


Toplam Görüntülenme : 16977
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!